İmar affı veya imar barışı ne kadar doğru?
Adına imar barışı da dense imar affı da dense, kaçak yapıları mevcut halleriyle resmileştirecek bir yasal düzenleme geliyor.  Peki imar affı veya imar barışı ne kadar doğru? Böyle bir yasal düzenleme ne getirecek? Gerçekten kentsel dönüşümü hızlandırabilecek mi? Başbakanın dediği gibi imar sorununu çözecek ancak “haksız zenginleşme” sağlamayacak mı? Gelin birlikte karar verelim.

İmar affı veya imar barışı ne kadar doğru?

İmar barışı nasıl uygulanacak?

İmar barışında uygulama beyana dayanacak. Kaçak yapı inşa etmiş olanlar yetkili mercilere gidip diyecek ki, “Bakın bu kaçak binayı ben yaptım. Metrekaresi şu kadar, içinde bu kadar daire var”. Bu beyana göre, belediye belki gerekli kontrolü yaparak binayı tescilleyecek. Yapı kayıt sistemi denilen bu iş için ödenmesi gereken tutar bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ü. Ortalama bir daire için 3 bin TL.

Üstüne bir de kat mülkiyeti de yaptırmak isterlerse bir yüzde 3 daha verecekler.

Böylece ortalama 6 bin TL ödenerek, imara aykırı kaçak yapılmış daireler, kat mülkiyetli krediye uygun daireye dönecekler.

Türkiye’de ne kadar kaçak yapı var?

İmara aykırı yapıların tamamı kaçak sınıfına giriyor. Mesela bir arsanın inşaat alanı 10 bin metrekare. Müteahhit 2000 metrekareden 5 kat çıkma izni almış. Ancak yapıyı yaparken 2300 metrekareden 6 kat çıkmış. Yani 13 bin 800 metrekarelik inşaat yapmış. İnşaatın 3 bin 800 metrekaresi kaçak. Ama hangi 3 bin 800 metrekaresi? Veya 100 metrekareden 10 daire yapması gerekirken 110 metrekareden 10 daire yapmış. Yani her dairenin 10 metrekaresi kaçak. Ancak hangi 10 metrekare? Fazladan inşaat yapılmış olması binayı “kaçak” konumuna sokuyor.

Bir diğer kaçak yapı, devlet arazisi üzerine yapılmış yapılarda. Yani bina var ama binanın yapıldığı arsanın tapusu yok. Biz bunları gecekondu olarak nitelesek de bazı devlet arazilerine apartman bile dikilmiş. Bunlar da kaçak statüsünde.

İşte Türkiye’de bu şekilde olan yaklaşık 13 milyon konut veya iş yeri olduğu söyleniyor.

İmar barışı ile imar affı arasında ne fark var?

İmar affı, imara aykırı şekilde yapılmış bir yapının bulunduğu parselin, mevcut yapıya göre imarının değiştirilmesi anlamına geliyor. Yani 4 kar izin verilen bir arsaya 5 kat yaptınız. İmar affıyla o arsanın imarı 5 kata çıkarılıyor. Böylece arsanın imarı kaçak yapıya uyduruluyor.

İmar barışında ise var olan bina tescilleniyor ancak arsanın imarı değişmiyor.

Peki arsanın imarının değişmemesi ne anlama geliyor? Şöyle ki eğer 4 kat imarı olan bir arsaya 5 kat çıktıysan ve evi yıkıp yeniden yapmak istersen arsanın 4 katlı olan imarına uymak zorundasın. İmar affı olsaydı 5 katlı binayı yıkıp yine 5 katlı yapabilirdin. Ancak imar barışı olduğu için, binayı yıkarsan yeni binayı eski imar kurallarına göre 4 kat yapabilirsin.

İkisi arasında tek fark yıkıp yeniden yaparken ortaya çıkacak.

Neden imar barışı getiriliyor?

Hükümet imar barışını iki nedenle gündeme aldı. Birincisi kaynak arayışı. İmar barışına beklenen başvuru gelirse sadece yapı kayıt belgesi için 38 milyar TL toplanacak. Bu kaçak yapılar bir de kat mülkiyeti isterse yaklaşık 30 milyar TL de oradan gelecek. Yani toplam 68 milyar TL’lik bir gelir elde edilecek. Bu kaynak kentsel dönüşümün finansmanı sorununun çözümünde kullanılacak.

Hükümetin ikinci nedeni ise, ülkedeki yapıların neredeyse yarısının kaçak sınıfında olması nedeniyle, mevcut durumu bir toplumsal sorun olarak görüyor olması. Normalde bu kaçak yapıların belediyelerce yıkılması gerekiyor. Ancak çok uzun süredir yıkım yapılmıyor.

Üçüncü neden ise adliyedeki imar dosyalarının fazlalığı. Kaçak yapıların “barış” adı altında da olsa affedilmesi, adliyedeki tıkanmayı da açacak.

İmar barışı kentsel dönüşümü hızlandırır mı?

Bu konu biraz tartışmalı. Öncelikle kentsel dönüşümü mali açıdan kolaylaştıracağı kesin. Çünkü müthiş bir kaynak elde edilecek.

Hazine arazisi üzerine yapılmış yapılar da kentsel dönüşüm süreci hızlanabilecek. Daha önce herhangi bir hak talep edemeyenler, şimdi tescilli yapıya kavuşunca yasal açıdan hak talep edebilir konuma yükselecekler. Resmi açıdan “hak” sağlanmasıyla da kentsel dönüşüme yönelik itirazlar azalacak.

İmara aykırı olarak fazladan inşaat yapılmış yerlerde ise tartışmalar daha da alevlenecek. Mesela 100 metrekareden 10 daire yapılması gereken bir arsaya 100 metrekareden 20 daire yapıldığını düşünün. Bu yapıda iskan ve kat mülkiyeti yok. Sadece arsa hissesi var. Şuan kentsel dönüşüm yaparken burada oturan daire sahiplerine şöyle söyleniyor; “Bu binanın imarı 1000 metrekare. Sizin binanızda inşaat alanı 2000 metrekare. Buraya 50 metrekarelik 20 daire yapabiliriz. İnşaatın maliyetini de sizden alırız. Daireniz küçülür ancak imara uygun ve yeni olduğundan, 50 metrekarelik dairenizin değeri 100 metrekarelik dairenizden çok daha fazla olur”.  İmar barışı sonrası böyle bir şey söylemek mümkün olmayacak.  Çünkü imar barışı öncesi arsa hisseli olan kaçak yapı, barış sonrasında cüzi bir ücretle kat mülkiyetli, iskanlı, imarlı, krediye uygun bir yapıya dönüşecek. Bu durumda mevcut halinden daha küçük bir yapıya bu kişiler nasıl razı edilecek, tartışmalı.

İmar barışı haksız kazanç sağlayacak mı?

Hükümet “haksız kazanç” sağlamayacağını söylese de imar barışı haksız bir kazanç yaratacak.

Şöyle düşünün, birbirinin aynısı imra sahip iki arsa olsun. Biri imara uygun olarak 500 metrekare inşaat yapmış, diğeri ise kaçak olarak 1000 metrekare inşaat yapmış. Yasa imara uygun yapılan arsaya ek bir hak getirmiyor. Ancak yasalara uygun yapılmayan arsadaki binayı kaçak statüsünden kurtarıyor. Bu durumun bir haksız kazanç sağlamadığını  kim söyleyebilir?

Bir barışı arsanın geleceğine yönelik bir statü değişikliği getirmese de, bir anlamda af niteliğinde. Bugün birbirinin aynısı ancak biri imarlı diğeri imarsız iki daire arasındaki fiyat farkı yüzde 50 civarında. Bu yüzde 50’lik fark sadece 3-5 bin TL ödenerek kapanacak. Bu haksızlık değil mi?

Haksız kazancın ötesinde, bu tarz “af” hüviyetindeki uygulamalar, yasalara uygun davranan kişilere haksızlık değil mi?

Bir diğer nokta da ülkede krediye uygun imarlı konut sayısının hızla artacak olması. Bu durum da konut fiyatlarını düşürecek. Evi olmayanlar için bu iyi bir gelişme. Peki ya evi olanlar? İnsanların elindeki gayrimenkullerin değerini “yasayla” düşürmek ne kadar doğru?

İmar sorunu toplumun geneline yayıldığı için toplumsal bir sorun. Ancak bu sorunun imarın kaçak yapılara göre çevrilmesiyle değil, kaçak yapıların imara uygun hale getirilmesiyle aşılacağını düşünüyoruz.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
24 Comments

 1. Dedemden kalan araziyi küçük amcam üzerine yazdırmış. Yedi kardesler. Bir kardeş mahkemeye vermiş hissesini almis. Tapu hisseli gözüküyor. Babamda kendi hissesi olan yere konteynır koydu ve çevresini çevirdi. Ama tapu iki amca üzerine hisseli. Bizde imar barışından yararlanır tapumuzu alabilirsiniz.

  • Elinizde arsanın size ait olduğuna dair herhangi bir belge yoksa ve arsa kamu değil şahıs arazisi ise siz başvuruda bulunamazsınız. Amcak arsa sahibi veya resmi olarak arsada hissesi olan başvuruda bulunabilir.

 2. kat mülkiyetli 2 katlı kargir bir evim var, ancak abimle ortak hisseliyiz,ben imar affına başvurabilir miyim?
  ödemeyi sadece ben kendi adıma yapabilir miyim?kısacası tüm işlemleri kendim yapabilir miyim?

 3. Ali Rıza Bey,
  125 m2 arsa üzerine 3 daire 3 katlı 30 yıllık binamız var şahıs tapusu imar barışından yararlanmak faydası olur mu? olursa ne olur?

 4. Tapuda 413m2 yüzölçümü olan hisseli arsanın 140m2si bizim.140m2 üzerinde yaklaşık 90m2 lik evimiz yapılı ve ev 30yillik tüm abonelikler var.diğer hisselerde de ev var.Imar barışından yararlanmalımıyız,bize ne kazandırır.tesekkurler.

  • Evini var ama arsa hisseli. Eğer baska parsele tecavüz yoksa kat mulkiyetine geçme imkanınız var. Onun dışında çok bir faydası olmayacak.

 5. 300 Metre üzerine 3 katlı dairemiz bulunmakta bu dairenin biri bana diğer ikisi kardeşime ait yapı kayıt belgesi için başvuruyu ayrı ayrı yapmak istiyoruz başvuruyu nasıl yapacağım benim bir dairem olduğu için arsa metrekaresini ne yazacak iki dairesi olan kardeşim arsa metrekaresini ne yazacak

 6. Bizim 2 hisseli arsa üzerinde 3 katlı ev var ikimizde ayrı ayrı mı basvuracagiz yoksa tek kişi basvursa ödenecek kayıt parasını ortak odesek olurmu yoksa ayrı ayrı mı başvuru yapacağız aynı ev uzerine

  • Yapı Kayıt Belgesi için tek kişi başvuruyor zaten Yılmaz bey.

   Bu belge tüm binaya alındığı için, hak sahiplerinden tek kişinin başvurması yeterli.

 7. Merhaba;
  1/6 oranında Hisseli tapu olarak gösterilen 2 adet kagir atölye ve 5 adet meskenden oluşan yerimizde elektrik, su, doğalgaz aboneliklerimiz mevcut, bireysel olarak imar barışına başvuru yapıp, kendi mülkümüz olan kısımlar hisseden kurtulur mu? Ayrıca bu işlemleri yapmak için tüm hissedarların onayı şart mı?

  • Ramazan bey,

   Kat mülkiyeti olmayan yapılarda tek bir daire veya iş yeri için başvuru olmuyor. Tüm bina adına başvuru oluyor.

   Başvuru için hissedarların onayı gerekmiyor ancak onların payını da ödemek zorunda kalacağınız için uzlaşmayla başvurmak en doğrusu.

   Sonrasında icra yoluyla herkesin kendi payına düşen rakamı alabilirsiniz ancak aynı binada oturan kişilerle icralık olmak hoş bir durum olmaz.

   Kat mülkiyetini de düşünün.

 8. Büyük şehir yasası ile köyden mahalleye dönüşüm yapan yerdeki evim icin Yapi kayit belgesi basvurusu yapmam gerekirmi Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye dönüşüm olan mahalledeki binalar ruhsatlı sayilmiyormu ne yapmam gerekir

  • Sayılmıyor. Ancak elektrik su gaz bağlı ise, kat mulkiyetine geçmeyi düşünmüyorsanız başvurmanıza gerek olmadığı kanaatindeyim

    • Açıkçası şimdiye kadar böyle bir şey olmuş değil. Ancak olmayacağının garantisini de ben veremem. Normalde böyle bir yetkileri var. Hatta bırakın yetkiyi görevleri var. Ama uygulanmıyor.

 9. Merhaba
  106 metrekare inşaat alanı olan 3 katlı binanın çatısına 60 metrekarelik teras katı yapmıştım bina imarlı sadece çatı katı kaçak ben bunu bildirirken 60 metrekare mi yoksa 106 metrekare mi bildireceğim.
  Şimdiden teşekkür ederim

  • İmarlı derken kat mülkiyeti var mı?

   Kat mülkiyeti yoksa her durumda Yapı Kayıt Belgesi tüm binaya alınıyor. Kat mülkiyeti varsa yine binaya alınıyor ancak sadece kaçak olan bölüm belirtilerek buranın ücreti ödeniyor.

 10. Babamın üstüne tarla tapusu var. 3katlı ev yaptık. Birde çatı katına küçük bir teras yaptık. Hiçbir katın tapusu yok. Yapı kayıt belgesi alabilirmiyim?

   • Buyuksehir yasasi ile Köyden mahalleye donusum olan Hatay/ Iskenderun ilçesi Akcay (Guzelkoy) mahallesi sınırı içerisinde yaylada Evim var orman alanından çıkarılmış fakat kadastro işlemi yapılmamış bu nedenlede tapulama yapilmamistir (parsel no yok) benim bina gibi 150-200 civarında bina bulunmaktadır.bu binalarin çoğunluğunun elektrik su aboneli yapilmis durumda kapı numarası olanda var olmayanda benim evimin kapi numarasi var 50 yilik binada var 1 yillik binada var.Kadastro geçmediği için Yapi kayit başvurusu yapmamiz gereklimi eger basvuru yapmamiz gerekli ise parsel no ya ne yazmamız gerekl aciklamaya koordinatlarini belirtmemiz gereklimi

    • Ali Rıza bey,

     Belge beyan üstüne veriliyor. Eğer sistem ille de bir numara girmenizi gerektiriyorsa e devlet üzerinden değil de müracaatınızı il müdürlüğüne giderek şahsen yapın.

     Kadastro geçmemesi yapının onaylanmasını engellemez.

Bir yorum yazın


*