İstanbul’daki en güzel 7 yeşil alan
İstanbul’da her yerde yükselen yapılar ve gittikçe azalış gösteren yeşil alanlar birçok insanın ortak derdi haline gelmiş durumda. Kaçamadığımız trafik sesiyle birlikte dinlenmek mümkün olmazken vatandaş kendini yeşil alanlara atmaya çalışıyor. Sizin için derlediğimiz İstanbul’daki en güzel 10 yeşil alan.

1) Belgrad Ormanı

İstanbul’da fırsatınız varsa kaçabileceğiniz en güzel yerlerden birisiyle başlıyoruz. Belgrad ormanı, yürüyüş, bisiklet, mesire alanları ve kahvaltı yapabileceğiniz mükemmel manzarası ile doğanın seçeneklerini gözler önüne seriyor. Belgrad ormanına D2, 42T, 42M ve 153 numaralı İETT otobüslerini kullanarak gidebilirsiniz.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

2) Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, Harbiye’de bulunan, içerisinde spor alanı, çocuk parkı, yapay havuzlar ve mekanlar bulunan benzersiz güzellikteki bir park. Genellikle insanların çimlere uzanmak, kitap okumak ve arkadaşlarıyla buluşup sohbet etmek için gittiği yerlerden biri haline geldi. Ulaşılabilirlik bakımından ise birçok yere yakın mesafede bulunuyor.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

3) Emirgan Korosu

Emirgan Korosu ise Sarıyer’de bulunuyor. İçerisinde 3 tane köşk, gölet ve yapay havuz bulunuyor. Ayrıca tepelere doğru çıktıkça yeşilliğin içinden deniz manzarasını da görebiliyorsunuz. Nisan aylarında giderseniz her yeri lale kaplamış şekilde görmeniz mümkün.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

4) Gülhane Parkı

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı’nın Sarayburnu ve İstanbul olmak üzere iki kapısı var. 2003 yılında yapılan yenileme çalışması sonrası ağaçlar ve rengarenk çiçekler arasında keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer haline geldi.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

5) Ulus Parkı

Eğer hem boğaz hem de yeşile doymak istiyorsanız Ulus Parkı iyi bir seçenek olacaktır. İçinde bulunan kafede çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Yada parkın içerisinde yürüyüş yapıp vakit geçirebilmeniz de mümkün. Beşiktaş ilçesinde bulunan bu park aynı zamanda merkezi bir konuma ev sahipliği yapıyor.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

6) Atatürk Arboretumu

Arboretumlar aslında her biri özenle yerleştirilmiş, bir araya getirilmiş canlı ağaç ve odunsu bitkiler müzesidir diyebiliriz. Sarıyer’de Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde bulunan Atatürk Arboretumu, 1949’da Orman Fakültesi öğretim üyesi olan Hayrettin Kayacık’ın önerisiyle 38 hektarlık bir alana kuruldu. Maddi yetersizlik sebebiyle 1982 yılında tamamlandı. Yeşilin ve doğanın birçok tonunu görebileceğiniz bir alan haline getirildi.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

7) Yıldız Parkı

Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Parkı’nın Palanga ve Çırağan Caddesi olmak üzere iki kapısı bulunuyor. İçinde restoran ve kafe haline gelmiş köşkler bulunuyor.

İstanbul'daki en güzel 7 yeşil alan

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın