Türkiye’nin en yüksek köprüsü Botan köprüsü yıl sonunda açılıyor
50 yıl önce projelendirilen, Türkiye’nin en yüksek köprüsü Botan köprüsü yıl sonunda açılıyor. 450 metre uzunluğunda ve 120 metre yüksekliğindeki karayolu köprüsü olan Botan köprüsü, Bitlis’in Hizan ilçesi ile Siirt’in Pervari ilçelerini birbirine bağlıyor. Botan Köprüsü’nün, yıl sonuna kadar tamamlanması ve açılması hedefleniyor.

50 yıllık proje: Botan Köprüsü

1960’lı yıllarda projelendirilmiş Botan Köprüsü’nün yapımına 1970’li yıllarda Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından başlandı. Çeşitli nedenlerle tamamlanamayan Köprü’nün yapımına 1997’den itibaren tekrardan başlandı fakat bu sefer de yine tamamlanamadı.

Türkiye'nin en yüksek köprüsü Botan köprüsü

Karayolu köprüsü olan Botan Köprüsü’nün yapımını, 2015’de üstlenen firmanın şantiye şefi Cezmi Avcı ise köprünün tamamlanması için son 4 yıldır yoğun bir şekilde çalışıldığını ve yıl sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Türkiye’nin en yüksek köprüsü Botan köprüsü, Türkiye’de bir ilk olacak

Türkiye'nin en yüksek köprüsü Botan köprüsü

120 metre yüksekliğindeki karayolu köprüsü olan Botan Köprüsü tamamlandığında Türkiye, en yüksek köprüsüne sahip olacak. Botan Çayı üzerinde inşa edilen köprü, 450 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun karayolu köprüsü olarak da tarihe geçecek. Dünyada ise en yüksek köprüler listesinde kendine yer bulacak.

Türkiye'nin en yüksek köprüsü Botan köprüsü

Yapımında 450 işçinin çalıştığı, Türkiye’nin en yüksek köprüsü Botan Köprüsü yıl sonunda açılıyor. Karayolu köprüsü olan Botan Köprüsü’ne ilişkin bilgi veren şantiye şefi Cezmi Avcı, “Bacak kalınlıkları 10 metreye 10 metredir. Topraktaki uzunluğu da hesaba katarsak, 165 metrelik yüksekliğe sahip. Yol platformu 14 metre, korkulukları ve yürüyüş yolları ile dizayn ediliyor. Buradaki çalışmalara firma olarak bizler 2015 yılında başladık. Ancak projeleri 50 yıl önceye dayanıyor. Ama imalatına 2015 yılında başlandı. Temellerin açılması, temellerin güçlendirilmesi ve bu aşamaya gelmesi 2015 ile 2019 yılları arasında gerçekleştirildi. Hedefimiz 2018 yılıydı. Bir aksaklıktan dolayı 2019 yılına yansıdı. Türkiye genelinde en yüksek köprü olacak olan Botan Köprüsünü inşallah 2019 yılının sezon sonu açmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız tam kapasite devam etmekte. Bunun dışında şu an yaya korkulukları, genleşme derzleri, aydınlatma imalatları devam ediyor. Tamamen betonarme imalat bittikten sonra üst yapı imalatlarımızı da bu ay sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın