Haziran 2020 Kira Zammı Hesaplama Aracı




Kira zam oranı Kasım 2021

Kira sözleşmelerinde sözleşme yenileme tarihinde mal sahibi kiraya zam isteyebiliyor. Konut kiralarında bu oranın en üst değerini devlet belirliyor. Evdenhaberler Haziran 2020 Kira Zammı Hesaplama Aracı ile mal sahibi iseniz kiraya ne kadar zam isteyebileceğinizi, kiracı iseniz ev sahibinin sizden kiraya en fazla ne kadar zam isteyebileceğini görebilirsiniz.

Haziran 2020 Kira Zammı Hesaplama Aracı nedir?

Haziran 2020 Kira Zammı Hesaplama Aracı, kira sözleşmesi Haziran 2020 tarihinde yenilenen ev sahipleri veya kiracıların kullanabileceği ve açıklanan enflasyon verilerine göre hesap yapan bir hesaplama aracıdır.

Haziran 2020 Kira Zammı Hesaplama Aracı ne işe yarar?

Haziran 2020 Kira Zammı Hesaplama Aracı sonucu ortaya çıkan “Zamlı Kira” rakamı, mal sahiplerinin isteyebileceği en üst rakamdır. Ancak taraflar bunun altındaki bir rakamda da anlaşabilir.

Kira zam oranı nasıl belirleniyor?

Kira zam oranı 2019 yılına kadar Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE oranlarına göre belirleniyordu. Ancak 2019 yılından itibaren kira zam oranı artışı hesaplamasında kullanılan enflasyon verisi değiştirildi. Buna göre 2019 Ocak ayından itibaren azami kira artış oranı “12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi Ortalaması (TÜFE)” baz alınarak hesaplanıyor.

TÜİK bu veriyi her ay güncelleyerek açıklıyor. Böylece kiracının kira sözleşmesi hangi ay sona eriyorsa, ev sahibi o ay açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam talep edebiliyor.

Kira zam oranı 2020 Haziran ayı için kaç?

Kira zam oranı 2020 Haziran ayı rakamı TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Haziran ayında sözleşmesi sona eren veya yenilenen kiralama işlemlerinde kiralara yüzde 12,10 oranında zam yapılabilecek.

Kiraya 12 aylık TÜFE oranında zam yapmak zorunlu mu?

12 aylık TÜFE ortalamasıyla açıklanan oran, ev sahiplerinin kiracıdan isteyebileceği maksimum zammı gösteriyor. Kira artışının ne kadar olacağına kiracıyla ev sahibinin kendi aralarında karar vermesi gerekiyor. Yoksa kira artışı talebi mahkemeye kadar taşınabiliyor. Ancak kiracının TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasının üzerinde bir kira artış talebini yasal olarak kabul etmeme hakkı bulunuyor.

Kira artış oranı iş yerleri için geçerli mi?

12 aylık TÜFE ortalamasıyla açıklanan rakamlar sadece konutlarda geçerli. İş yerlerinde ise “sözleşme serbestisi” uygulaması bulunuyor.

Buna göre iş yeri kiralamalarında, kiracının kiraya her sene ne kadar zam yapacağı sözleşmede ayrıca belirtilebiliyor. Kiracı, sözleşmede hangi oran belirtildi ise kirasını her yıl TÜİK verilerine bakmaksızın o oranda artırıyor. Sözleşmede kira zammına ilişkin herhangi bir madde yoksa, bu durumda iş yeri sahibi kiracısından istediği oranda zam isteyebiliyor.

Ancak bu uygulamanın 2020 yılı Temmuz ayından itibaren değişeceğini not edelim. 2020 yılı Temmuz ayından itibaren iş yeri kiralarının artışında da, tıpkı konutlarda olduğu gibi 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınacak.




Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın