Konut kredisi erken kapatma cezası ne kadar? Kimler kapatma cezası ödemez?
0,98 faizle konut kredisi veren bankalar hangileri?

Günümüzde, özellikle krediye uygun evlerin alımında çoğu kişi banka kedisi kullanıyor. İleride elime biraz yüklü para geçerse borcumu erkenden kapatırım diye düşünenlerin karşısına ise bize göre saçma olan bir ceza, “erken ödeme cezası” çıkıyor. Peki bu cxcezadan kimler muaf? mahkemeye başvurarak bu cezayı geri almak mümkün mü? Erken kapatma cezası ne kadar?

Tüketici ve taşıt kredilerinde erken kapatma cezası yok

Bankaya olan tüketici veya taşıt kredisi borcunuzu öderken herhangi bir cezayla karşılaşmıyorsunuz. Ancak söz konusu konut kredisi ise, borcunuzu erken ödemeniz halinde banka sizden bir de ceza talep ediyor. ödediğiniz faizin yanında vereceğiniz ceza çok büyük bir rakam olmasa da bir borcun erken kapatılmasına ceza verilmesi pek mantığa sığmıyor.

Konut kredisi erken kapatma cezası ne kadar?

Konut kredisi erken kapatma cezası 2 ayrı dilime göre alınıyor.

Eğer borcunuzun bitmesine 36 ay veya daha kısa bir süre kaldıysa kalan ana paranın yüzde 1’i oranında ceza uygulanıyor. Bu durumda 50 bin liralık ana para ödemesi kalan bir kişi konut kredisini erken ödediği taktirde 500 TL ceza ödüyor.

Eğer borcunuzun bitmesine 36 aydan daha uzun bir süre kaldıysa ceza oranı yüzde 2’i oluyor. Bu durumda 50 bin liralık ana para ödemesi kalan bir kişi konut kredisini erken kapattığı taktirde 1000 TL ceza ödüyor.

Bu ceza miktarları bankanın talep edebileceği üst limit. Genelde bankayla anlaşma yoluna gidilirse bu rakamda indirim sağlanabiliyor

Kimler konut kredisi erken kapatma cezası ödemez?

Konut kredileri; sabit faizli, değişken faizli ve düşen-artan faizli olmak üzere üçe ayrılıyor.

Genel kullanım sabit faizli konut kredisi yönünde. Konut kredisini bu ödeme şekliyle seçenler cezadan kaçamıyor. Ancak değişken veya düşen-artan faizli konut kredisi çekenler erken kapatma cezası ödemiyor.

Kredi sözleşmenizde “erken ödeme cezası” maddesi yoksa, ödemek zorunda değilsiniz

Herşeyden önemlisi ise kredi sözleşmeniz. Eğer kredi sözleşmenizde “erken ödeme cezası” ibaresi bulunmuyorsa bankalar sizden ücret talep edemiyor.

Kredi sözleşmelerinde imzaladıktan sonra cayma hakkı yok. Bu nedenle onlarca sayfadan oluşsa da imzaladığınız sözleşmeyi çok iyi okumanız gerekiyor.