Mozart’ın Evi (Mozarthaus)
Mozart'ın Evi

Dünyanın en çok bilinen bestecisi kimdir diye sorsak belki de her 10 kişiden 9’u Mozart der. Çünkü klasik müziği sevin ya da sevmeyin hayatınız boyunca belki de onlarca kez Mozart’ın eserlerini dinlemişsinizdir. Bu ünlü eserlerin bir bölümü Mozart’ın evi olan Mozarthaus’ta üretildi. Mozart’ın yaşadığı bu ev günümüzde insanların merak konusu durumunda ve en az Mozart kadar ünlü.

Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart'ın Evi

Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde doğdu ve sadece 35 yıl yaşadı. 4 yaşında piyano çalmaya başlayan besteci küçük yaşlarda verdiği bir konserde imparator tarafından farkedildi ve ‘’ Piyanonun sihirbazı’’ Kısa hayatının birkaç senesini bu evde geçiren ünlü besteci 5 Aralık 1791’de Mozarthaus’un bulunduğu şehir olan Viyana’da öldü.

Mozart’ın Evi, Mozarthaus (Avusturya)

Viyana’da bulunan Mozarthaus, en çok ziyaret edilen kentsel mekanlardan birisi konumunda. Avusturya’nın başkentinde ki birkaç yıllık yaşamında olağanüstü besteci düzinelerce daire değiştirdi. Mozart bu dairede 1784’ten 1787’ye kadar yaşadı ve en görkemli eseri olan “Le Nozze di Figaro” bu muhteşem altı odalı dairelerde bestelendi.

Mozart’ın eseri ve Viyana tarihi için üç katlı tarihi evin tamamı yeniden müzeye dönüştürüldü. İlk katın tamamı bestecinin eserlerine ayrılmış. Son katta ilginç tarihsel sergilerden oluşan bir koleksiyon bulabilirsiniz. Müzenin son büyük yeniden inşası 2006 yılında gerçekleştirildi. Tarihi apartmanlarda, 18. yüzyılın sonlarında burada bulunan lüksün atmosferi restore edildi. Son rekonstrüksiyon sonrası müzenin genel alanı 1.000 metrekare.

Mozart’ın evi yıllarca ilginç sergiler ve müzik konserlerinde kalıcı bir mekan olarak hizmet etti. Müzede çocuk gezileri sıkça yapılır bu sebeple aileler için görülmeye değer. Birçok müzenin aksine, Mozart’ın müzesinde fotoğraf ve video kaydı yapılmasına izin veriliyor.

Müzenin açık olduğu saat 10:00 – 19:00 aralığında. İsteğinize göre rehberli veya rehbersiz gezebildiğiniz bu müzede gezi programları için ek paketler bulunuyor. Bunlardan birisi Müze ve Konser Paketi. Bu paket müze ziyaretini özel bir konserle birleştiriyor. Mozart’ın en iyi bilinen eserlerinin sergilendiği bu konsere minimum katılımcı sayısı 25. Bununla beraber kişisel rehberli tur paketinin fiyatı KDV dahil 27 €.

Mozarthaus’a online rezervasyon yapmak için BURAYA tıklayın.

Merak ettiğiniz ünlülerin yaşamlarını geçirdikleri evleri BURADAN öğrenebilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın