Konkordato ilan eden şirket sayısı açıklandı

Son dönemde konkordato ilan eden şirket sayısı artmaya devam ediyor. Kulislerde dolaşan yüksek rakamların gerçeği yansıtmadığı belirten Bloomberg TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, konkordato ilan eden şirket sayısını açıkladı. Peki, kaç şirket konkordato ilan etti? Tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Konkordato ilan eden şirket sayısı açıklandı

Son dönemde özellikle devam eden konut projesi olan büyük inşaat şirketleri ve kamu müteahhitliği yapan inşaat firmalarının korkordato sayısı oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Türkiye’nin büyük ekonomi kanallarından olan Bloomberg TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, kesin rakamları açıkladı.

Konkordato ilan eden şirket sayısı 845

Bloomberg TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, yapmış olduğu açıklamada kulislerde dolaşan rakamlar ile kesin rakamların uyuşmadığını iddia etti.

Çağatay, açıklamasında 16 Kasım 2018 tarihi itibariyle konkordato başvurusu yapan şirket sayısını 845 olarak açıkladı. Bu şirketlerden yalnızca 356 başvurunun kabul edilerek işleme alındığını belirtti.

Çağatay, kişisel twitter hesabından attığı tweet’i şöyle; Türkiye’de şu güne kadar (16 Kasım) kokordato başvurusunda bulunan şirket sayısı 845; başvurusu kabul edilen ve işleme konulan şirket sayısı 356.
Kulislerde dolaşan yüksek rakamlar dedikodu.” dedi.

Emay İnşaat konkordato ilan etmişti

Son günlerde inşaat sektörünün en kritik konkordato ilanı Emay İnşaat’tan geldi. Brandium Ataşehir, KentPlus Ataşehir ve KentPlus Kadıköy gibi inşaat projelerinde imzası bulunan Emay İnşaat konkordato başvurusunda bulundu.

2008 yılında 26 milyon 553 bin TL vergi ödeyerek vergi sıralamasında 62’nci sırada olan şirkete üç ay mühlet verildi ve komiser heyeti atandı.

Şirketin toplam borcu 2017 yılı itibariyle 1 milyar 200 milyon TL civarındaydı. Geçen Temmuzda bankalar ile borç yapılandırması için görüşmeye başlayan firma, kur ve faiz artışının maliyetleri artırması ve yavaşlayan konut satışlarından dolayı yapılandırma istemişti.

Konkordato nedir?

Bir firmanın borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesi, bunu ilan etmesi ve sonrasında alacaklıların alacaklarını bellir bir plana göre tahsil edilmek üzere kendi aralarında bir anlaşma yapmasına konkordato deniyor. Diğer adı ile iflas anlaşması olarak ifade edilen konkordatonun temel amacı, tüm adi borçlarını, teklif doğrultusunda ve kendisine uygun koşullar çerçevesinde ödenmesini sağlayan hukuki imkandır.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*