İSTANBUL’DA HER GÜN 486 AİLE SIFIR KONUTA TAŞINIYOR
Kasım ayında kaç konut satıldı? En fazla hangi şehirlerde ev satılıyor?

İstanbul’da yeni konut satışlarını gösteren en önemli göstergelerden biri de ilk defa açılan elektrik saatleri. Bu veriler “Gayrimenkulün Enerjisi Raporu” isimli bir raporla açıklanıyor. Buna göre İstanbul’da sıfır konut satışları yükseliş eğiliminde.

2017’nin ilk 3 ayında 43 bin 740 konuta ilk kez elektrik verildi

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nun sonuçlarına göre İstanbul Avrupa Yakası’nda 43 bin 740 konutun kapısı ilk kez açıldı. CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, bu dönemde yeni ve ikinci el evlere taşınma oranında gözle görülür bir yükseliş yaşandığına dikkat çekti.

İstanbul’da taşınma hareketliliğini, gayrimenkul sektöründe bu yıl peşpeşe başlayan kampanyalar etkiledi. İstanbul Avrupa Yakası’nda 2017 yılının ilk 3 ayında 43 bin 740 konuta ilk defa elektrik verildi. Aynı bölgede taşınma hareketliliği de 152 bin 496’ya ulaştı.

Geçen yılın ortalamasını geçti

Geçen yılın ilk çeyreğinde her gün ortalama 354 aile yeni konuta taşınıyordu. Bu rakam 2017’nin ilk çeyreğinde 486’ya çıktı.

10 binden fazla abonenin evi yıkıldı

Bu yıl hızlanan kentsel dönüşüm çalışmaları rakamlara da yansıdı. Bu yılın ilk çeyreğinde 10 bin 160 abonenin bulunduğu yapı, yenilenmek için yıkıldı.