Toki başvuruları nereye yapılıyor ?
Toki başvuruları nereye yapılıyor ?

Faizler de yüksek konut fiyatları da. Peki alt-orta gelir grubundaki vatandaşlar nasıl ev sahibi olacak ? Bu durumda herkesin aklına gelen seçenek; Toki. Toplu Konut İdaresi (Toki) alt-orta gelir grubundaki vatandaşları uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi yapıyor. Peki Toki’den ev nasıl alınıyor? Toki başvuruları nereye yapılıyor? Toki’nin başvuruda istediği şartlar neler? Bütün bu soruların cevapları haberimizde yer alacak. Ancak öncesinde Toki’nin literatürüne biraz göz atalım.

Toki alt gelir grubu konutları nedir?

Toki konutları üç farklı kategoride üretiyor. Bunlar;

1- Alt gelir grubu konutları

2- Orta gelir grubu konutları

3- Kentsel dönüşüm konutları

Alt gelir grubu konutları 2+1 evlerden oluşuyor. En düşük fiyatlı daireler bu grupta yer alıyor.

Alt gelir grubu konutlarında alıcılara 180 aydan 240 aya kadar vade imkanı sunuluyor. Böylece çok düşük taksitlerle Toki’den daire sahibi olmak mümkün oluyor.

Toki projelerinde faiz yok. Yani 140 bin TL’lik bir ev aldınız, 20 bin TL peşin verdiniz ve 120 bin TL borcunuz kaldı diyelim. Bu borcunuzu 120 ay vadeye böldürürseniz ayda 1.000 TL ödersiniz.

Ancak taksitler sabit değil. Başlangıç taksiti 1.000 TL olsa da, alt gelir grubunda taksitler, ÜFE, TÜFE veya memur maaş zammından hangisi düşükse o oranda artırılıyor.

Toki orta gelir grubu konutları nedir?

Toki, inşa ettiği 3+1 konutları “orta gelir grubu konutları” olarak tarif ediyor.

Bu konut grubundaki daireler 2+1’lere kıyasla daha pahalı olmasına rağmen piyasaya kıyasla oldukça düşük fiyata sahip.

Toki orta gelir grubu konutlarında alıcılara 84-180 ay arası vade imkanı sunuyor. Taksit imkanları projeden projeye değişiyor.

3+1 dairelerde de taksitler faizsiz ancak sabit değil. Taksitler, her 6 ayda bir kez memur maaş zammı oranında artırılıyor.

Toki kentsel dönüşüm konutları nedir?

Toki tarafından kentsel dönüşüm amacıyla inşa edilen konutlar bu grupta yer alıyor. Bu konut grubundaki dairelerin bir kısmı toprak sahibi olan kişilere veriliyor. Ücretsiz veya çok cüzi ücretle verilen bu konutların maliyeti, diğer konut fiyatlarına yansıtılıyor. Bu nedenle Toki’nin en pahalı daireleri kentsel dönüşüm projelerinde yer alıyor.

Toki kentsel dönüşüm konutları 1+1’den, 4+1’e varan farklı seçeneklere sahip olabiliyor.

Toki başvuruları nereye yapılıyor ? (2019)

Gelelim asıl soruya; Toki başvuruları nereye yapılıyor ?

Toplu Konut İdaresi’nde 3 farklı satış yöntemi var.

1 – Kuralı satış

2- Kurasız satış

3- Talep toplama yöntemiyle satış

Bir proje ilk kez satışa çıktığında “kuralı” olarak çıkıyor. Daire sayısından daha fazla sayıda başvuru gelirse, Toki hak sahiplerini kurayla belirliyor.

Toki kurayla elinde bulunan tüm daireleri satamadıysa veya bazı daireleri iade aldıysa, elindeki bu daireleri bu kez “kurasız” olarak satışa çıkarıyor.

Kurasız satışlarda başvuru şarları yumuşatılıyor. Hatta bir kez daha satılamazsa başvuru şartları hepten kaldırılabiliyor.

Peki Toki başvuruları nereye yapılıyor?

Toki’nin İstanbul ve Ankara’da hizmet binaları var ancak bu binalarda başvuru birimleri yok. Toki başvuruları Halk Bankası veya Ziraat Bankası şubelerine yapılıyor.

Toki hangi projesinde, hangi tarihler arasında, hangi bankanın hangi şubesine başvuruda bulunulacağını belirtiyor.

Talep toplama yöntemiyle satışta ise öncelikle valilik, kaymakamlık, belediye veya dernekler aracılığı ile talep toplanması gerekiyor. Yeterli talep toplandıktan sonra yetkililer Toki’yle irtibata geçiyor. Yani bu tarz projelerde ilk başvurunun talep toplayan kuruma yapılması gerekli.

Toki başvuru şartları 2019

Toki’nin konutlarına herkes başvuramıyor. Özellikle kuralı olarak satışa çıkan projelerde Toki’nin aradığı bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar alt gelir grubu ile orta gelir grubu konutlarında farklılık gösteriyor. Toki’nin hangi şartlarla başvuruyu kabul edeceği projenin satış duyurusunda yer alıyor.

2019 Toki alt gelir grubu başvuru şartları

2019 yılı için Toki kuralı satışa çıkan alt gelir grubu konutları için başvuru şartları şöyle;

1) T.C. vatandaşı olması

2) Projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmaması,

4) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresi’nden konut satın almamış olması (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

5) Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması, (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL’yi geçmemesi gerekli)

6) Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılmış olması

7) Konut satın almak için başvuruda bulunanların 25 yaşını tamamlamış olması

Başvuru sırasında projeye göre 500 TL ile 2.000 TL arasında başvuru bedeli alınıyor. Kurada ismi çıkmayanlar bu bedeli geri alabiliyor.

2019 Toki orta gelir grubu başvuru şartları

Toki’nin 2019 yılında, kuralı satışa çıkan orta gelir grubu konutlarından almak isteyenlerde aradığı şartlar şöyle;

1) T.C. vatandaşı olması

2) Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmaması,

4) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresi’nden konut satın almamış olması (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

5) Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılmış olması

6) Konut satın almak için başvuruda bulunanların 18 yaşını tamamlamış olması

Başvuru sırasında da projeye göre 1.000 TL ile 4.000 TL arasında başvuru bedeli alınıyor. Kurada ismi çıkmayan vatandaşlar bu bedeli bir kaç ay içinde iade alıyor.

Toki kurasız satışlar başvuru şartları

Toki kuralı satışlarla satılamayan veya iade alınan daireleri, bir süre sonra kurasız olarak satışa çıkarıyor. Bu satış türünde kura olmadığından, dairenin peşinatını verip sözleşme imzalayan daireyi alabiliyor. Kura çekiminde dairenizin kaçıncı katta olacağına, cephesine karar veremiyorsunuz. Ancak kurasız satışlarda satışta olan dairelerden istediğinizi seçerek alabiliyorsunuz.

Toki’nin kurasız satış türünde başvuru şartları değişiklik gösteriyor. Bazı projeler satılmadığından 3. 4. kere satışa çıkıyor ve bu durumda Toki mevcut bütün şartları kaldırabiliyor.

Toki’nin satışta olan tüm projelerine BU adresten ulaşabilirsiniz.

Toki’yle ilgili tüm haberlere ise Evdenhaberler’den bakabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın