Ev dekorasyonu trendleri 2020!
Trend renkler hangileri? Yatak odası, salon, mutfak, banyo dekorasyonu trend ve ipuçları! İşte Ev dekorasyonu trendleri 2020!

Trend renkler hangileri? Yatak odası, salon, mutfak, banyo dekorasyonu trend ve ipuçları! İşte ev dekorasyonu trendleri 2020!

Moda denilince akla önceden sadece kıyafetler gelirdi. Ancak artık ev modası da insanların hayatında önemli bir yer kaplıyor. İnsanlar yeni yılda ev dekorasyonu trendlerinin nasıl olacağını merak ediyor. Biz de sizin için araştırdık.

Ev dekorasyonu trendleri 2020!

Dünya değişiyor ve değişen bu dünya, geçmişte hayatımızda var olmayan şeyleri önemli hale getiriyor.

Ev dekorasyonu trendleri de bunlardan biri.

Geçmişte eve aldığımız her mobilya ve aksesuar bir sanat eseri gibiydi. Çünkü endüstriyel değildi. Marangoza yeri gösterirdiniz, ölçerdi biçerdi ve oraya özel bir ürün yapardı.

Salonun baş köşesinde duran vitrinde, onlarca oyma bulunur, her bir yeri kıvrım kıvrım olurdu. Mutfak dolapları işlemeliydi. Annelerimizin dantelleri de o işlemeli ve kıvrak mobilyalara uyum sağlayan bir yapıya sahip olurdu.

Zaman değişti, danteller kalktı, oyma ve yoğun işçilik isteyen mobilya ve aksesuarlar yerlerini daha düz, minimal, endüstriyel yapılara bıraktı.

Bir anlamda bolluk ve çeşitlilik oluştu.

İletişim imkanlarının artması da beraberinde mobilya ve dekorasyon trendlerini getirdi.

Artık eve çıkan gençler, yeni evlenecek çiftler, yeni bir eve taşınan veya ev alan insanlar, var olan evinin mobilyalarını, banyosunu, mutfağını yenileyecek kişiler için ev dekorasyonu trendleri önemli.

Ev dekorasyonu trendleri her yıl değişiyor. Her yıl yeni renkler, yeni aksesuarlar ortaya çıkıyor veya eski trendler yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Peki 2020 yılı ev dekorasyonu trendlerinde nelere dikkat etmek gerekli? Neleri değiştirebiliriz? Çok fazla para harcamadan evimizi nasıl daha güzel hale getirebiliriz?

İşte 15 maddede ev dekorasyonu trendleri 2020!

1- Mavi renk

Ev dekorasyonu trendleri 2020!

Ev dekorasyonu trendleri ile ilgileniyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey belki de yılın Pantone rengidir. ABD’li bir şirket olan Pantone, her yıl o yılın trend rengini belirler. Moda, ürün tasarımı, baskı, imalat ve renk yönetimi konusunda dünyanın en prestijli şirketlerinden biri sayılan Pantone tarafından belirlenen renk, birçok yerde kullanılır.

2020 yılı için Pantone tarafından belirlenen renk ise navy blue, Türkçesiyle klasik mavi.

Tasarımcılar bu klasik maviyi genelde gölgeli kullanıyor. Yani 2020’de ev dekorasyonu mağazalarında maviden laciverte dönen ürünleri görürseniz şaşırmayın.

Mavi ve lacivert çok asil bir renk. Doğru kullanıldığında verdiği imaj ise “kalite”.

2- Vintage

Ev dekorasyonu trendleri 2020!

2000’li yılların başından beri “vintage” hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Belki de moda da söylenecek şeyler biraz tüketildi ve tasarımcılar, yeni bir şeyler ortaya koymaktansa eskiye yöneldi.

Aslında fena da olmadı. Çünkü eski olan her şey “çirkin” demek değil ki! Aksine nice eskiler var ki henüz daha yerini dolduran görüşmedi. Ev dekorasyonunda da durum böyle. Her yıl olduğu gibi bu yıl da modern mobilyaları “vintage” aksesuar veya süslerle kombine etmek en sık kullanılan trendlerden biri olacak.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, abartmamak. Unutmayın, modernliğin içinde şık ve eski bir nüans bir yıldız gibi parlar. Ancak o yıldız, kendi dönemine ait ürünlerle boğulursa sönüp gider. Tıpkı eskici dükkanındaki sıradan bir ibrikin, modern bir evde son derece şık bir aksesuar gibi durması gibi.

2020 yılında mobilyalarda, yukarıdaki resimde gördüğünü gibi yuvarlak hatlar trend olacak.

6- Çiçek desenli duvar kağıtları

ev dekorasyonu çiçek desenli duvar kağıdı

Çiçek deseni, birçoğunuza varoş gelebilir. Ancak bu deseni ne şekilde kullandığınıza da bağlı.

Çiçek desenli duvar kağıtları geçtiğimiz yıllarda da trend olmuştu. 2020'de de etkilerini sürdürüyor. Ancak, sık ve küçük çiçekler yerine büyük ölçekli, yüksek kontrastlı olanları tercih ediliyor.

Ayrıca duvar kağıtlarını eskisi gibi düşünmeyin. Kağıtlar çok gelişti. Kolay yapıştırılabilir seçenekleriyle herkes kolaylıkla uygulayabiliyor. Ayrıca su geçirmeyen yapıları ve fiyatlarıyla, banyo gibi pahalı alanlara da uygulanabiliyor.

7- Ayaklı küvet

ev dekorasyonu ayaklı küvet

Dünyadaki değişim ve yaşamın hızlı akması, bizim banyo alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Önceden insanlar haftada 1 veya 2 kez yıkanırdı, ama yıkanırdı. Şimdi ise gün aşırı, duş alıyor.

Bu nedenle artık birçoğumuzun evinde küvet değil, duşakabinler bulunuyor.

Ancak son yıllarda olduğu gibi bu yıl da küvetler trend olmayı sürdürüyor.

2020 yılının trendi ise ayaklı küvetler... Yapılan araştırmalar ABD'de yeni yapılan evlerin yüzde 40'ında küvet kullanılmaya başlandığını gösteriyor. Ayaklı küvet kullanımı ise yüzde 9 civarında.

8- Renkli mutfak dolapları

ev dekorasyonu renkli mutfak dolapları

Evin dekorasyonunda mutfak çok önemli bir yer tutar. Çünkü salonunuza aldığınız bir vazo büyük bir değişim sağlayabilecekken, mutfakta aynı etkiyi yaratmak zordur.

Çünkü mutfaktaki en temel öğe mutfak dolaplarıdır ve onu sürekli değiştiremezsiniz.

Ancak Türkiye'deki çok sayıda evin mutfak dolabının değişeme ihtiyacı olduğu açık. Özellikle 1990-2010 arası yapılmış veya yenilenmiş birçok kiralık evde, ucuz mutfak dolapları kullanılmış. Hepsinin rengi birbirine benziyor ve açıkçası göz zevkine zerre hitap etmiyor.

Eğer mutfağınızı 2020 ev dekorasyonu trendlerine uydurmak istiyorsunuz dolapları değiştirmenin, kaplamanın veya boyamanın tam sırası. Çünkü 2020'de renkli ve cıvıl cıvıl mutfak dolapları trend olacak.

Parlak kırmızı, sarı, lacivert ve yeşil öğelerle hareketlendirilmiş mutfak dolapları, ev dekorasyonunuza hareket katacak.

9- Mutfakta daha az beyaz

ev dekorasyonu beyaza yakışan mutfak aksesuarları

2000'li yılların en trend ev dekorasyonu unsuru nedir diye sorsalar, sanırım buna verilebilecek en net cevap, "beyaz mutfak" olurdu.

Ancak yıl oldu 2020 ve artık mutfakta bazı şeyleri değiştirmenin vakti geldi.

Elbette beyaz mutfaktan vazgeçmek o kadar da kolay olmayabilir. Çünkü beyaz hem temizliğin simgesi, hem de aydınlığın. O yüzden size beyaz olan her şeyi hemen değiştirin demiyoruz ancak, bazı şeyleri ufak ufak değiştirebilirsiniz. Belki raflardan, musluklardan veya tezgahtan başlayabilirsiniz.

Buradaki püf nokta ise, halen dolaplarınız beyaz ise, onunla uyum sağlayacak renkleri tercih etmeniz.

10- Kişisel mutfak aksesuarları

ev dekorasyonu kişisel mutfak

Artık birçok evde Amerikan mutfak var. Yani mutfak da artık odanın bir parçası.

Aslında tüm dünyada trend olan önemli bir nokta da mutfağın, artık bir oda gibi görülmesi.

Bu amaçla açık raflar kullanılıyor ve bu raflarda kişisel malzemelere yer veriliyor. Mesela bir tabloya veya bir kitaba...

11- Mobilyalara pike

Ev dekorasyonu trendleri 2020! pike

Mobilyalarınız biraz eskidiyse, derileri, kumaşları yıprandı ise üzülmeyin. 2020 dekorasyon trendleri sizin imdadınıza yetişti.

2020 yılında, mobilyaların üzerine yünlü, tüylü, peluşumsu rahat kumaşlar sermek trend olacak.

Buna sadece mobilyası eskiyenler değil, kanepelerde, koltuklarda saatlerce oturup tv izleyenler, kitap okuyanlar da sevinecek.

Özellikle koyun postu veya tiftik benzeri ürünler tercih edilecek.

12- Eskimiş mobilyalar

eskimiş mobilyalar

Perdah nedir bilir misiniz? Perdah, parlaklıktır. Hatta berberler, sakal traşını bitirirken bir de sakalın çıkış yönünün tersine traş ederler. Erkeğin cildi kaymak gibi olur. İşte o parlaklığa da perdah derler.

Ancak perdahın mobilyadaki karşılığı, yaşanmışlıktır. Hani çok kullanılan eşyaların, mobilyaların bazı bölümlerinde parlaklık olur ya. İşte 2020 ev dekorasyonu trendleri arasında o parlaklık da var.

Bir anlamda eskitme sizin anlayacağınız.

Yani, eğer mobilyalarınız eskimiş ise ve derisi yer yer parlamış ise, ahşap masalarınız, sandalyelerinizde eskimenin getirdiği bir parlaklık varsa, aman bozmayın. 2020'de üreticiler, yeni mobilyalara o efekti vermek için çok sayıda işlemden geçirecekler.

Bu sadece ahşa ve kumaşta olmayacak. Dekoratif birçok eşyada bu efekti görebileceksiniz.

13- Oturma odasında hasır ve rattan

rattan ve hasır

Hasır ve rattan denilince aklınıza bahçe mobilyaları gelebilir. Ancak 2020'de bahçe mobilyaları evinize de girecek. Öyle her yeri baştan aşağı hasır ve rattan döşemeyeceksiniz. Ancak konulacak bir hasır veya rattan orta sehpa, odanıza hareket katacak. 2020 yılı ev dekorasyonu trendlerinde hasır da önemli bir yer tutacak.

14- Antika aksesuarlarlar ve tablolar

tablolar

Antika ürünler toplayan bir arkadaşım, eline geçen her ürüne bir hikaye yazardı. Böylece 10 TL'ye aldığı bir şeyi 200-300 TL'ye satardı.

Çünkü insanlar hikayeleri sever.

Aslında biz bilmesek de, birçok eski eşyanın ister istemez bir hikayesi var, yaşanmışlığı var.

2020 yılında da eskiye dönüş devam ediyor. Bu yüzden antika eserler ev dekorasyonundaki önemini koruyor.

Ancak sadece antika eserleri değil, orijinal yağlı boya ve biraz eski tabloları da almaya özen gösteren. Hem çok güzel bir dekoratif ürün olur hem de geleceğe yatırım. Ne de olsa sanat eserleri, dünyada değeri her zaman artan tek şeydir.

15- Yatak odasında cibinlik

cibinlik

Cibinlik, Muhteşem Yüzyıl zamanında tüm dünyadan bağımsız şekilde Türkiye'de ev dekorasyonunda trend olmuştu. 2020 yılında ise tüm dünyada tercih edilecek.

Aslında cibinlik, kullanışlı bir ürün de aynı zamanda. Özellikle yazları sinek ve böcekten koruyan cibinlikler, yatağa da bir ihtişam katmıyor değil.

Küçük yatak odanız mı var? İşte size küçük yatak odası dekorasyonu için altın değerinde öneriler...

Diğer dekorasyon haberlerine de BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın