Emekliler emlak vergisi öder mi? (2020)
Emekliler emlak vergisi öder mi? Emekliler emlak vergisinden nasıl muaf olur? Muafiyet şartları neler? İşte muafiyet dilekçesi örneği

Emekliler emlak vergisi öder mi? Emekliler emlak vergisinden nasıl muaf olur? İşte 2020 yılı muafiyet şartları ve muafiyet dilekçesi örneği

Emlak vergisi nedir ?

Emlak vergisi, 1986’dan beri yürürlükte olan bir vergi türü. Sadece konut değil, arsa, tarla gibi gayrimenkuller için de ödeniyor.

Bu vergide oran sabit ancak, mülkün asgari değerini belediyeler belirliyor. Zaten vergiyi de belediyeler tahsil ediyor. Mülkün değeri, her 4 yılda bir kez, içlerinde belediye yetkilileri ve uzmanların bulunduğu bir komisyon tarafından yeniden belirleniyor.

İşte emlak vergisi, bu belirlenen değerin farklı şekillerde oranlanması ile oluşuyor.

Emlak vergisi oranı, konuta veya arsaya, konutun veya arsanın büyükşehirde olup olmamasına göre değişiyor.

Emlak vergisi oranı büyükşehirlerde;

 • Konutlarda binde 2
 • Konut dışı binalarda binde 4
 • Arsalarda bin 6
 • Arazilerde binde 2

Emlak vergisi oranı büyükşehirler dışındaki şehirlerde;

 • Konutlarda binde 1
 • Konut dışı binalarda binde 2
 • Arsalarda bin 3
 • Arazilerde binde 1

Oranlar küçük gibi görünse de özellikle değerli gayrimenkullerin vergisi yüksek meblaları bulabiliyor. Bu nedenle emlak vergisi muafiyeti önemli.

Emekliler emlak vergisi öder mi ?

Bazı emeklilerin emlak vergisi ödememesi “Emekliler emlak vergisi öder mi ?” sorusunun sıkça sorulmasına neden oluyor. Bu sorunun cevabı hem “Evet” hem de “Hayır”. Çünkü asıl cevap detaylarda gizli.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu‘nun 8. maddesinde şöyle yazıyor;

“Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakta mükellef kimsesi olup, 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olması halinde bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir”

Bakanlar Kurulu 2006 yılında kendisine verilen bu yetkiyi kullanıp, bazı şartları yerine getiren emeklilerin 2007 ve sonrasında emlak vergisini sıfırladı.

2020 yılında da halen bu karar geçerli. Peki nedir bu şartlar?

Emeklilerin emlak vergisinden muafiyet şartları

 1. Emeklinin sadece bir konutu olmalı. İkinci bir konutu olan veya ikinci bir konutta hissesi olanlar Emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor.
 2. Emeklinin SGK dışında başka geliri olmamalı. SGK dışında başka geliri olanlar da Emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor.
 3. Yurtiçinden emekli olmuş olmalı. Yurtdışından emekli olanlar Emlak vergisinden muaf olamıyor.
 4. Emeklinin konutu brüt 200 metrekareyi geçmemeli

Bu şartları taşıyan emekliler Emlak vergisinden muaf olabiliyor.

Emeklilerin, herhangi bir gelir elde etmedikleri tarlası, arsası veya iş yeri varsa da muafiyet geçerli oluyor.

Ancak yazlık olarak kullanılsa da ikinci bir konutun bulunması veya ikinci bir konutta hisse bulunması dahi muafiyeti engelliyor.

Aynı evde yaşayan ve 18 yaşından küçük çalışan çocuğu olan da bu muafiyetten yararlanamıyor. Ancak 18 yaşından büyük çocukların geliri emekliler için “ek gelir” sayılmıyor ve vergiden muaf olma durumunu bozmuyor.

Emeklinin, vergiden muaf olmak için kendi evinde oturması şartı aranmıyor. Emekli başka evde kirada otursa da sadece tek evi bulunduğu için vergi muafiyetinden yararlanabiliyor. Kendisi kirada oturmayan ve evini kiraya veren emekliler ise “ek gelir” elde ettiği için vergiden muaf olamıyor.

Vergiden muaf olan emekliler, muafiyetleri bozulduğunda (mesela ikinci bir ev aldıklarında) ilgili belediyeye durumu bildirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde ileride cezai yaptırımla birlikte vergi tahsil ediliyor.

Vergiden muaf olmak isteyen emeklilerin, evlerinin bulunduğu belediyeye muafiyet dilekçesiyle başvurması gerekiyor.

Emlak vergisi muafiyeti başvurusu, henüz e-devlet üzerinden yapılamıyor.

Muafiyet dilekçesi örneğine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Aynı dilekçenin word formatı için BURAYI tıklayınız.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın