Tapu harcı 2020
Tapu harcı 2020 yılında ne kadar? Tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır? Tapu harcını kim öder? Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harcı 2020 yılında ne kadar? Tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır? Tapu harcını kim öder? Tapu harcı nereye ödenir? İşte detaylar

Tapu harcı 2020

Tapu harcı, gayrimenkul satış işlemi sırasında tapu dairesi tarafından hesaplanan ve devir işleminden önce ödenmesi gereken bir hizmet bedelidir.

Bu tutar sabit değildir ve her yıl diğer harçlar gibi artırılmaz. Bu tutar söz konusu gayrimenkulün satış bedeline göre oransal olarak hesaplanır.

Tapu harcı ödenmeden tapu devri gerçekleşmez. Bu nedenle tapu devri için gereken evrak ve işlemlerin en önemlisi tapu harcı bedeli diyebiliriz.

Tapu harcı 2020 yılında ne kadar olacak?

Tapu harcı oranı, gayrimenkulün satış bedeline göre hesaplanıyor. Bu oran şuan gayrimenkul satış bedelinin yüzde 4’ü.

Hükümet konut satışlarını artırmak için bu oranı 2018 yılında yüzde 3’e çekmişti. Ancak 2020 yılında bu oran yeniden yüzde 4’e çıktı.

Tapu harcı hesaplaması 2020

Tapu harcı hesaplamasında tapu dairesine beyan edilen satış bedeli önemli rol oynuyor.

Bazı kişiler, daha az tapu harcı ödemek için gayrimenkul satış bedelini düşük gösteriyor. Bu şekilde düşük gösterilmesinin ileride maliye tarafından tespit edilmesi beraberinde büyük cezalar verilmesine neden oluyor. Ayrıca düşük bedel gösterilmesi, olası istimlak işlemlerinde gayrimenkul sahibinin aleyhine oluyor. Bu nedenle gayrimenkul kaça satılıyorsa bu bedelin belirtilmesinde yarar var.

Ayrıca gayrimenkul satış bedelinin alt sınırı bulunuyor. Gayrimenkulü daha ucuza da satsanız, tapuda devlet tarafından belirtilen rayiç bedelin altında bir satış bedeli gösteremiyorsunuz.

2020 yılı tapu harcı hesaplaması şöyle yapılacak;

Tapu harcı = Satış bedeli x 0,04

Bu durumda 300 bin TL’lik bir daire için 2020 yılında ödenecek tapu harcı şöyle olacak;

Tapu harcı = 300.000 x 0,04 = 12.000 TL

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcı bedeli aslında yüzde 2 alıcıdan, yüzde 2 satıcıdan tahsil ediliyor. Ancak satıcılar bu bedeli ödemeye pek yanaşmıyor. Bu nedenle tapu harcını genelde alıcılar ödüyor. Yine de tapu harcını kimin ödeyeceğinin, henüz satış aşamasına geçmeden kararlaştırılması gerekiyor. Çünkü gayrimenkulün fiyatı yükseldikçe tapuda ödenen harcın bedeli de sorun çıkarabilecek boyutlara ulaşabiliyor.

Tapu harcı nereye ödeniyor?

Tapu harcı ödemeleri Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden alınan tapu randevusundan sonra Ziraat Bankası’na yapılıyor.

Konut alım ve satım işlemleri sırasında ödenmesi gereken tapu harcı bedelini ilgili işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine de ödeyebiliyorsunuz.

Tapu harcının ödenip ödenmediğine, ödendiyse sisteme girilip girilmediğine ise BURADAN bakabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın