ERDOĞAN KREDİ FAİZLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaların kredi faizlerinin yükselmesine tepki gösterip, müdahale sinyali verdi. Erdoğan, “Kesinlikle sıkıştıracağız, öyle yüzde 15,16,18’lere varan kredi faizleri ile olmaz.” dedi. 15 Temmuz sonrasında da Erdoğan yüksek faizlere tepki göstermiş ve faizler 0.85 puana kadar düşmüştü.

Erdoğan bankaları sıkıştıracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın hedefinde yüksek büyüme rakamlarına ve dolardaki sert düşüşe rağmen yükselen kredi faizleri vardı. Erdoğan, “Gelişmelerdeki güzelliklere baktığımızda, bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerlerine gideceğiz.” dedi.

Özellikle yatırımcıların krediye rahat erişmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bunun önünü devlet olarak açalım dedik ama yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım. Öyle yüzde 15, 16, 18’lere varan kredi faizleri ile olmaz. Aşağı çekilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Bu konuda kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan, “Sayın Başbakanımızla beraber ilgili bankalarla konuşacağız. “Bunu aşağı çekeceksiniz ona göre” diyeceğiz. Sürümden kazanmak lazım. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil. Bunu yapınca yatırımda farklı bir süreç olacak. Türkiye farklı bir kalkınma performansı elde edecek.” dedi.

Erdoğan, faizlerin yıllık yüzde 4.6’ya indiği Gezi Olayları öncesine de vurgu yaptı. Erdoğan, “Zaten orada çılgına döndüler ve Gezi olayları ile darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim. Aynı şeyi başka yerlerde de yapıyorlar ama Türkiye’de başarılı olamadılar. Venezuela Devlet Başkanı da kendilerine oynanan oyunu anlattı. Aktörler aynı. İnşallah bunları aşmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Evden Haberler devlet bankalarını uyarmıştı

Evden Haberler her ay yayınladığı konut kredisi faiz oranları haberlerinde yükselişe dikkat çekmiş, Erdoğan’ın sık sık “Faizleri indirin” tepkisine ilk olarak devlet bankalarının uyması gerektiğine işaret etmişti. Halbuki devlet bankalarındaki faiz oranları bazı özel bankaların bile üzerinde seyrediyor.

Bankacılık sektörü rekor düzeyde kar açıklarken faizleri ise yükseltmeyi sürdürüyor. Konut alımında banka kullanım oranları düşerken, bazı markalı konut üreticileri faizin bir kısmını üstlenip alıcıların banka kredisi çekmesini sağlıyor. Faizlerin düşmesi ile birlikte piyasada ek bir hareketlenme yaşanması bekleniyor.

Faizler inince konutta rekor geldi

Erdoğan, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında yükselen faizlere tepki göstermiş, faizler 1 puanın altına inerken yapılan kampanyalarla birlikte geçtiğimiz yıl konut satış rekoru gelmişti.

 

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*