2019’da nasıl ev alınır?
2018 yılı ekonomik krizle mücadele ile geçti. Artan enflasyon, konut kredisi faizleri derken yatırım yapmak ya da yaşamak için ev almak isteyenler maalesef bu sene başarılı olamadı. 2018’de hayal ettiği eve kavuşamayanların yeni umudu 2019’un yılının daha sakin geçmesi. Peki 2019 yılında almak istediğiniz ev için ne yapmalısınız? Sizin için bir birkaç destekleyici madde hazırladık.

Para biriktirin

Size vereceğimiz ilk tavsiye tabi ki para biriktirin olacak. Çünkü artan ev kredisi faizleri işinizi zorlaştırabilir.Ev satın almak istiyorsanız tutumlu olmalısınız bir arabanız varsa örneğin onu bir alt modeli ile değiştirebilirsiniz.

Araştırma yapın

Yeni yılda bir ev sahibi olmak isteyenler şimdiden güzel bir araştırma yapmalısınız. İnternet en büyük kolaylığımız; emlak siteleri ya da istediğiniz bölge hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Araştırma yaparken bazı bölgelerdeki fiyatlarda gerileme yaşandığını görebilirsiniz. Piyasadaki durgunluğu kara çevirmek isteyenler ise inşaat firmalarının yaptıkları konut kampanyası indirimlerini takip etmelerinde fayda var. İnternet üzerinde bulunan birçok ilan sitesinden araştırmalarınızı sürdürün.

Yeni evliler

Yeni evlendiyseniz veya düğün takılarınız halen duruyorsa bu takıları bozdurarak konut alımında peşinat olarak kullanabilirsiniz. Konut kredisi kullanarak ev almayı düşünüyorsanız, konut kredisi faiz oranlarını ve vadeleri mutlaka kıyaslayın. Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterecek. Bu oranları bankaların internet sitelerinden veya yüz yüze görüşerek de öğrenmek mümkün.

Kısa vadeli yatırımlar kazandırır

Yeni yılda yatırım yapmak isteyen vatandaşlar, gayrimenkul yatırımı veya arsa yatırımı konusunda kararsız kalıyor. Arsa veya araziye yatırım yapıyorsanız öncelikle bu yatırımın uzun vadede kazanç getireceğini hesaba katmalısınız. Aksi hâlde kısa vadede gelir elde etmeyi beklemek anlamsız olur. Arsaların değerlenmesi ve satılması konut piyasalarına göre daha uzun sürüyor. Örneğin, kirada oturuyorsunuz diyelim. Arsa yatırımı yapmak bütçenizi zora sokabilir. Arsa yatırımında karar verdiyseniz, arsanın bulunduğu lokasyon oldukça önem arz ediyor. Yakınlarında yapılan veya yapılması planlananimar çalışmalarını önemseyin. Böylece arsa yatırımı uzun süre sonra iyi kazanç elde etmenizi sağlayabilir. Daha kısa sürede kazanç sağlamak isteyen kişiler ise konut sektörünü araştırmalı. Yatırım amaçlı alınan evi kiraya vererek bütçenizdeki açığı kapatmanız mümkün. Ayrıca acil paraya ihtiyacınız olduğunda ev satmak, arsa satmaktan çok daha kısa sürede gerçekleşecek. Son 10 yılda ülkemizde birçok kişi arsasını satarak ev almaya yöneldiği biliniyor.

Begüm Sarıyağ / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın