1 milyon dolara dünyanın en büyük şehirlerinden kaç metrekare ev alabilirsiniz?
Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden ABD menşeli “Knight&Frank” 2017 Küresel Servet raporunu açıkladı. Buna göre 1 milyon dolara dünyanın en pahalı şehri Monako’dan sadece 17 m²’lik lüks bir gayrimenkul alabilirken İstanbul’dan 102 m² almak mümkün.

Dubai İstanbul’dan daha ucuz

20 metropolün sıralandığı listede İstanbul gayrimenkulün en pahalı olduğu 16. şehir olurken Dubai’yi geride bırakmayı başardı. Rapora göre 1 milyon dolara Dubai’den 162 m² lüks konut almak mümkün. Monako’nun zirvede olduğu listede Honk Kong 20 m² ile ikinci, New York ise 26 m² ile dünyanın en pahalı üçüncü şehri.

Lüks konut fiyatları İstanbul ve Bodrum’da düşüşte

2017 Küresel Servet Raporu lüks konut fiyatlarındaki artışı da inceledi. 2016’da lüks konut fiyatlarının en fazla arttığı ilk 3 büyük şehir de Çin’de. Çin’in yükselen trendleri Shangay’da konut fiyatları bir yılda yüzde 27.4, başkent Pekin’de yüzde 26.6, Guangzhou’da ise yüzde 26.4 oranında artış göstermiş. Lüks konut fiyatları ABD’nin en önemli şehirlerinden New York’ta yüzde 3.5 artarken, bir çok şehirde konut fiyatlarında düşüş yaşanmış. Konut fiyatları Londra’da yüzde 6.3, Miami’de ise yüzde 2.7 oranında düşmüş.

100 yerin ölçüldüğü listede Türkiye’den de İstanbul ve Bodrum bulunuyor. Rapora göre konut değer artışı listesinin son sıralarında yer alan İstanbul’da lüks konut fiyatları yüzde 8.4 değer kaybederken, Bodrum’daki kayıp yüzde 10’u buluyor.

1 yıl içinde konut fiyatlarının en fazla düştüğü şehirler ise yüzde 11,2 ile Moskova, yüzde 22 ile Nijerya’nın Lagos şehri.