Şehrin ortasındaki vaha “Central Park”
120 farklı bitki, 26.000 den fazla ağaç, 25 kuş, 130 hayvan türü… Yıllık ortalama 25 milyonluk ziyaretçisiyle karşınızda filmlerden de bildiğimiz Central Park…

New York şehrinin Manhattan ilçesinde bulunan hastalık saçan ve düzensiz alana sahip bir bataklık, şehir halkının nefes alabileceği, zaman geçirebileceği bir alana dönüştürülmek istenmiştir. Bunun için 1857 yılında Central Park komisyonu alan düzenleme yarışması yapmıştır. Frederick Law Olmsted ve ortağı Calvert Vaux bu yarışmaya katılmaya karar vermiş. Hazırladıkları proje 33 projeden birinci seçilmiştir. Olmsted mühendis olarak Central Park projesinin başına geçmiştir. Alanda yaşayan yaklaşık 1600 yoksul insan alanı boşaltmıştır.
Barok tarzıyla (simetrik olmayan, doğala yakın) yapılan Central Park dünyadaki ilk peyzaj çalışmasıdır. Frederick Law Olmsted bu çalışmayla peyzaj mimarlığı ve peyzaj mimarı kavramlarını dünyaya tanıtmıştır. Bu nedenle peyzaj mimarlığının babası olarak kabul edilir.

1800’lü yıllarda Amerika’nın bir tür kentsel dönüşümü diyebileceğimiz Central Park’ın arazi değerinin 600-700 Milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Fotoğraflar