Emlak vergisi taksit 2019
emlak vergisi taksit 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi’nin anlamı şöyle; binalar, araziler veya arsalar üzerinden bütçeye dayalı olarak tahsil edilen bir vergi çeşidi. Gayrimenkul sahibi olan kişiler tarafından yıllık belirli sürelerde ödenir. Emlak vergisi taksit olarak yılda kaç kere ödenir ve hangi aylarda ödenmesi gerekir haberimizde.

emlak vergisi taksit 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi taksit 2019

Emlak vergileri her yıl iki taksit olarak ödenir. Ödenmesi mecburi olan emlak vergileri vatandaşların aksatmaması gereken detayların başında.  Taşınmaz malların rayiç bedeli üzerinden hesaplanır. Emlak vergilerinin ödenmesi gereken zaman aralıkları ve hangi kurumlara ne şekilde ödeneceği de belirlenmiş durumda. Büyükşehirlerde emlak vergisi oranları da büyükşehir olmayan illere göre değişkenlik gösteriyor. Büyükşehirler için; araziler için binde 2, arsalar için binde 6, konutlar için binde 2 olurken iş yeri ve dükkânlar için ise binde 4 oranında oluyor. Diğer taraftan büyükşehirde olmayanlar için ise; konutlar için binde 1, iş yeri ve dükkânlar için binde 2 ve araziler için ise binde 1 oranında hesaplanmış durumda.

Emlak vergisi taksit ödeme tarihleri

Emlak vergisi iki eşit taksitle ödendiğini belirtmiştik. Emlak vergisi ödeme genellikle her yıl aynı tarihlerde oluyor. İlk taksit ödeme tarihi 1 Mart günü başlıyor 31 Mayıs’ta sona eriyor. İkinci emlak vergisi taksit ödemeleri ise 1 ve 30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.

Emlak vergisi başvurusu nasıl yapılır

Emlak vergisi başvurunuzu yapabilmeniz için taşınmazın olduğu belediyeye müracaat etmeniz gerekiyor. Emlak vergisi ödemek isteyen mülk sahiplerinin aynı zamanda belediyelerden talep ettikleri formu eksiksiz biçimde doldurması gerekiyor.

Başvuru için gerekli belgeler ise şunlar;

  • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası,
  • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,
  • Mülkün bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası),
  • Tapu fotokopisi,
  • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden veya E-devlet platformundan ödeme yapabilir ve ayrıca ödemeler ile ilgili sorgulamayı ve borç bilgisini öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Emlak vergilerinizi ise vergisini ödemek istediğiniz gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Belediye bünyesinde bulunan vergi tahsilat veznelerine kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Uzaktan ödeme seçeneği ise şöyle; PTT ile havale ya da direkt belediye hesap numarasına emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak verginizi ödeyebilirsiniz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın