Fikirtepe Brooklyn Dream ve Brooklyn Life’ta inşaat durdu
İstanbul’da kentsel dönüşüm en önemli alanlarından biri olan Fikirtepe’de yeni bir kriz yaşanıyor. Pana Yapı’nın sahip olduğu Fikirtepe Brooklyn Dream ve Brooklyn Life’ta inşaat durdu. Pana Yapı’nın bölgede 4 şantiyesi bulunuyordu. Bir projesini bitiren Pana Yapı, diğer projesindeki Katarlı ortağı sayesinde mali sorun yaşamıyor. İnşaatın ne zaman başlayacağının belirsiz olduğu iki projede ise mağdur durumda yaklaşık 1000 aile var.

Fikirtepe Brooklyn Dream ve Brooklyn Life'ta inşaat durdu

Fikirtepe Brooklyn Dream ve Brooklyn Life’ta inşaat durdu

Kentsel dönüşümün 6 yıl önce başladığı Kadıköy Fikirtepe’de sorunlar bir türlü bitmiyor. Bölgede çok sayıda inşaat tamamlanırken yarım kalmış projeler de bulunuyor. Bölgede yarım kalan son projeler Pana Yapı’ya ait.

Yaklaşık 1000 aile 2011’de Selimoğlu Group ile anlaşma yaptı. Selimoğlu Group’u 2015’te Pana Holding satın aldı. Hak sahipleri 2016’da evlerini boşalttı. Bu süreçte evler yıkıldı, yenisi beklenirken şantiyelerde işler durdu. Firmadan kira yardımı da alamayan hak sahipleri mağdur oldu. Üstelik hak sahiplerinin yanı sıra projeden ev alan tüketiciler de zor durumda kaldı. Yaklaşık 1000 aile, Kurtlar Vadisi dizisiyle tanınan ve ardından inşaat sektörüne giren Pana Yapı’nın bir an önce inşaatları tamamlamasını bekliyor.

Bankalar kredi vermiyor, satışlar kesildi

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Pana Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Şaşmaz, şirketin finansman sorunu yaşadığını söyledi. Şaşmaz, “Yönetim Kurulu Başkanımız Raci Şaşmaz Fikirtepe’ye konut yatırımı yapmaya geldi, sonra projeye ortak oldu ve bazı sebepler yüzünden iş bizim üzerimize kaldı. Aslında sorun bizim şirketimiz özelinde yaşanmıyor. Fikirtepe, hatta tüm inşaat sektöründe yaşanıyor. Bankalar inşaat sektörüne 1 kuruş finansman sağlamıyor. Bu işlerin öz sermaye ile bitmesi de mümkün değil. 3 aydır 1 ev satmadık. Satışlar yavaşlamadı, kesildi. Biz de mali sıkıntılar nedeniyle işlerimizi yavaşlattık. Kamudan destek bekliyoruz. Burası dönüşüm alanı ama devlet Fikirtepe’de vatandaşa kira yardımı yapmıyor, firmaların da harç KDV muafiyeti yok. Bu konuda bize destek olmalarını bekliyoruz. Söz verdik, işlerimizi tamamlamak istiyoruz” dedi.

2 projede sorun yok, 2 projede para yok

Fikirtepe’de projeleri satın aldıkları Selimoğlu markası ile yaptıklarını belirten Şaşmaz, bir projenin bittiğini, bir diğer projede Katarlı ortak sayesinde sorun olmadığını, 2 projelerinde ise işlerin yavaşladığını dile getirdi. Şaşmaz, tüm bu projeler dışında farklı yapı adalarında ortaklıkları da olduğunu ekledi.

 

Bakanlık el atmıştı

Bölgede hak sahipleriyle uzun süre anlaşılamaması birçok şirketi mali sıkıntıya sokmuş, geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik bakanlığı, İller Bankası ve Kiptaş’ı devreye sokarak yarım kalan projeleri üstlenmişti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının halen devam ettiği bölgede, yaşamın başladığı bir çok projede bulunuyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*