Kirada oturmak mı ev almak mı?
Kirada oturmak mı ev almak mı?

Kirada oturmak mı ev almak mı? Birçok kiracının aklında, özellikle kira zam dönemlerinde bu soru gelir. Peki hangisi daha avantajlı? Bunun hesabı nasıl yapılabilir? Sorunun yanıtı haberimizde.

Kira – Krediyle Ev Alma Hesaplama Aracı

Kirada Oturmak Mı Ev Almak Mı Daha Avantajlı?

Kirada Oturmak Mı Ev Almak Mı Daha Avantajlı?

“Kirada oturmak mı ev almak mı daha avantajlı?” sorusuna cevap bulmak içi yukarıya almak istediğiniz evin değerini ve tahmini kira tutarını girdiniz. Kaba bir hesapla size 10 yıl sonunda size cebinizde ne kalacağı gösterildi. Unutmayın bu hesaplama “ortalama” bir hesaplamadır. Aldığınız evin enflasyondan daha fazla mı değerleneceği, daha az mı değerleneceği, bulunduğu konumu, olası ekonomik ve siyasi gelişmeler, ülkenin genel durumu gibi birçok konuyla ilintilidir.

Ancak “ortalama” da olsa hesaplama aracımız size 10 yıl sonunda karda mı zararda mı olduğunuzu, ne kadar karda olduğunuzu gösterecektir.

Mühim olan en önemli husus, 10 yıl sonunda cebinizde hesaplama sonucundaki kadar bir para kalması için, bugün aylık olarak cebinizden aylık kredi taksiti çıkmasına değer mi?

Bunun değmesi için, ödeyeceğiniz aylık taksitin, gelirinizin yüzde 30’unu geçmemesi gerekir. Çünkü gelirinizin yüzde 50-60’ını kredi ödemesine yatırırsanız, özellikle ilk 5 yıl maddi anlamda sıkıntı yaşarsınız ve o sıkıntılı süreçte yaşananlar, sürecin sonunda kazandığınız tutara değmeyebilir.

Ev alın veya almayın, insanın hayattaki temel anlayışı mutlu olmak olacaktır.

Ev almaya karar verdiyseniz ve bunun için kredi çekecekseniz, bankaların güncel faiz oranlarıyla kredi hesaplaması için EVDENHABERLER KONUT KREDİSİ HESAPLAMA ARACI‘nı kullanabilirsiniz.

Ancak ev alacaksanız da bazı hususları dikkate almanız gerekecek. Nedir Bunlar;

1- Kira Çarpanına Dikkat Edin

Ev alırsanız, az ya da çok kirada oturmaya kıyasla uzun vadede her zaman karda olursunuz. Ancak ne satın alırsanız alın, ticaretin ilk kuralı, alırken kazanmaktır, satarken değil. Dolayısıyla ilk bakacağınız nokta, aldığınız evin kira çarpanı.

Kira çarpanı nedir? Bir evin değerinin, tahmini kira tutarına bölümüdür.

Mesela bir evin değeri 200.000 TL. Kiraya verirseniz de tahminen 1.000 TL alacaksınız. Bu durumda evin kira çarpanı 200.000/1.000=200 olacaktır.

Peki ideal kira çarpanı kaçtır? İdeal kira çarpanı 200’dür. Yeni evlerde bu çarpan 240’lara kadar ideal sayılabilir. Eski evlerde ise 180’e kadar inebilir. Ama bu rakam ne kadar düşükse, evi o kadar ucuza alıyorsunuz demektir.

Sonuçta içinde de otursanız, ev bir yatırım aracıdır. Günümüzde evlerin çoğu proje evleri olduğundan, değerini proje firması belirliyor. Ancak bu değerin gerçekçi olup olmadığını nasıl bilebiliriz? İşte bu kira çarpanı ile.

Proje firması evi 500.000 TL’ye satıyor ama ev 2.000 TL’ye bile kiraya verilemiyorsa, o zaman evin fiyatı şişkin demektir.

2- Pazarlık Yapın

Pazarlık yapanların bir lafı vardır; “Pazarlık sünnettir.”

Pazarlık sünnet olsun veya olmasın, siz her durumda pazarlığınızı yapın. Çünkü genellikle hiçbir satıcı size evin son fiyatını ilk etapta söylemez. En kurumsal firmaların bile her zaman bir pazarlık payı vardır.

Pazarlık yapmazsanız evinize taşındıktan sonra şöyle şeyler duyabilirsiniz; “Ahmetler bizim dairenin aynısını şu kadar daha ucuza almış!”. Emin olun almıştır.

Bazı kişiler pazarlık konusunda iyi değildir. Eğer siz de öyle biriyseniz, evi gezerken ve alırken yanınızda bu konuda iyi olan birini götürmenizi tavsiye ederim.

3- Evin İçi Mi Önemli Fiyatı Mı?

Ev almaya karar verdiniz. Kadınların ilk bakacağı şey, evin içinin güzelliği ve temizliğidir. Erkekler ise genelde evin fiyatıyla ilgilenirler. Ancak önemli olan ikisinin dengesidir.

Şöyle ki, evin içi ne kadar eskimiş ve yıpranmış olursa olsun, 15-20 bin TL gibi bir maliyetle (Her şeyi birinci sınıf kullanmanıza gerek yok) evin içini istediğiniz güzellik ve temizliğe kavuşturabilirsiniz.

Dolayısıyla burada dikkat etmeniz gereken nokta, mal sahibi, evin içinin tadilat gerektirdiğini düşünerek bunu fiyata yansıtmış mı? Yani normalde evin değeri 250.000 TL ancak mal sahibi, evin içinin iyi olmaması nedeniyle evi 200.000 TL’ye mi satıyor?

Bir diğer husus da artık emlakçıların hemen hemen hepsinin tadilat işleri yaptığı veya buna aracılık ettiği hususudur. Dolayısıyla bir ev emlakçıya verildi mi, emlakçının ilk teklifi; “Şu evin içinde 20 bin TL’lik tadilat yapalım, hem fiyata 40 bin TL ekleriz hem de çabuk satılır.” şeklinde oluyor.

Yani içi yenilenmiş ev, gözünüzü büyülemesin. Muhtemelen ev satılacağı için ne birinci sınıf malzeme kullanılmıştır, ne de yapılan masraf bir hediyedir. 10 bin TL masraf edilmişse bu evin fiyatına 20 bin TL olarak yansımıştır.

4- Evi Sevin

Ev bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla satın alırken elbette kar-zarar dengesine bakmalı, gelecekteki değerini hesap etmeli ve öyle almalısınız. Ancak ev diğer yatırım araçları gibi değildir. Diğer yatırım araçlarını alır, kenara koyar ve değerlenmesini beklersiniz. Ancak evin içinde yaşarsınız.

Bu nedenle her ne kadar yatırım aracı olsa da öncelikle içinde oturacağınız evi sevmelisiniz. Ev içinize sinmeli. Yoksa yıllarca hatta belki ömrünüz boyunca, sevmediğiniz bir evin içinde yaşamak zorunda kalırsınız ki buna değmez.

5- Evin Yerini Çok İyi Seçin

Evin yeri iki anlamda çok önemlidir. Birincisi gelecekte değerlenmesi açısından. İkincisi ise hayatta size daha fazla vakit kalması açısından.

Öncelikle gelecekte değerli olmasının iki yolu var.

Birincisi gelişimini tamamlamış bölgeler. Yani şehrin en merkezi yerleri. Bu yerlerde yeni konut üretimi kolay olmadığından burada alacağınız daireler ileride daha değerli olacaktır.

İkincisi ise şehrin gelişime çok açık bölgeleri. Nereler gelişime açık? Mesela metronun gideceği yerler. Yeni yatırımların yapılabileceği yerler. Çünkü metro olmayan bir yere metro giderse, oradaki evler değerlenir.

Bir diğer nokta neydi, hayata vakit kalmasıydı. Peki bu ne demek? Yolda daha az vakit kaybetmek demek. Mümkünse iş yerine yürüyerek gidilebilmesi çok önemlidir. Herhangi bir araç kullanmamak, hem trafikte yaşanan stresten sizi korur, hem kendinize daha fazla vakit ayırma imkanı tanır, hem de yol için ödeyeceğiniz ücret cebinizde kalır.

Özellikle kadınların iş yerine çok yakın bir evde oturması, çiftlerin daha mutlu bir hayat yaşamasını sağlayacaktır.

6- Kuzey Cephe Mi Güney Cephe Mi?

Güney cephe, her zaman biraz daha değerlidir. Çünkü güneş görür. Ancak güneş görmesi iyi bir şey mi?

Aslında bu eski bir alışkanlık. Eskiden evler sobayla ısındığından evin güneş görmesi ısınma açısından çok önemliydi. Ancak artık ısınma birçok evde kaloriferle sağlanıyor ve o kadar da zor değil.

Günümüzde zor olan evi soğutmak. Eskiden otomobillerde, toplu ulaşım araçlarında klima yoktu. Düşünebiliyor musunuz? Aslında eskiden herkes terlediği için, terlemek sıradan sayılıyordu ve bir ihtiyaç gibi durmuyordu. Günümüzde ise neredeyse her evin en çok kullanılan odasında klima var. Neden? Çünkü kimse yaz sıcağını çekmek istemiyor.

Özellikle sıcaktan çabuk bunalan ve gece sıcaktan yatmakta zorlanan biriyseniz, kuzey cephe size daha uygun olacaktır. Hem klima masrafından kurtulursunuz, hem de güney cepheye kıyasla biraz daha az ücret ödersiniz.

7- Alt Katlar Mı Üst Katlar Mı?

Bu sorunun cevabı değişkendir. Öncelikle site içinde bir ev bakıyorsanız, biraz üst katları tercih etmelisiniz. Çünkü havuz ve çocuk oyun alanlarından gelen sesler alt katları rahatsız edebilir.

Diğer taraftan Türkiye’de 4-5 katlı eski evlerin hemen hemen hiçbirinde asansör yok. Bu da bazı durumlarda sizi yorabilir. Belki ilk başlarda size zor gelmeyecektir ancak uzun vadede 3. kattan daha yükseğe merdivenle çıkmak yorucudur. Bu durum da eve karşı duygularınızı etkileyebilir.

Dolayısıyla eviniz asansörlü ise orta katın daha üstlerini tercih edebilirsiniz. Ancak asansör yoksa 2-3. kattan sonrasını tercih etmeyin derim.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın