İşte dünyanın en küçük oteli! Üstelik ücreti de “Gönlünüzden ne koparsa”
Dünyanın en küçük oteli, Avusturya’nın Linz, Almanya’nın da Bottrop şehirlerinde yer alan Das Park Hotel. Otel sadece küçük değil aynı zamanda taşınabilir de. Andreas Straus tarafından kanalizasyon borularından yapılan oteldeki odalar en fazla iki kişinin kalabileceği boyutlarda ve borular yıl içerisinde ülkenin farklı parklarına da taşınabiliyor. Bu gezici otel, genellikle farklı konaklama deneyimi yaşamak isteyen turistlere hizmet veriyor.

Bir borunun içinde standart oda

Odalar oldukça küçük olmasına rağmen, standart bir oteldeki bir odanın sağladığı çoğu hizmeti verecek şekilde düzenlemiş. Odalarda çift kişilik yatak, dolap, başucu lambası, priz gibi standart özelliklerden taviz verilmiyor. İlginç odalardaki havalandırma odanın üzerinde yer alınan bir pencere ile sağlanıyor. Üstelik duvarlarda sanatçı Thomas Latzel’in yaratıcı resimleri yer alıyor. Banyo, tuvalet, duş, mini bar ve cafe gibi hizmetler ise Das Park Otel içerisindeki ortak kullanım alanlarında bulunuyor. Otel genellikle şehir merkezine çok yakın mesafelerde kurulduğu için, misafirler market, eczane ve benzeri ihtiyaçlarını yürüme mesafesi uzaklığındaki yerlerden halledebiliyorlar.

Otelin fiyatı gönlünüzün bonkörlüğüne bağlı

Otelin ilginç bir ücretlendirme politikası bulunuyor: “Gönlünüzden ne koparsa.” Sistem bu şekilde olunca, işletme sizden otelden ayrılmadan önce, kaldığınız süreye biçtiğiniz bedeli odaya bırakmanızı istiyor. Bu otelde kalmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken tek şey otelin internet sitesine girip rezervasyon yaptırmak. İşletme size oda kapı şifrenizi gönderiyor ve konaklama süresi boyunca odanızın şifresi sadece size özel oluyor.

En fazla 3 gün kalabiliyorsunuz

İşletme ile ilgili bir diğer farklı uygulama da konaklama süresi ile ilgili. Bu oteldeki misafirler en fazla üç gün konaklama yapabiliyor. Otel yönetimi bu uygulamanın daha fazla insana misafirperverlik yapabilmek için olduğunu belirtiyor.

Şehir merkezinde, hem ekonomik hem de ilginç bir otel

Düşük bütçeli seyahatlerde, hem şehir merkezine yakın hem de bütçeye uygun oda arayan gezginler tarafından oldukça sevilen Das Park Hotel oda servisine gece 1’e kadar devam ediyor ve resepsiyonu ise 24 saat açık duruyor. Beton borulardan yapılma bir odada kalmak fikri herkese çok sevimli gelmese de, kolektif hayatı sevenleri ve fazla tüketimden kaçınanları hedefleyen işletme çoğu eleştirmenden de yüksek puan alıyor. İlginin her geçen yıl arttığı otel, kapasitesini arttırma hazırlıkları yaparken, ücret politikasını ise değiştirmeyi düşünmüyor.

Das Park Hotel fotoğraf galerisi