İlginç mimari yapılar “Casa Mila Apartmanı”
Casa Milà, Katalonya’nın idarî merkezi Barselona şehrinin Eixample semtinde Passeig de Gràcia caddesinde bulunan ve 1906 – 1910 yıllları arasında Katalan Mimar Antoni Gaudí tarafından tasarlanıp inşa edilen. C C. .binadir. İlginç yapısından dolayı La Pedrera (“Taş ocağı”) lakabıyla da bilinmektedir.

Gaudi, sanatsal fantezilerini doruk noktaya ulaştırdığı bu yapının inşaatını 1906-1912 yılları arasında tamamlamıştır. Yapı, daire ve ofislerden oluşan bir rezidans olarak tasarlamıştır ve Barselona’daki Modernist yapılar içinde daire daire satılmak üzere projelenen ilk örnektir. Binanın inşaat süresinin uzamasının sebebi özellikle belediyenin yapı kanunlarına uyumlu olmaması sebebi ile sık sık engellenmesi ve ceza kesilmesidir. Bu sebepten dolayı Gaudi baştaki orijinal projeyi bire bir yerine getirememiştir.

Sanatçı ön cephede dalgalı deniz ve deniz yosunları duygusu yaratmak istemiştir. Dökme demir balkon demirleri dalga efektinin daha güçlü biçimde algılanmasına yardımcı olur.

1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine Güell Parkı ve Güell Köşkü ile birlikte Parc Güell, Palais Güell, Casa Mila à Barcelone adıyla kaydedildi. 2005 yılında Sagrada Familia, Casa Batlló da Miras listesine dahil edildikten sonra Les œuvres d’Antoni Gaudí ile kayıtlıdır.

Fotoğraflar

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”Casa Mila Apartmanı”]