Geniş ev arayanlar, işte tam aradığınız ev! Bu ev tam 12 bin 568 metrekare!
Geniş ev arayanlar, işte tam aradığınız ev! Bu ev tam 12 bin 568 metrekare!

ABD geniş evleriyle meşhurdur. Bütün filmlerde herkesin iki katlı müstakil evlerde yaşadığını görürüz.

Günümüzde ise trend 1+1. Özellikle çocuksuz aileler, evlenip boşanmışlar, öğrenciler, yeni evli çiftler düşük kirası nedeniyle bu evleri tercih ediyor. Büyüklükleri net 50 metrekareyi geçemeyen bu evlerde seneler geçiriyor. Birçoğumuz, “Bir evim olsun da 1+1” olsun diyoruz.

İşte birazdan detaylarını anlatacağımız bu ev öyle bir yaşamı tercih edenlere göre değil. Bu ev tam 12 bin 568 metrekare!

Dünyanın en büyük evlerinden birisi: Biltmore Malikanesi

Kuzey Karolina’da yer alan bu malikane günümüzde hem otel olarak kullanılıyor hem de bir nevi müze. Aynı zamanda özel davetlerde, düğünlerde de tercih edilen mekanlardan biri.

Ancak 1889 yılında yapımına başlanan ve 1895 yılında biten Biltmore Malikanesi, o dönem Vanderbilt ailesine aitmiş.

İnşaatı için yanına fabrika bile kurulmuş

Malikanene o kadar büyükmüş ki, inşaatta gereken malzemeleri yapmak için Vanderbilt ailesi malikanenin yanına bir fabrika kurmak zorunda kalmış.

Bu fabrikada günde 32 bin tuğla üretilmiş.

Binanın yapımında bin işçi, 60 da duvar ustası çalışmış.

Vanderbilt ailesi ev tamamlanınca da dünyanın farklı noktalarından oldukça değerli binlerce parça eşya getirtmiş.

5 katlı malikanede yok yok

Giriş katı ile birlikte 5 katlı binanın mimarisi de oldukça ilginç

Malikanenin giriş katında 265 tonluk bir havuz mevcut. Aynı zamanda bu katta bowling salonu ve spor salonu da var. Tabii ki malikane bu kadar büyük olunca var olması gereken mutfaklar da ayrılıyor. Ana mutfak, hamur işleri mutfağı, et mutfağı, mutfak dolapları odası, çalışanların yemek odası, çamaşırhane ve çalışanların yatak odaları bu katta.

Evin birinci katında 33 yatak odası, 43 banyo, 65 şömineli oturma odası dahil olmak üzere toplamda 250 adet oda mevcut.

Bu alan aynı zamanda malikanenin en gösterişli katlarından bir tanesi. Özel olarak hazırlanmış eserlerden, dünyanın farklı noktalarından getirilmiş sanat eserlerine kadar her şey bu katta.

İkinci kata 102 basamaklı dönen bir merdivenle çıkılıyor. Bu merdivenin üzerinde ise aydınlatma olarak 72 ampul bulunuyor. Karşılama alanı ve sanat galerisinin bulunduğu katta odaların isimleri Vanderbilt’in sevdiği sanatçılara ithafen konulmuş.

Üçüncü kattaki tüm odalar da sanatçı ya da tasarımcıların ismini alan odalara sahip. Dördüncü kat kadın çalışanlar için ayrılmış ve aynı zamanda bir gözlem odası da mevcut.

Bahçesi evden farksız

Tabii ki bu kadar büyük evin kocaman da bir bahçesi var. 510 km2’lik bir bahçeden bahsediyoruz. Bir başka deyişle yaklaşık 30 Beşiktaş İlçesi büyüklüğünde bir bahçeye sahip.