Faize Göre Konut Kredisi Hesaplama Aracı
Konut kredisi faizleri, bankadan bankaya veya konut projesine göre farklılık gösterir. Evden Haberler Faize Göre Konut Kredisi Hesaplama Aracı ile, gerekli verileri girerek, aylık taksit tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

Bankaların güncel faiz oranlarını ve ödeme seçeneklerini görmek için GÜNCEL FAİZLİ KONUT KREDİSİ HESAPLAMA ARACI hizmetimizi kullanabilirsiniz.

Faize Göre Konut Kredisi Hesaplama Aracı nedir?

Konut kredisi hesaplama aracı, kredi tutarı, taksit sayısı ve faiz oranı verilerini girerek, aylık ve toplam ödeme tutarlarını bulabileceğiniz bir hesaplama aracıdır.

Bu hesaplama aracı sayesinde hangi faiz oranıyla, ne kadar kredi çekerseniz geriye nasıl bir ödeme tablosu çıkacağını görebilirsiniz.

Konut kredisi hesaplama aracı ne işe yarar?

Evden Haberler konut kredisi hesaplama aracı hem kredi tutarı, hem vade sayısı, hem de faiz oranını girerek, hangi şartlarda ayda ne kadar taksit ödeyeceğinizi gösterir.

Bu sayede faizler kaça inerse veya geliriniz ne kadara yükselirse, ne kadarlık kredi çekebileceğinizi görmüş olursunuz.

Bütün bankaların güncel faizleri, ne kadar kredi çekerseniz hangi bankaya ayda ne kadar ödeyeceğinize bakmak isterseniz Evden Haberler Konut Kredisi Hesaplama Aracı ürünümüzü kullanın.

Faize Göre Konut Kredisi Hesaplama Aracı

Konut kredisi nasıl hesaplanır?

Konut kredilerinde verilen faiz oranları aylıktır. Dolayısıyla hesaplamalar da aylık yapılır.

Aylık ödemenizin ilk etapta büyük bölümü faize gider.

Örneğin 120 ay vade, aylık 0,79 faizle, 100.000 TL kredi çektiniz. Bu durumda ilk ay ödeyeceğiniz tutar 1.293 TL olacaktır.

Aylık faiz tutarı ise; 100.000 TL x (0,79 / 100) = 790 TL’dir.

(Burada anapara direk 0,79’la çarpılmaz, çünkü faiz 0,79 değil, yüzde 0,79’dur)

Ödediğiniz 1.293 TL’den faiz tutarı çıkarılır ve ana para ödemesi bulunur. Anapara ödemesi ise anaparadan çıkarılarak bir sonraki aya devreden anapara bulunur.

119. ay için hesap edilecek anapara;

1.293 – 790 = 503 TL (Anapara ödemesi)

100.000 TL – 503 TL = 99.497 TL (Kalan anapara)

Bu şekilde her ay anapara bir miktar azaldığı için ödediğiniz faiz tutarı da bir miktar azalarak devam eder ve 120 ay sonunda hem faiz hem de anapara ödemesi sona ermiş olur.

Konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, masraflardır.

Bankalar konut kredisi kullandırırken, “hayat sigortası” ve “dosya masrafı” adı altında ek masraflar çıkartır. Bu tutarlar sizi yanıltabilir. Özellikle faiz oranları arasında çok az fark bulunan bankalardan kredi çekerken, “dosya ve sigorta masrafları” daha önemli hale gelir.

Bu masrafları genelde kimse peşin ödemez ve kredi tutarına eklenir.

Mesela 0,79 faiz, 120 ay vadeyle 100.000 TL kredi çektiniz ve “hayat sigortası+dosya masrafı” ücreti olarak 5.000 TL talep edildi. Genelde bu tutar krediden tahsil edileceği için hesabınıza 95.000 TL yatacaktır. Bir anlamda masrafları saymazsanız siz 95.000 TL kredi çektiniz.

Aylık ödeyeceğiniz tutar; 1.293 TL’dir

Bir diğer banka ise 0,81 faizle kredi veriyor ancak başka bir ek ücret talep etmiyor. Bu durumda iki bankanın şartlarının eşit olması için bu bankadan da 95.000 TL kredi çektiniz.

Aylık ödeyeceğini tutar; 1.241 TL’dir.

Yani her iki bankada hesabınıza 95.000 TL yatırır. Ancak faiz oranı daha yüksek olmasına rağmen hiç dosya masrafı almayan bankaya aylık 52 TL daha az ücret ödersiniz. 120 ay sonunda ise ödediğiniz toplam tutarlar arasında 6.240 TL fark oluşur.

Bu nedenle bir yerden kredi çekerken, sigorta dahil tüm masraflar sonunda elinize geçecek rakamı sorun ve diğer bankalardan da aynı rakama göre ödeme seçeneklerini sorun. Böylece bankalar arasında daha net bir karşılaştırma yapma imkanı bulabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın