Google akıllı mahalle projesi Kanada’da hayata geçiyor
Google akıllı mahalle projesi Kanada’da hayata geçiyor

Teknoloji devi Google son teknolojiyle donatılmış yeni bir mahalle inşa etmek için kolları sıvadı. Google Smart City, türkçesiyle Google Akıllı Mahalle projesi Kanada’nın Toronto kentinde hayata geçecek. Kanada devletiyle, Google’ın kardeş şirketi Sidewalk Labs dünyanın en akıllı mahallesini kurmak için anlaştı. Bu anlaşmanın bedeli yaklaşık 50 milyon dolar! Peki Google’ın akıllı mahallesinde neler olacak?İşte tüm detayları ile Google Akıllı Mahalle projesi…

Akıllı mahalle dijital altyapıya sahip olacak

kanada-Sidewalk labs ortaklığıyla hayata geçecek olan Google Akıllı Mahalle projesinin asıl amacı, insan merkezli kentsel tasarımı en ileri teknoloji ile birleştirmek. Yani, sürdürülebilir ve en önemlisi tasarruflu bir yaşam alanı elde etmek. Elbette bu kadar ileri teknoloji söz konusu olunca mahallenin dijital altyapı ile inşa edileceği sizi şaşırtmış olmamalı.

Projeyle konut fiyatları düşecek

Tam anlamıyla “akıllı mahalle” kavramına uyan bu proje Toronto’nun güneydoğusunda yer alan 4.8 hektarlık kıyı bölgesinde kurulacak. Akıllı mahallenin bütçesi yüksek olsa da, projeyle yeni inşaat yöntemleri sayesinde konut maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor.

Google akıllı mahalle

Google akıllı mahalle denetim altında olacak!

Projeyle, mahallenin her tarafına sensörler yerleştirilecek. Böylece mahalledeki trafik akışı, ne kadar enerji kullanıldığı, ses seviyesi, hava kalitesi gibi konularda sürekli veri elde edilecek. Google bu verilerden yola çıkarak mahallenin genel olarak sorunlarını kontrol almayı amaçlıyor. Google akıllı mahalle projesi ile kameraların gözetimi altında, mahallede yaşayanların ortak kullanım alanlarındaki memnuniyetleri de ölçülecek. Böylece “Yeşil alanlar yeterli mi? Süpermarketler yerli tüketicinin ihtiyacını karşılıyor mu?” gibi sorulara cevap aranarak, problemlerin iyileştirilmesi sağlanacak.

Ancak bu noktada gizlilik ihlalleri tartışmaları da yaşanıyor. bazı teknoloji uzmanları Google’ın elde edeceği bilgileri ne amaçla kullanılacağını sorguluyor.

Google akıllı mahalle

Akıllı olmasının yanı sıra çevre dostu

Google projesiyle, hava kirliliğini ve rüzgarın etkisini azaltmak, güneşli günlerde gölgelik alanları artırmak ve yağmuru engellemek gibi inanılmaz vaatlerde de bulunuyor. Projeyle çevre dostu binalar inşa edilmesi, motorlu taşıtların kullanımının da azaltılması planlanıyor. Google’ın akıllı mahallesinde yaya ve bisiklet kullanıcılarına öncelik sağlanacağı ifade ediliyor.

Google tarafından inşa edilecek bu sistem daha hayata geçmeden mimarların, şehir planlayıcılarının ve birçok yetkilinin dikkatini çekmiş durumda. Dinamik sokakları hedefleyen Sidewalk Labs ekibi, sokakları daha kolay idare etmeyi böylece Toronto’yu daha erişilebilir daha çevre dostu bir yer haline getirmeyi amaçladıklarını ifade ediyor.

Google Toronto’da bulunan ofisini ise bu akıllı mahalleye taşımayı planlıyor.

Sidewalk Labs ekibine BURADAN ulaşabilirsiniz

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın