Dünyada konut fiyatları 2021! Konut fiyatları en çok hangi ülkede arttı?
2021 yılında dünyada konut fiyatları ortalama yüzde 7,3 yükseldi. Bu oran konut fiyatlarının 2006 yılından bu yana en yüksek artışı yaşadığını gösteriyor. Araştırma İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’a ait. Şirket, global değerlendirmelerin yanı sıra 2021 yılı içerisinde konut fiyatları en fazla artan ülkeleri de saydı. Buna göre yıllık yüzde 32 yükselişle dünyada konut fiyatları 2021 yılında en fazla artan ülke Türkiye.

Dünyada konut fiyatları 2021

İngiliz gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, 2021 yılı içerisinde konut fiyatlarının hızla yükseldiğini gösteren bir rapor hazırladı. “Global House Index” isimli rapora göre 2021 yılı içerisinde dünya genelinde konut fiyatları yüzde 7,3 oranında yükseldi. Raporda ülkelerdeki konut fiyat artışları da değerlendirildi. Buna göre dünyada konut fiyatları en fazla artan ülke Türkiye. Türkiye’de konut fiyatları son 1 yıl içerisinde yüzde 32 oranında artmış görünüyor. Yılın her çeyreğinin ayrı ayrı değerlendirildiği rapora göre Türkiye, 5. çeyrektir üst üste listenin zirvesinde yer alıyor.

Global House Index’e göre listenin ikinci ve üçüncü sırasında, görece çok küçük ülkeler olan Yeni Zelanda ve Lüksemburg bulunuyor.

56 ülkenin değerlendirmeye alındığı rapora göre 4 ülkede ise konut fiyatları düşüşte. Bu ülkeler Malezya, Hindistan, Fas ve İspanya.

Knight Frank Global House Index 2021

Dünyada konut fiyatları 2021! Konut fiyatları en çok hangi ülkede arttı?

Konut fiyatları neden artıyor?

Dünyada konut fiyatlarındaki yükselişin temel nedeni pandemi.

Uzmanlar, pandemi nedeniyle arzın azalmasının ve konut sektöründe 2016 yılından beri yaşanan daralmanın, 2020 ve 2021 yıllarında konut sektöründe fiyatların yükselmesine neden olduğu görüşünde.

Hem arz-talep dengesizliği, hem enerji fiyatlarındaki yükseliş, hem de gemi taşımacılığı fiyatlarının neredeyse 10 kat artması sonucu dünyanın hemen hemen her yerinde “göreceli” hiper enflasyon oluştu. Yüksek enflasyondan konut fiyatlarının da etkilendiği tahmin ediliyor.

Burada Türkiye’ye ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Çünkü çok sayıda ülkede konut fiyatlarındaki artış dar bir aralıkta seyrederken, Türkiye’deki yükseliş, listenin 2. sırasında yer alan Yeni Zelanda’nın yaklaşık 2 katı.

Bunda Türkiye’de yükselen enflasyonun da rolü büyük.

Konut fiyatlarının yükseldiği birçok ülkede fiyat artışları çeşitli şekillerde engellenmeye çalışıyor.

Konut kredi faizleri yükseltiliyor, ikinci ev alana ekstra vergiler getiriliyor, emlak ve damga vergilerine yeni düzenlemeler getiriliyor. Bütün bunlar konuta olan talebi azaltıp, fiyatların otomatik olarak aşağı çekilmesi için yapılıyor. Ek vergi düzenlemelerinde Yeni Zelanda, Çin ve İrlanda başı çekiyor. Kanada gibi ülkeler ise yeni konut alanları açarak fiyatlardaki yükselişi engellemeye çalışıyor.

Türkiye’de ise durum biraz farklı. Uzmanlara göre Türk ekonomisinde inşaat sektörünün önemli bir role sahip olması, hükümetin bu sektörün yavaşlamasını istememesinin en önemli sebepleri arasında.

Bu nedenle Türk hükümeti konut sektöründe talebi azaltacak değil, artıracak adımlar atıyor.

Türkiye’de konut kredisi faizleri diğer kredilere göre daha düşük ve daha uzun vadelerde kullanılabiliyor.

Ayrıca bazı konut türlerinde vergi indirimi de sürüyor. Hükümet bu teşviklerle konut sektöründe düşen talebi engelliyor ancak bu teşvikler konut fiyatlarının artmasının da başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın