İşte dünyanın en sağlam evi!
Kendi kendine yetecek, kendini yenileyecek, her türlü enerjiyi kullanacak, 2000 yıl sonra bile ayakta kalacak. Bütün bu özellikler ABD’li bir beton firmasının sahibi olan Steven Huff’ın Springfield’da inşa etmekte olduğu The Pensmore Malikanesi’ne ait. İnşaatı halen devam eden proje Amerika’nın en büyük evleri arasına yer alıyor. Pensmore Malikanesi’nin alanı Beyaz Saray’dan bile daha geniş.

Sahibi eski CIA ajanı

Projenin sahibi Steven Huff hem bir beton firması sahibi hem de eski bir CIA ajanı. Huff malikanenin deprem, bombalı saldırı ve füzelere karşı dayanıklı olarak tasarlandığını söylüyor. İddialara göre evin gizli geçitlere de sahip olduğu söyleniyor. Gizemli yapısıyla dikkat çeken yapının bazı bölge sakinleri tarafından askeri bir bina olduğu da ileri sürülüyor.

2000 yıl sonra bile ayakta kalacak

2008 yılında inşaatına başlanan Pensmore Malikanesi’nin yapısı yalıtım betonlarından oluşuyor. Huff, inşa ettirdiği evin 2000 yıl sonra bile dimdik ayakta duracağını iddia ediyor. Huff’ın evi yaptırma amaçlarından birinin de şirketinin yalıtım betonu tekniğini göstermek olduğu ifade ediliyor.

Malikane kendi kendine yetiyor

Kendi kendine yetebilen bir ev olarak dizayn edilen Pensmore Malikânesi, özel yalıtım sistemi ile iç ısısını hava şartlarına göre düzenleyip ayarlayabiliyor. Ferah bir iç dizayna sahip olan evin özellikle balo salonunda tavan yüksekliği 10 metreye kadar çıkıyor. Evi tasarlarken kızının ve eşinin fikirlerinden de faydalanan Huff, evdeki teknik detayları kendisinin belirlediğini belirtiyor.

Bütün enerjileri kullanıyor

Pensmore Malikanesi’nin jeotermal enerji ve güneş enerjisi gibi doğal enerji kaynakları ile ısıtılması öngörülüyor. Malikane yağmur suyunu kullanılabilir suya dönüştürebilecek bir teknolojiye de sahip.

Yakın gelecekte herkes bu teknikleri kullanacak

İnşaat metotlarına yeni bir soluk kazandırmak isteyen Huff, yakın bir gelecekte bütün hastane, okul ve ofis binaları gibi yapıların benzer bir teknoloji ile inşa edileceğini ileri sürüyor. İnşaatı bütünüyle betondan oluşan Pensmore Malikânesi, “helix” adı verilen özel çeliklerle destekleniyor.

Her türlü afete dayanıklı

Evin yer aldığı Ozark Dağları’nda hem yüksek hem de çok düşük sıcaklıklar görülebiliyor. Zaman zaman tornadolara da ev sahipliği yapan sıradağların eteklerinde yer alan evin her türlü doğa olayına karşı dayanıklı olacağı iddia ediliyor. Huff, inşa ettiği evin sadece bir aile evi olmadığını, aynı zamanda enerji etkinliği yüksek, çevreci ve her türlü afete veya savaşa dayanabilecek bir yapı olduğuna dikkat çekiyor.