İNŞAATIN EKONOMİDEKİ PAYI YÜZDE 7.6!
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün 2002’den 2016’ya kadar reel olarak 2.8 kat büyüdüğünü söyledi.

6 milyon bina yenilenmeli

Bakan Şimşek, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 32. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörünün geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Türkiye’de 6 milyonun üzerinde standardın altında yapı bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunların kentsel dönüşümle yenilenmesinin söz konusu olduğunu, bunun da büyük bir iş alanı yarattığını kaydetti.

İnşaat sektörü istihdam için önemli

Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün 14 yılda reel olarak 2.8 kat büyüdüğünü belirterek, “Sektörün ekonomideki payı yüzde 4.3’ten yüzde 7.6’ya, istihdamdaki payı ise yüzde 4.5’ten yüzde 7.3’e çıkmıştır. Türkiye’de 2009 sonrasında ilave 7 milyonun üzerinde istihdam sağlandı, bunun 740 binini inşaat sektörü sağladı” dedi.

Altyapı çok gelişti

Şimşek, Türkiye’de 2000’li yılların başında altyapının son derece zayıf olduğunu fakat bugün gelinen noktada muazzam bir gelişme kaydedildiğini bildirdi. Kamu – özel iş birlikleri çerçevesinde çok ciddi projelerin hayata geçirildiğini ve geçirilmeye devam edildiğini belirten Şimşek, Türkiye’nin bu konuda örnek olduğunu anlattı.