İşte dünyanın en ilginç konut projesi!
Almanya’nın Darmstadt kentinde inşa edilen bu konut projesinin adı Darmstadt Orman Sarmalı.

Binayı AVusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser 90’lı yıllarda tasarladı. Yerküre tabakaları ve en üstte orman görüntüsü verilmeye çalışılan bina 2000 yılında tamamlandı.

Binanın dış görünümünde Hundertwasser’ın kişisel tercihleri etkili olmuş. Yuvarlak kubbeler, düzensiz çizgiler ve yuvarlak hatlarla, binanın toprak tonlarına sahip renkleri ilk bakışta farkedilen özellikler arasında.

HER PENCERE BİRBİRİNDEN FARKLI


12 katlı Darmstadt Sarmalı’nı ilginç kılan özelliği sadece dış mimari görüntüsü değil. 105 konutun bulunduğu projede bütün kapı ve pencereler birbirinden farklı olarak dizayn edilmiş.

41 metre yüksekliğindeki bina U şeklinde tasarlanmış. İç kısmında otopark ve sosyal donatı alanı bulunan projenin en üst katında halka açık restoranlar, kafeler ve barlar bulunuyordu. Ancak artık bu donatılar sadece bina sakinlerine açık.

İlginç mimari yapının iç avlusunda çocuklar için oyun alanı ve küçük bir suni göl bulunuyor.

Dairelerin bazıları Friedensreich Hundertwasser’ın kişisel tarzında dekore edilmiş. Binanın dış yüzeyindeki düzensiz çizgisel hareketler mimar tarafından tasarlanan dairelerin banyo ve mutfağında da kullanılmış. Maliyet nedeniyle, sadece bir kaç dairede mimari tasarımlar uygulanmış.

İşte Darmstadt Sarmalı’nın birbirinden ilginç görselleri;

Kaynaklar [ düzenle ]
Atlamak ^