İstanbul ‘da konut satışları düşüyor mu?
TÜİK tarafından hazırlanan 2018 yılı Ocak ayı verilerine göre İstanbul’da 2018’in ilk ayında toplam 16 bin 265 konut satıldı. Bu rakam bir önceki aya kıyasla yüzde 28’lik bir düşüş anlamına geliyor. Peki gerçekten İstanbul ‘da konut satışları düşüyor mu? Satışlardaki düşüş fiyatları nasıl etkiler? İşte detaylar…

İstanbul’un hangi ilçesinde kaç konut satıldı?

İstanbul’da 2018 yılı Ocak ayında 16 bin 265 konut satıldı. İlçe bazlı bakıldığında en fazla satış her zaman olduğu gibi Esenyurt’ta oldu. Ocak ayında Esenyurt’ta 2 bin 770 konut satıldı. Esenyurt’un ardından 885 konutla Sancaktepe, 881 konutla da Pendik geldi. Esenyurt yıllardır zaten zirvede yalnız. Metronun Haziran 2018’de geleceği Sancaktepe’de ve Sabiha Gökçen Metrosu ile Gebze-Halkalı banliyö hatlarının devreye girmesiyle her tarafına kolay ulaşım sağlanabilecek Pendik’te satışların yıl boyu yüksek olması bekleniyor.

İlçe ilçe konut Ocak 2018 konut satış rakamlarıysa şöyle;

İstanbul 'da konut satışları düşüyor mu?

 

İstanbul ‘da konut satışları düşüyor mu?

İstanbul’daki konut satışlarına ait veriler iki türlü karşılaştırılabiliyor. Birincisi bir önceki ay verileriyle. Buna göre 2018 yılı Ocak ayında 16 bin 265 konut satışı yapılan İstanbul’da, 2017 yılıAralık ayında 22 bin 780 konut satılmıştı. Yani İstanbul’da ocak ayında konut satışları bir önceki aya kıyasla yüzde 28,6 azaldı. Bu düşüş çok büyük bir rakam görünse de Ocak ve Aralık ayları kıyaslama yapmak açısından çok sağlıklı aylar değil. Düşüşte oransal olarak en yüksek paya sahip ilçeler sırasıyla Sarıyer, Başakşehir, Gaziosmanpaşa ve Bağcılar.

İşte ilçe ilçe 2017 Aralık-2018 Ocak konut satış istatistikleri karşılaştırması

İstanbul 'da konut satışları düşüyor mu?

Bir başka kriter ise geçtiğimiz yılın aynı ayı. Aralık ayına kıyasla düşen konut satış rakamları, geçtiğimiz yılın Ocak ayına kıyasla ise yükselişte. Geçtiğimiz Ocak ayına kıyasla konut satışları İstanbul genelinde yüzde 3 artmış durumda. İlçe bazlı bakıldığında Kadıköy, Tuzla, Başakşehir ve Arnavutköy’de yaşanan artış göze çarpıyor. Kadıköy artık yavaş yavaş sona eren kentsel dönüşüm uygulamaları, Tuzla’da yapımı süren metro, Başakşehir ve Arnavutköy’de ise Kanal İstanbul etkisi olduğu söylenebilir.

İşte İstanbul’un ilçelerinin 2017 Ocak-2018 Ocak ayları konut satış istatistikleri karşılaştırması

İstanbul 'da konut satışları düşüyor mu?

Gelelim asıl soruya; ” İstanbul ‘da konut satışları düşüyor mu? ” meselesine. Bu sorunun yanıtı şimdilik belirsiz. Ancak, konut girdilerinde dövizden dolayı yaşanan yükselişe rağmen zam yapmayan üreticiler, İstanbul’da hem arsa hem işçilik maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle fiyat indirimine gidemiyor. Diğer yandan artan faizler de tüketicileri konut alımı konusunda düşündürüyor. Her iki taraftaki veriler satışların düşebileceğini gösteriyor. Yine de rakamların netleşmesi için Şubat ve Mart ayı verilerini de görmek gerekiyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*