Dünyanın en uzun tüneli Laerdal Tüneli
Dünyanın en uzun tüneli Laerdal Tüneli

Norveç dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Yani para sorunu yok. Ancak ülke aynı zamanda dünyanın en dağlık ülkelerinden de biri. Ülkeye doğal güzelliğini veren bu dağlar, ulaşımı ise zorlaştırıyor. Norveçliler, dağların yaşattığı bu sorunu “tüneller” aracılığı ile aşmaya çalışmışlar. Bunda da başarılı olmuşlar. Öyle ki ülkede 900’den fazla karayolu tüneli var. Hatta dünyanın en uzun tüneli de bu 900 tünelden biri olan Laerdal tüneli. Biz de bu yazımızı bu tünele ayırdık. İşte detaylarıyla dünyanın en uzun tüneli Laerdal tüneli!

Dünyanın en uzun tüneli Laerdal Tüneli

Dünyanın en uzun tüneli Laerdal Tüneli

Laerdal tüneli, Oslo-Bergen karayolundaki Aurland ve Laerdal arasına inşa edilmiş.

Tünelin uzunluğu tam 24,5 kilometre.

Tünelin içindeki hız 80 km/s. Yani hız kurallarına uyarak giderseniz ve tünelde trafikle karşılaşmazsanız tüneli geçmeniz yaklaşık 18 dakika sürecek.

“18 dakika çok uzunmuş, sıkılırım” diyorsanız demeyin. Çünkü tünelin doğal duvarları çeşitli desenlerle yolculara keyifli anlar yaşatıyor. Hatta sırf bu desenleri görmek için tünelden geçenler var diyebiliriz.

Ayrıca tünelin harika ışıklandırması da tuzdan oluşan desenleri daha da cazip hale getiriyor.

Burası sadece bir tünel değil, turistik bir mekan aynı zamanda. Aşağıdaki videoda Laerdal Tüneli’nin tamamından geçişi izleyebilirsiniz.

Tünelden ilerlerken çok sayıda kişinin yol kenarına çekip fotoğraf çektiğini görürseniz şaşırmayın.

Dünyanın en uzun tüneli Laerdal Tüneli

Laerdal Tüneli alışık olduğunuz tünellerden değil

Tünelin en ilginç özelliklerinden birisi de içerisinde virajlar ve yokuşlar bulunması.

Bu virajların konulma sebebi, sürücülerin 24,5 kilometre uzunluğunda ve dümdüz bir tünelde dikkatlerinin dağılabileceği.

Tünele yerleştirilen viraj ve yokuşlarla sürücülerin dikkatinin yolda kalması sağlanmış.

Ayrıca şeritler arası geçişteki kabarık engeller, sürücülerin sesli ve fiziksel olarak uyarılmasına ve karşı şeride geçmemesine neden oluyor.

Tünele girip pişman olanlar için her 1.5 kilometrede bir U dönüşü yapılacak alanlar bulunuyor.

Ayrıca tünelde her 2,5 kilometre’de bir acil çıkış alanları var. Uzun bir merdiven yolculuğu ile bu çıkışları kullanarak tünelden çıkmak mümkün.

Dünyanın en uzun tüneli 5 yılda tamamlanmış

90’lı yıllarda hükümet, Oslo ile Bergen arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için bir adım atmaya karar vermiş. Yapılan çalışmalar, karadan ulaşımın sağlanması için çok sayıda köprü inşaatının gerektiğini ortaya koymuş. Hükümet de sorunu tünelle çözmeye karar vermiş.

1995 yılında başlayan çalışmalar 5 yıl sürmüş. Kazı çalışmaları boyunca 3 milyon metreküp kaya çıkarılmış. Bu çalışma o dönem 113 milyon dolara mal olmuş.

Küçük bir not. Laerdal dünyanın en uzun karayolu tüneli. Yoksa Laerdal’dan daha uzun tüneller de var.

Laerdal Tüneli geçiş ücreti

Korkmayın, Laerdal Tüneli’nden geçiş bedava

Laerdal tüneli, sadece ülkenin iki büyük şehrini birbirine bağlayan E-16 karayolu üzerinde bulunuyor. Bu nedenle Norveç’i araçla gezmek isteyen hemen hemen herkesin Laerdal Tüneli’nden geçmesi gerekiyor.

Ancak korkmanıza gerek yok.

Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan Norveç’teki bu tünelden geçiş ücretsiz.

Evet yanlış duymadınız, bedava.

Dünyanın en uzun tüneli Laerdal Tüneli nerede?

Laerdal tüneli, adını Norveç’in Laerdal şehrinden alıyor. Oslo’ya yaklaşık 5 saat uzaklıkta. Oslo’dan fiortalara ve Bergen şehrine giden e-16 yolu üzerinde bulunuyor.

Buna benzer haberleri Evdenhaberler’in İlginç Mimari Yapılar bölümünde bulabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın