Avrupa’nın en büyük camisi: Rijeka cami
rijeka cami 1 evdenhaberler

Hırvatistan’ın Rijeka kentinde inşa edilen Avrupa’nın en büyük camisi Rijeka cami 4 Mayıs 2013 tarihinde açıldı. Rijeka’da yaşayan ve çoğunluğu Boşnak olan 10 bini aşkın Müslüman 1968 yılından bu yana özlemlerini çektiği camiye sonunda kavuştu. Cami 2013’ün Mayıs ayından bu yana dünyanın dört bir yanından gelen konuklarını ağırlıyor.rijeka cami 1 evdenhaberler

Heykeltıraş eseri Rijeka cami ile tanışın

Rijeka caminin en ilginç yanı bir mimar tarafından tasarlanmamış olması. Aslında bu camiyi tasarlayan bir heykeltıraş. Cami, Dušan Džamonja’nın tanınmış soyut heykelleriyle tanınan tarzını yansıtıyor. Cami bir minyatür modelden oluşmuş. Dušan Džamonja’nın cami kubbesini tasarlarken Osmanlı mimarisinden ve büyüleyici Akdeniz kıyılarından esinlenmiş. Sanatçının bu esere yaklaşımı, eski Osmanlı tarzına yeni bir soluk getiriyor. Darko Vlahović ve Branko Vucinovic isimli mimarlar projeyi son dokunuşlarıyla tamamlayarak ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor.

Yapıya bakıldığı zaman kubbeler adeta üst üste gelmiş gibi bir hissiyat veriyor ama caminin kubbesi aslında 5 ayrı parça. Dušan Džamonja geometrik şekillere başarılı bir anlam katmış. Caminin kültürel ve uhrevi değerinin yanı sıra eşi benzeri bulunmayan bir heykel olarak anılmasını sağlıyor.

Rijeka cami yapımının orjinalliği ve minimal tarzı ile oldukça değerli ve paha biçilmez bir yapıt. Caminin içine girildiği zaman, minarenin sarmal yapısı görenlerin beğenisini kazanıyor. Yapının sadeliği, ruhsal olarak ziyaretçilerin içini ferahlatıyor.

Hırvatistan’a giderseniz eğer bu benzersiz yapıyı görmeden şehirden ayrılmayın.

Adriyatik’in incisi: Rijeka

Sözcük olarak “nehir” anlamına gelen Rijeka, Adriyatik Denizi girişinde yer alıyor. Tam konum olarak Kravner Körfezi’nde olan şehir, Hırvatistan’ın en büyük üçüncü kenti olarak biliniyor. Büyük bir liman kenti olan Rijeka, Hırvatistan’ın en güzel kıyılarına sahip. Burada keyifli bir şehir turu son derece ucuz. Merkezde sadece yayalara ayrılmış bölgede sıra sıra kafeler ve mağazalar var. Rijeka’nın kültürel ve etnik dokusunu tadabilmek için gördüğünüz her sokağa girip çıkmalısınız.

Kente; Zagreb, Split ya da Trieste şehirlerinden kara yolu ile, Rijeka havalimanını kullanarak hava yolu ile ya da Hırvatistan demir yollarını kullanarak trenle ulaşabilirsiniz. Yeşilin ve mavinin bütün tonlarını ziyaretçilerine cömert bir şekilde sunan şehri baştan sona gezmeniz için, detaylı bir plan yapmanız gerekiyor.

İşte Avrupa’nın en büyük camisi: Rijeka cami

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın