Bir küçük adım gecekondu bölgesini turistik merkeze çevirdi
Evet başlığı okuduysanız, doğru duydunuz. Keşke bu haber ülkemizdeki gecekondu bölgelerinden birinden gelseydi. Ancak bizdeki hem gecekondu sahipleri, hem de proje geliştiricilerin aklındaki dönüşüm daha çok “rant” odaklı. Gecekondu sahibi 15 daire ister, müteahhitte orayı dümdüz edip 15 katlı binaları diker, iki havuz, üç ağaç bir de plastik çocuk parkı yaptı mı leblebi çekirdek gibi satardı.

Virane Pelangi köyü, nasıl Kampung Pelangi oldu?

Haberde adı geçen yer Endonezya. Dini duygular bakımından kardeş ülkelerimizden biri. Kampung Pelangi isimli köy, bölgedeki diğer birçok köy gibi virane durumdaymış. Köyde büyük bir değişim yaşanmış. Düzensiz ve plansız yapılar yerle bir edilip yerine bloklar dikilmemiş, aksine yapılara hiç dokunulmamış bile. Sadece köydeki 232 barınak, gökkuşağı renklerine boyanmış. Sonrası mı?

22 bin dolara tarihi değişim

Sonrası mutlu son. O virane köy, artık turist akınına uğruyor. Bütün bunlar devletin değil, 54 yaşındaki ortaokul müdürünün aklına gelmiş. Köydeki evlerin tamamını rengarenk boyamak 22 bin dolara mal olmuş.

Kampung Pelangi Endonezya’nın en turistik yerleri  arasında

Çarpık yapılarla dolu köyün sokak duvarları da yaratıcı resimlerle süslenmiş. O çarpık köy artık bir masal köyünü andırıyor.

Köy artık Endonezya’nın en popüler noktalarından biri.

Sadece boyayla köy büyük bir ekonomik kalkınma yaşadı. Bunu göre başka kasabalar da benzer şeyler yaptı. Tabi hiç biri ilki gibi tutmadı.

Yaratıcı olun, olana destek verin

Bina yapmak yerine her yeri boyayalım demiyorum. Ama yaratıcı fikirlerin nasıl köyleri, kentleri değiştirebildiğini herkes görsün istiyorum.

Yaratıcı ve yeni fikirlere açık olmalıyız. Bazen bu fikirler başarılı olmayabilir elbette. Ancak total başarı kesinlikle bundan geçiyor. Ve birbirine benzeyen yüz binlerce binanın arasında yaratıcı olanlar fark yaratıyor.