Toki’den nasıl ev alınır? Tüm detayları
Toki'den nasıl ev alınır?

Yıllardır kira ödüyorsunuz ve her ay paranızın boşa gittiğini düşünüyorsunuz. Bir ev almak istiyorsunuz ancak hem ev fiyatları yüksek hem de konut kredisi faizleri… Bu durumda belki de tek çareniz Toki. Çünkü Toki Türkiye’de hem uygun fiyatlı konut üreten hem de sıfır faizle bu evleri satan tek kuruluş. Peki Toki’den nasıl ev alınır? Herkes Toki’den ev alabilir mi? Toki başvuruları nereye yapılıyor? Başvuru şartları neler? İşte sizin için derlediğimiz Toki’den uygun fiyatlı ev alma rehberi….

Toki'den nasıl ev alınır?

Toki evlerine kimler başvurabilir?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na bağlı bir kurum. Toki’nin amacı dar ve orta gelirli vatandaşların nitelikli konut ihtiyacını karşılamak. Toki tarafından inşa edilen nitelikli konutlara 25 yaşını doldurmuş bütün vatandaşlar başvuru yapabiliyor. Ayrıca Toki, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine, en az yüzde 40 engelli vatandaşlara ve emekli vatandaşlara öncelik tanıyor. Başvurular genel olarak 4 kategoride kabul ediliyor:

1. Kategori – Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri
2. Kategori – En az %40 Engelli Vatandaşlar
3. Kategori – Emekli Vatandaşlar
4. Kategori – Diğer alıcı adayları

Toki’den ev sahibi olmak isteyen diğer alıcı adayları önceki kategoride yer alan vatandaşlardan sonra başvuru listelerinde kendini buluyor.

Dar ve orta gelir grubunun başvuru şartları neler?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na bağlı bir kurum. Toki’nin amacı dar ve orta gelirli vatandaşların nitelikli konut ihtiyacını karşılamak. Dar gelir grubu  için Toki’nin şartları şunlar;

1 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2.Başvurulacak projenin bulunduğu il veya ilçede 1 yıldan az olmamak koşuluyla ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak,
3.Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracak olan adayların en az 3 yıldır ikamet ediyor olmak,
4.Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olmak (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri hariç tutuluyor),
5.Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması(Birinci kategoriden başvuracak olanlar ve hisseli olarak konut sahibi olanlar hariç),
6.Başvuru tarihi itibarıyla 25 yaşını doldurmuş olmak,
7.Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması(İstanbul’da 4.800 TL) başvuru şartları olarak verilmiş.

Alt gelir grubu konutlar genelde 2+1 planında inşa ediliyor. Ayrıca Toki  2+1 tipi konutlar için, başvuru bedeli olarak, ilçe/belde nüfusu 15000’in altında olan yerlerde ₺2.000, ilçe/belde nüfusu 15001-40000 arasında olan yerlerde ₺4.000 alıyor.

Orta gelir grubu başvuru şartları ise;

Dar gelir grubuyla aynı şartlar aranıyor. Fakat” hane halkı geliri” isteği belirtilmiyor.

3+1 tipi konutlar için ise başvuru bedeli olarak, ilçe/belde nüfusu 15000’in altında olan yerlerde ₺4.000, ilçe/belde nüfusu 15001-40000 arasında olan yerlerde ₺6.000 alınıyor.

Bir aileden sadece bir başvuru gerçekleşmesi gerekiyor, Toki herhangi bir şekilde şans arttırmak için yapılan birden fazla başvuruyu kabul etmiyor. Şehit ve Gazi yakınlarına, engellilere özel başvuru şartları olduğu ve bu kişilere öncelik tanındığı da belirtiliyor.

Başvuru sırasında istenilen belgeler neler?

Toki başvuru sırasında kayıt için bazı belgeler istiyor. Bu durumda unutulmaması gereken bir nokta var başvuru sonrası hemen ev sahibi olmuyorsunuz. Başvuru sonrası bir ev sahibi olmak için asil adaylar arasına girmek gerekiyor.  Aşağıda vereceğimiz istenilen belgeler ile Toki’ye gitmeniz halinde sizin için kayıt formu oluşturulur ve kuraya katılmaya hak kazanırsınız.

1.Kimlik fotokopisi
2.Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri için Emekli Sandığı’ndan alınacak “Hak Sahipliği Belgesi”
3.Engelli vatandaşların tam teşekküllü hastanelerden alması gereken ve en az yüzde 40 engelli olunduğuna dair rapor.
4.Emekli vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesi ibraz edilmeli.

Toki tarafından yapılan açıklamada gerekli görülürse ek belge istenebileceğini belirtiyor.

 Toki kurası nasıl çekilir?

Şehit aileleri için ayrıcalık tanınır ve bu kişiler direkt olarak konut alma hakkına sahip olur. Kura ile hangi konutta oturacakları belirlenir.

Engelli vatandaşlar için Toki projelerinden %5 konut ayrılıyor, bu konutlar üzerinde hak sahibi olacak kişiler için bir kura çekilişi yapılır. Kurada çıkmayan kişiler tekrardan diğer çekilişlere de katılır.

Emekli olan kişiler için Toki projesi dahilinde bulunan konut sayısının %25’i ayrılır ve kura çekilerek bu dilim üzerindeki hak sahibi olan kişiler belirlenir ve bu kurada seçilmeyen kişiler de bir sonraki kurada yeniden çekilişe dahil olur.

Toki kurasında size ev çıkması halinde; Toki idaresi tarafından belirlenen tarihlerde, kura sırasında seçilen konut için gerekli olan ilk peşinat ödemesini yapmanız ve sözleşmeyi imzalamanız gerekiyor. Bu durumun aksi halinde Toki size verdiği evi iptal ediyor ve yedek kura çekimlerinden birine evi devrediyor. Toki, kurada evi almaya hak kazanan kişiler için sadece bir kere satış sözleşmesi düzenliyor. Düzenlenen bu  sözleşmenin bir kere daha tekrarlanma ya da başka bir Toki projesinde size yeni bir proje açma durumu söz konusu değil.

Toki  kurasından ev alma hakkı kazanan kişiler peşinat olarak alacakları konutun %10’luk kısmını ödemek zorunda. 240 ay taksitli olarak sabit bir şekilde bölünen ödemeler ile konut parası tahsil edilir. Peşinat verildikten sonraki ay ilk taksit tutarı alınır.

Toki açık satış yöntemi nedir?

Dar ve orta gelirlilere yönelik olarak üretilen sosyal konut projelerinin kura yöntemi ile satışı gerçekleştikten sonra proje kapsamında Toki stoklarında kalan konutlar açık satış yöntemi ile satışa sunulmakta. Açık satışın hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği, konutların niteliği ve fiyatları ile başvurulacak banka ve diğer koşullar Toki tarafından ilan edilmekte. Bu yöntemde, konut satın alma hakkı ve konut belirleme önceliği başvuru sırasına göre kullandırılmakta.

Toki’nin kaynak geliştirmek amacıyla “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli” çerçevesinde yürüttüğü prestij projelerinde uygulanan satış yöntemlerinden biri olarak da açık satış yöntemi uygulanmakta.

Bu yöntem ile yapılan satışlarda, konut alıcıları ilgili banka şubelerinden seçtikleri konutun peşinat tutarını yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalarlar. Peşinat bedeli borç bakiyesinden düşülerek kalan tutar taksitlendirilir.

Satışta olan  Toki projeleri

Türkiye genelinde 837 bin konut projesi tamamlamış olan Toki’nin bazı proje örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Toki Evleri fotoğraf galerisi

Peki her şey iyi güzel de bu Toki evleri hiç de güzel görünmüyor diyorsanız, Toki’nin 2014 yılı öncesinde yaptığı projelerden bahsediyor olmalısınız. Çünkü Toki 2014 yılından beri yöresel mimariye uygun ve mümkün olduğunca az katlı projeler üretiyor. Bu amaçla mimari proje yarışmaları düzenliyor. Toki’nin bir kaç büyük şehirde inşa etmeyi sürdürdüğü çok katlı yapıların projeleri de genellikle ödüllü. İşte size Toki’nin yöresel mimariye uygun evlerinden 20 farklı proje görseli….

Begüm Sarıyağ/ Evden Haberler

 
2 Comments

  1. Öncelikle site muhteşem. Sadece emlak sektörü ile ilgilenen bir haber kaynağı olması beni sevindirdi. Tokiden ev almak isteyen biri olarak, TOKİ haberlerinizi ilgiyle okuyorum. Öncelikle Begüm Hanıma sonrasında size bu konuda beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın