Ev mi Altın mı Dolar mı Faiz mi? Hangisi daha çok kazandırıyor?
Ev mi Altın mı Dolar mı Faiz mi? Hangisi daha çok kazandırıyor?

“Ev mi Altın mı Dolar mı Faiz mi? Hangisi daha çok kazandırıyor?”. Özellikle konutu barınma değil de yatırım amacıyla almak isteyenlerin aklında bu soru her zaman yer etmiştir. Peki sorunun cevabı ne? İşte EVDENHABERLER YATIRIM KAZANÇ HESAPLAMA ARACI size bu sorunun cevabını veriyor.

Ev mi Altın mı Dolar mı Faiz mi?

*Hesaplamalarda Merkez Bankası verileri dikkate alınmıştır.

Ev alırsanız daha mı az kazanıyorsunuz?

Şuan ki verilerle bu normal. Çünkü özellikle faizlerin tavan yaptığı son 3-4 yılda, konut fiyatları adeta yerinde saydı. Buna karşılık diğer yatırım araçları çok değerlendi.

Neden ev alayım?

Yatırım amacıyla düşünüyorsanız ve peşin parayla alacaksanız, eve yatırım yapmak şuan için çok mantıklı durmuyor.

Ancak unutmamak gerekir ki bütün yatırım araçlarının inişli-çıkışlı bir grafiği vardır. Bu her zaman böyle olmuştur.

2007-2008 sonrası faizlerin düşmesini de fırsat bilip büyük bir hızla yükselen konut sektörüne, çok sayıda üretici de girmişti. Bu da konut stoklarında aşırı artışa neden olmuştu.

Fark ettiniz mi bilmiyorum, 2017-2018 sonrası konut sektöründe yeni üretici neredeyse kalmadı. Önceden her ay 5-6 proje açıklanırdı, şimdi 3-4 ayda bir proje. Yıllardır konut üreten büyük firmalar bile üretimlerini durdurdu, projelerini erteledi. Bu da konut üretiminin durması ve stokların, yani “arzın” azalması anlamına geliyor.

Hükümetin konut satışlarını artırmak amacıyla verdiği destekler, kredi faizlerindeki düşüş elbette konut sektörünü canlandıracak ve fiyatların artmasını sağlayacaktır. Ancak stokların erimesi ve yeni konut inşasına ihtiyaç duyulması 2024-2025 yıllarını işaret ediyor.

Yine de unutmamak gerekir ki konut yatırımı dolar altın gibi bir yatırım değildir. Fiyatının normal değerinin altında olduğunu düşündüğün bir konuta her zaman yatırım yapabilirsiniz.

Ancak konut almadan önce tavsiyelerimizi dinleyin.

1- Alırken kazanın

Ticarette bir kural vardır, satarken değil, alırken kazanırsın. Yani bir şeyi ucuza alırsan, kaybetme şansın yok. O yüzden bir evi alırken, mümkün olan en düşük değerden almaya çalışın.

2- Pazarlık yapın

Pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Çünkü ev fiyatları, ekmek fiyatları gibi sabit değildir. Pazarlıkla fiyatlar daha aşağıya çekilebilir.

3- Mümkünse merkezden alın

Ev fiyatlarının birinci belirleyeni arzdır. Şehir merkezlerinde yeni konut üretimi hem zordur, hem de pahalı. Bu da şehirmerkezlerinde arzın artmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle ev alırken önceliğiniz şehir merkezi olsun.

4- Gelişim bölgelerini takip edin

Şehir merkezi pahalı geldi ve merkez dışına mı çıkmaya mı karar verdiniz? O zaman şehrin gelişim bölgelerini takip edin. Yeni metro hatları nerelere yapılıyor, havalimanı nereye geliyor, otoyol nereden geçiyor, bu sorulara cevap arayın. Unutmayın bütün büyük projelere yakınlık ev fiyatlarını artırır.

5- Evin içini dert etmeyin

Ev eğer sağlamsa, eski olmasına takılmayın. Evin içini bütünüyle elden geçirmek, çok lüks düşkünü değilseniz 10-15 bin TL’dir. O yüzden evin içinin eski olması sizi korkutmasın.

6- Kira çarpanına dikkat edin

Aslında bir evin değerinin en önemli ölçütü, kira çarpanıdır. Yani bir evi 1.000 TL’ye kiraya veremiyorsanız, evin değeri 500.000 TL olamaz. Evin değeri 180.000-240.000 TL arasında olmalıdır.

Türkiye genelinde ortalama kira çarpanı 180-240 arasındadır. Eğer evin fiyatı, 240 aylık kiranın üzerinde ise o ev yatırım için uygun değildir.

7- Ev sadece yatırım aracı değildir

İlk 6 tavsiyeyi dinlediyseniz, sonuncusu hepsini unutturabilir. Çünkü içinde oturduğunuz ev sadece bir yatırım aracı değildir. Öncelikle “yuva”nızdır. Dolayısıyla, bir evi çok sevdiyseniz, çok beğendiyseniz, diğer yatırım kriterleri yumuşatılabilir. Ancak ikinci, üçüncü ev için kesinlikle ilk önerilerimizin dışına çıkmayın.

2020 yılında konut alınır mı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Konut almak istiyorsanız, EVDENHABERLER KONUT KREDİSİ HESAPLAMA ARACI ile kredi faiz ve taksit tutarlarına bakabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın