Hem müze, hem de dünyanın en iyi mimari örneklerinden biri!
Bir gemiyi andıran bu bina İspanya’nın Bilbao şehrindeki Guggenheim müzesi.

Postmodern mimarinin en önemli eserlerinden biri olan bina, ABD’li bir vakıf olan, Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın beş müzesinden biri.

1980 sonrası tamamlanan Dünyanın En Önemli Eseri

1991 yılında İspanya’nın Bask Bölgesi hükümetinin teklifiyle kurulan müze için, Bilbao Belediyesi 50 milyon dolar bina yapımına ayırmış, 20 milyon dolar vakıfa yardımda bulunmuş. Buna karşılık vakıf da müzenin yıllık 12 milyon doları bulan harcamalarını üstlenmiş.

1993’te inşaatına başlanan müzenin mimari Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Frank Gehry’dir. 1997 yılında tamamlanan bu bina, 2010 yılında dünyanın en önemli mimarlık araştırmalarından biri olan World Architecture Survey tarafından 1980 sonrasında tamamlanan en önemli eserlerden biri olarak nitelendirilmiştir.

11.000 m² alana yayılan müze 89 milyon dolara mal olmuştur.

Her yıl 1 milyon kişi ziyaret ediyor

Titanyum, cam ve kireç taşından inşa edilmiş müzenin çoğu yurtdışından olmak üzere yılda 1 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

19 galerisi var

Nervión Nehri’nin kenarında bulunan müzede 19 galeri bulunuyor. Bu galerilerin on tanesi klasik bir ortogonal plana sahip ve taştan inşa edilmiş. Dokuzu ise düzensiz şekilli galerilerden oluşuyor. Bu galeriler kıvrımlı formları ve titanyum kaplamaları ile biliniyor. 30 metre genişliğinde ve 130 metre uzunluğundaki en büyük galeri ise müzenin en önemli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Bilbao Guggenheim Müzesi, müze dizaynında bir zirve niteliğinde. Sanat ve mimarlık entegrasyonunda eşi benzeri olmayan, estetik bir birliktelik sunuyor.