Emlak vergisi son ödeme tarihi 2019
emlak vergisi son ödeme tarihi 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi, tapu kayıtlarında geçen, kendi adınıza ait olan konut , arsa ve bina gibi taşınmaza sahip olan herkesin ödediği vergidir. Emlak vergisi ödeme Türkiye’de bulunan her gayrimenkul için şart. Mülk sahipleri emlak vergilerini yılda iki ayrı taksit halinde ödeyebilirler. İşte 2019 emlak vergisi 1. taksit son ödeme tarihi…

emlak vergisi son ödeme tarihi 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi nereye ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden veya E-devlet platformundan ödeme yapabilir ve ayrıca ödemeler ile ilgili sorgulamayı ve borç bilgisini öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Emlak vergilerinizi ise vergisini ödemek istediğiniz gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Belediye bünyesinde bulunan vergi tahsilat veznelerine kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Uzaktan ödeme seçeneği ise şöyle; PTT ile havale ya da direkt belediye hesap numarasına emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak verginizi ödeyebilirsiniz.

2019 emlak vergisi 1. taksit son ödeme tarihi ne zaman

Emlak vergilerinin iki eşit taksit halinde ödendiğini belirtmiştik.Genelde ilk taksit 1 Mart ve 31 Mayıs arasında , ikinci taksit ise 1 Kasım ve 1 Aralık arasında iki eşit taksit olacak şekilde ödenir. Emlak vergisi, 2 aylık bir süreç içerisinde ilk taksitlerinizi yatırmış olmanız gerekiyor.Bu süreç zarfında zamanında ödenmeyen vergiler için cezai işlem uygulanır. Bu tarihlerin 2019 senesi için ise aynı olacağı düşünülüyor. Mart 2019 tarihinde başlayacak olan taksit ödemeleri 31 Mayıs 2019 günü sona erecek. Aksi bir durum olmadığı sürece bu tarihlerin uzun vadeli olarak kullanılacağını da söylemek son derece mümkün.

Emlak vergisinden muaf olanlar

Arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda vergiler mevcut. Vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanan emlak vergileri düzenli ödemeye de muhtaç bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı muafiyetler emlak vergisinin maddelerine yansımış durumda. Şöyle ki; işsizler, engelliler, gaziler ve emeklilerin emlak vergisi ödeme zorunluluklarının bulunmadığı belirtmek gerekir.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın