Emekliler emlak vergisi öder mi? (2018)
Emlak vergilerinin yüzde 50 artması, akla emlak vergisi muafiyeti konusunu getirdi. Özellikle aldıkları düşük maaşla geçinen emekliler, Emlak vergisi vermek istemiyor. Peki emekliler emlak vergisi öder mi? Emeklilerin Emlak vergisinden muaf olması için hangi şartlar gerekli? İşte detaylarıyla 2018 yılı için emeklilerin Emlak vergisi muafiyeti…

Emekliler Emlak Vergisi öder mi ? (2018)

Emlak vergisi nedir ?

Emlak vergisi, 1986’dan beri yürürlükte olan bir vergi türü. Sadece konut değil, arsa, tarla gibi gayrimenkuller için de ödeniyor.

Bu vergide oran sabit ancak, mülkün asgari değerini belediyeler belirliyor. Zaten vergiyi de belediyeler tahsil ediyor. Mülkün değeri, her 4 yılda bir kez, içlerinde belediye yetkilileri ve uzmanların bulunduğu bir komisyon tarafından yeniden belirleniyor. 2017 yılında yapılan “yeniden değerleme”lerde büyük tartışmalar yaşanmış, bazı yerlerin 2018 yılında ödeyeceği vergi 20-30 kat artırılmıştı. Belediyelerin yaptığı bu artışa hükümet müdahale etmiş ve Emlak vergisinin yüzde 50’den fazla artırılmasını yasaklamıştı. Birçok ilçede de vergiler bu oranda artırılmıştı.

Ancak yüzde 50 de düşük bir oran değil. Özellikle emekliler için.

Emlak vergisi tutarlarının yükselmesi, emlak vergisinden kimlerin muaf olduğu sorusunu daha da önemli hale getirdi.

Emekliler Emlak vergisi öder mi ?

Bazı emeklilerin Emlak vergisi ödememesi “Emekliler Emlak vergisi öder mi ?” sorusunun sıkça sorulmasına neden oluyor. Bu sorunun cevabı hem “Evet” hem de “Hayır”. Çünkü asıl cevap detaylarda gizli.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 8. maddesinde şöyle yazıyor;

“Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakta mükellef kimsesi olup, 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olması halinde bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir”

Bakanlar Kurulu 2006 yılında kendisine verilen bu yetkiyi kullanıp, bazı şartları yerine getiren emeklilerin 2007 ve sonrasında Emlak vergisini sıfırladı.

2018 yılında da halen bu karar geçerli. Peki nedir bu şartlar?

Emeklilerin Emlak vergisinden muafiyet şartları

1- Emeklinin sadece bir konutu olmalı. İkinci bir konutu olan veya ikinci bir konutta hissesi olanlar Emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor.

2- Emeklinin SGK dışında başka geliri olmamalı. SGK dışında başka geliri olanlar da Emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor.

3- Yurtiçinden emekli olmuş olmalı. Yurtdışından emekli olanlar Emlak vergisinden muaf olamıyor.

4- Emeklinin konutu brüt 200 metrekareyi geçmemeli

Bu şartları taşıyan emekliler Emlak vergisinden muaf olabiliyor.

Emeklilerin, herhangi bir gelir elde etmedikleri tarlası, arsası veya iş yeri varsa da muafiyet geçerli oluyor.

Ancak yazlık olarak kullanılsa da ikinci bir konutun bulunması veya ikinci bir konutta hisse bulunması dahi muafiyeti engelliyor.

Aynı evde yaşayan ve 18 yaşından küçük çalışan çocuğu olan da bu muafiyetten yararlanamıyor. Ancak 18 yaşından büyük çocukların geliri emekliler için “ek gelir” sayılmıyor ve vergiden muaf olma durumunu bozmuyor.

Emeklinin, vergiden muaf olmak için kendi evinde oturması şartı aranmıyor. Emekli başka evde kirada otursa da sadece tek evi bulunduğu için vergi muafiyetinden yararlanabiliyor. Kendisi kirada oturmayan ve evini kiraya veren emekliler ise “ek gelir” elde ettiği için vergiden muaf olamıyor.

Vergiden muaf olan emekliler, muafiyetleri bozulduğunda (mesela ikinci bir ev aldıklarında) ilgili belediyeye durumu bildirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde ileri tarihte cezai yaptırımıyla birlikte vergi tahsil ediliyor.

Vergiden muaf olmak isteyen emeklilerin, evlerinin bulunduğu belediyeye muafiyet dilekçesiyle başvurması gerekiyor.

Muafiyet dilekçesi örneğine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Aynı dilekçenin word formatı için BURAYI tıklayınız.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*