Emlak vergisi için 2. taksit dönemi başladı

Taşınmazlardan yıllık olarak alınan vergi türü olan Emlak Vergisi için 2018 yılı 2. taksit dönemi bugün başladı. Son ödeme tarihi 30 Kasım 2018 olan vergi hakkında tüm aklınıza takılanları sizler için derledik. Emlak vergisi nasıl hesaplanıyor?  Tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Emlak vergisi için 2. taksit dönemi başladı

Emlak vergisi nasıl hesaplanır? 2018

Arazi arsa ve binalar için servete dayalı tahsil edilen emlak vergileri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin Büyükşehir belediyesine bağlı bir gayrimenkul için binde 4 vergi alınırken büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde rakam binde 2 üzerinden hesaplanıyor. Bunun yanında vergi ödemesi arsa, arazi, işyeri, mesken için farklı oranlarda vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanarak ortaya çıkarılıyor.

Türü Büyükşehir Olan İller Büyükşehir Olmayan İller
Mesken Binde 2 Binde 1
İşyeri Binde 4 Binde 2
Arsa Binde 6 Binde 3
Arazi Binde 2 Binde 1

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye gidilerek yapılabiliyor. Aynı belediyenin hesabının bulunduğu bankanın şubelerinden de ödemeler gerçekleşiyor. 30 Kasım 2018 tarihine kadar PTT ile havale yada emlak vergisi mükellef numarasını kullanarakta ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca E-Belediye sistemini kullanan belediyeler için dijital ortamdan 2018 emlak vergisi 2. taksit ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak vergisi sorgulama 2018

Emlak vergisi borcunu sorgulamak isteyen ve teyit etmek isteyen vatandaşlar, işlemlerini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. E-Devlet üzerinden emlak vergisi sorgulama alanını kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işleminden sorgu ve teyit işlemleri yapmak mümkün. Bunun yanında ödeme işleminde olduğu gibi sorgu işlemlerinizi de gayrimenkulun bulunduğu belediyeye giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak vergisi sorgulama işleminizi buraya tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak vergisi için son gün 30 kasım 2018

Emlak vergisi ikinci taksidini ödememiş olan kişiler için son gün 30 Kasım 2018. Belediyelerce belirlenen tarihte ödeme yapmayan vatandaşların banka hesaplarından otomatik olarak vergi borcu tahsil edilebiliyor. Yıl içerisinde iki taksit şeklinde ödenen emlak vergisinin 2018 yılı için ilk taksidi 31 Mayıs tarihinde son bulmuştu.

Taşınmazların sahipleri, yeni aldıkları konut-işyerini belediyeye bildirmek zorunda. İlk yıl alıcı vergiden muaf oluyor. 2018 yılında alım yapan kişiler ilk emlak vergi ödemesine 2019 yılında başlayacak.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*