Krediye uygun olmayan ev alınır mı? Belediye o evi yıkabilir mi?
0,98 faizle konut kredisi veren bankalar hangileri?

2003-2004 sonrası konut kredilerinde faiz oranlarının düşmesi, konut alımında yeni bir kriteri hayatımıza soktu: “Krediye uygun konut”… Krediyle konut sahibi olma dönemi, ara ara faizler yükseldiğinde oransal olarak düşse de günümüze kadar geldi. Artık bir çok kişi yeterli birikime sahip olmadığından “Krediye uygun ev” arıyor. Peki krediye uygun olmayan ev alınmaz mı? Krediye uygun olmayan evin sakıncaları neler? Krediye uygun olmayan ev ne demek?İşte konuyla ilgili aklınıza takılanlar ve cevapları.

Krediye uygun ev ne demek?

Bankalar, konut sahibi olmak isteyenlere konutun değerine göre belli oranda kredi veriyor. Bankalar, kredi vermek için bazı şartlar koşuyor.

*Dairenin tapusu olmalı

*Kat irtifakı olmalı

*Binanın yasal kriterlere uygun olarak inşa edilmesi

Mesela bir çatı katı düşünün. Evin projede teras olarak görünen kısmı eğer sonradan projesiz olarak içeri alınmış ve odaya dahil edilmişse bu eve kredi çıkmaz.

Eski binaların bir çoğu projeye göre yapılmadığından kat irtifakı yoktur. Bu nedenle bir çok eski binada yer alan daireler krediye uygun değildir.

Bunun dışında herhangi bir kusuru olmasa da tamamen ahşap olan binalar, henüz tamamlanmamış inşaatlar (Markalı konut projeleri inşaat aşamasında da kredi sağlayabilir) için bankalar kredi vermez.

Krediye uygun olmayan ev alınır mı?

Öncelikle İstanbul’da özellikle eski yerleşim yerlerinin olduğu yerlerdeki eski binaların neredeyse hiç birinde kat irtifakı olmadığını belirtmekte fayda var. Eğer krediye uygun olmayan daireler satılamasaydı bugün bahsettiğimiz konut satış rakamlarının yarısını ancak görebilirdik.

Elbette kat irtifakı olmayan daireler de alınabilir. Ancak kat irtifakının neden olmadığı önemli. Başvuruda bulunmamış veya müteahhitin masraftan kaçınmak amacıyla almadığı binalarda kredi kullanamasanız da daire almanın bir sakıncası yok. Ancak binada kaçak yapılaşma varsa, mesela 4 kat imarı olan binaya 5-6-7 kat yapılmışsa bu konutu almanın bazı sakıncaları olabilir.

Pek görülmemiş olsa da belediye kaçak katları yıkabilir. Özellikle yeni binalarda bu sorunun yaşanma ihtimali daha yüksek.

İleride olası bir kentsel dönüşümde hak kaybı yaşanabilir.

Bu sebeple ilk tercih krediye uygun ev olmalıdır. Ancak krediye uygun olmayan ev alınacaksa, neden krediye uygun olmadığı iyi araştırılmak, gelecekte yaşanabilecek sorunlardan haberdar olmak gerekir.