Kira zam oranı Kasım 2021! Kiralar ne kadar artacak?
Kira zam oranı Kasım 2021
Kira zam oranı Kasım 2021 tarihinde ne kadar olacak? Kira artış oranı nasıl hesaplanıyor? TÜİK’in hangi verisi kira zam oranının belirlenmesinde kullanılıyor? İşte detaylarıyla enflasyona göre kira zam oranı…

Kira zam oranı nasıl belirleniyor?

Kiracıların en fazla merak ettiği konuların başında kira artışları geliyor. Kira zam oranı, 2019 yılına kadar Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE oranlarına göre belirleniyordu. Ancak 2019 yılından itibaren kira zam oranı artışı hesaplamasında kullanılan enflasyon verisi değiştirildi. Buna göre 2019 Ocak ayından itibaren azami kira artış oranı “12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi Ortalaması (TÜFE)” baz alınarak hesaplanıyor. TÜİK bu veriyi her ay güncelleyerek açıklıyor. Böylece kiracının kira sözleşmesi hangi ay sona eriyorsa, ev sahibi o ay açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam talep edebiliyor.

Kira zam oranı Kasım 2021

Kira zam oranı Kasım 2021 rakamı TÜİK tarafından açıklanacak. Buna göre Kasım ayında sözleşmesi sona eren veya yenilenen kiralama işlemlerinde kiralara yapılacak maksimum zam oranı belirlenecek.

Evdenhaberler Kira Zammı Hesaplama Aracı İle mevcut kiranızı girerek zamlı kira tutarınızı öğrenebilirsiniz..

Kiraya 12 aylık TÜFE oranında zam yapmak zorunlu mu?

12 aylık TÜFE ortalamasıyla açıklanan oran, ev sahiplerinin kiracıdan isteyebileceği maksimum zammı gösteriyor. Kira artışının ne kadar olacağına kiracıyla ev sahibinin kendi aralarında karar vermesi gerekiyor. Yoksa kira artışı talebi mahkemeye kadar taşınabiliyor. Ancak kiracının TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasının üzerinde bir kira artış talebini yasal olarak kabul etmeme hakkı bulunuyor.

Kira artış oranı iş yerleri için geçerli mi?

12 aylık TÜFE ortalamasıyla açıklanan rakamlar 2020 yılı temmuz ayına kadar sadece konutlarda geçerliydi. Ancak bu uygulama artık iş yerlerinde de geçerli. Buna göre iş yeri kiralamalarında, kiracının kiraya her sene ne kadar zam yapacağı tıpkı konutlarda olduğu gibi 12 aylık TÜFE ortalamasıyla belirleniyor.

Kira zam oranı Kasım 2021 hesaplama örneği

2021 yılı Kasım ayı kira artışı oranı henüz belli değil. Ancak rakamın yaklaşık yüzde 20 civarında olması bekleniyor. Bu durumda ayda 2.000 TL kira veren bir kişinin zamlı kirası şöyle hesaplanacak; Aylık kira + (Aylık kira x (Tüfe/100) 2000 + (2000 x (20 / 100))= 2000 + 400= 2.400 TL
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın