TOKİ ve Emlak Konut banka kurmalı
EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA? KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI EYLÜL 2018

TOKİ ve Emlak Konut banka kurmalı ve tüketicilere düşük faizli kredi vermeli. Bu sözler DAP Holding Yönetim Kurulu başkanı Ziya Yılmaz’a ait. Türkiye Finans Forumu kapsamında gerçekleştirilen “Gayrimenkul Finansmanında Alternatif Enstrümanlar” başlıklı oturumda konuşan sektör temsilcileri, sadece emlak işiyle ilgilenen bir bankaya ihtiyaç olduğunu vurguladılar. İhtiyacın nedeni, aşırı yükselen konut kredisi faizleri ve finansman ihtiyacı.

Konut kredisi faizleri satışları etkiliyor

Sektörün 2018 için önündeki en büyük tehdidin faiz artışı olduğunu vurgulayan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Hem kredi maliyetlerinde hem de paranın maliyetindeki artış konut kredi faizlerine de yansıdı. Yüzde 1.1-1.2 seviyelerine çıktı, özelde daha yukarıda. Bu hemen ekim satışlarında kendini gösterdi. Kasım ve aralıkta da görünecek. Önümüzdeki yıl faizlerin seviyesi burada olacak ve kısa vadede geri gelmeyecek gibi duruyor. Konut satışları bundan etkilenebilir. Ama sektörün dinamizmi bunu aşacaktır” diye konuştu.

İnşaat sektörü büyürse Türkiye büyür

Elmas, bu yılı yüzde 6-6.5 arası bir büyümeyle kapatacaklarını belirterek şöyle devam etti: “Sektör Türkiye’nin lokomotif sektörü. Biz koşuyorsak Türkiye koşuyor. Biz duruyorsak Türkiye duruyor. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi esnasında yaşanan üçüncü çeyrek 2016 verilerinde küçülmeyen tek sektör gayrimenkul oldu. Normalde Türkiye 4 büyüyorsa gayrimenkul 7-8 büyüyor, 4 küçülüyorsa 7-8 küçülüyor.” dedi.

Her yıl 900 bin konut ihtiyacı var

Sektörün yeni rekor beklentisi içinde olduğunu söyleyen Elmas, “2017’nin onuncu ayı itibariyle geçen yılın yüzde 2.8 üstünde 87 bin konut daha fazla satıldı Bu yıl toplam satışta 1 milyon 400 bin rakamını geçeceğimizi düşünüyoruz. Bu da yüzde 6-6.5 büyüme demek. Bunda kredi faizlerinin etkisi büyük. 2018 için de benzer bir perspektifi öngörüyoruz. Zaten hiç bir şey olmasa her yıl 750 bin evlenme 150 bin boşanma sayesinde 900 bin konut talebi var.” ifadelerini kullandı.

 

İnşaat sektörü 17 yıldır büyüyor

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 17 yılda inşaat sektörünün milli gelirdeki payını incelediğini belirterek şunları söyledi: “İnşaat ve gayrimenkul sektörünün 2001’de milli gelirdeki payı yüzde 9.9, bu 2017’de yüzde 16’ya çıktı. Üçüncü önemli sektör haline gelmiş. 2001’de 5’inci sıradaydı. 17 yıllık süreçte sektörlerin performansına bakınca birinci sıraya yüzde 273 artışla diğer hizmet ve faaliyetler gelmiş. Ama payları yüzde 0.5’ten 1.9’a çıkmış. En önemli ivmeyi vergi ve sübvansiyon yaşamış, yüzde 208 artmış. Üçüncülük yüzde 68 artışla inşaatın olmuş. Tarım ormancılık yüzde 64 düşmüş, imalat yüzde 42 düşmüş. İnşaat sektörü pazardan payını yüzde 100’e yakın artırırken diğerleri azaltmış.” dedi.

Uzun dönemli yatırım yapan fonlar inşaata yönelmeli

Gayrimenkul sektöründeki büyümeyi gören diğer sektör oyuncularının inşaata kaydığını belirten Çelik, “İnşaat son 5 yılda 4 milyon 700 bin ruhsat 3.5 milyon iskan verilmiş. Konut satışları artıyor. 2.8 milyon adet olmuş birinci elde. Buradan bakınca aslında sektörün 600-700 bin bitmiş satışa hazır konut stoku var. Bir problem yok gibi görünüyor. Bunu çözmek için kısa vadede bir çözüm aklıma geldi. Uzun dönemli yatırım yapan fonları konut stoğumuza yatırıma çağırabiliriz. Ama bunun için iki sorun var biri kiracıyı çıkarmak, diğeri de kur dalgalanması.” şeklinde konuştu.

TOKİ ve Emlak Konut banka kurmalı

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Emlak Bankası’nı hatırlatarak geçmişte sektörün bir bankası olduğunu ancak şu an böyle özel bir yapı bulunmadığını vurguladı. Yılmaz sektörün talebini şöyle özetledi: “2016 yılında yaklaşık 631 bin konut satıldı bu yıl 650 bini rahatlıkla bulacağız sıfır konut satışında. Bunun 270-300 bin TL aralığında cirosunu hesap ederseniz 200 milyar TL cirodan bahsediyoruz. Bu cironun döndüğü bir ülkeden konutla alakalı bir bankamız yok. Biz konut geliştiricilerini bankalar bizi çok destekliyor, hükümet destekliyor, tüketiciye muazzam krediler veriliyor ama ana işleri konut olmadığı için bazen gereksiz patinaj yapıyoruz. Bankaların genel müdürlerine şahıslara sektörde balon olmadığını saatlerce anlatmaya gayret ediyoruz. Bizi anlayan bizimle özdeşleşmiş bizimle yatıp kalkan sektöre gönül verecek bankaya ihtiyacımız var. Böyle bir banka devlet tarafından kurulabilir. Emlak Konut, TOKİ tarafından kurulabilir biz de geliştiriciler de müdahil olabiliriz, hissedar olabiliriz. Bununla beraber sektörde ortaklıklar yapacak, konut kredisini düşük verecek bir acil bankaya ihtiyacımız var. Bu hem sektörü büyütür hem de çeki düzen verir. Finansman sorununu çözer diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*