Emlak vergisi borç sorgulama 2019
emlak vergisi borç sorgulama 2019 evdenhaberler

Emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken vergi türüdür. Arazi, arsa, bina gibi gayrimenkul sahibi olan kişiler tarafından ödenmesi mecburidir. Emlak vergisi borç sorgulama ve daha fazlasını sizin için derledik.emlak vergisi borç sorgulama 2019 evdenhaberler

 

Emlak vergisi nereye ödenir 2019

Emlak vergisini, taşınmaz olarak ifade edilen gayrimenkullerin bulunduğu belediyeye başvuruda bulunarak gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisi borcunuzu belediyeye gitmeden ödemekte mümkün. Ödeme işlemlerinizi PTT ile havale ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca belediyeye gitmek için vakti olmayanlar E-Belediye sistemi ile vergi borcunu internetten ödeyebiliyor. Ancak bunun için, vergisini ödeyeceği belediyenin E-Belediye sistemini kullanıyor olması gerekiyor. Vergi borcu, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı veya ATM’sinden de ödenebiliyor.

Emlak vergisi ne zaman ödenir

Emlak vergisi iki eşit taksitle ödeniyor. İlk vergi dönemi 1 Mart 2019’da başlıyor, 31 Mayıs 2019 ise sona eriyor.

İkinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.

Emlak vergisi başvurusu nasıl yapılır

Emlak vergisi başvurunuzu yapabilmeniz için taşınmazın olduğu belediyeye müracaat etmeniz gerekir.

Başvuru için gerekli belgeler ise şunlar;

  • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası,
  • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,
  • Mülkün bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası),
  • Tapu fotokopisi,
  • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi.

Emlak vergisinden kimler muaf

Arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda vergiler mevcut. Vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanan emlak vergileri düzenli ödemeye de muhtaç bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı muafiyetler emlak vergisinin maddelerine yansımış durumda. Şöyle ki; işsizler, engelliler, gaziler ve emeklilerin emlak vergisi ödeme zorunluluklarının bulunmadığı belirtmek gerekir.

Emlak vergisi borç sorgulama

Emlak vergisi borç sorgulama ve ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi kapsamında online olarak kolayca yapılabiliyor. İnternetten kolyaca yapabileceğiniz sorgulama ve ödeme işlemleri için sadece T.C kimlik no bilgileri yeterli. Ayrıca borç, bildirim, tahakkuk, ödeme, tahsilat başvurusu gibi birçok işlem konutun bağlı olduğu belediyenin e-belediye sisteminden de gerçekleştirilebiliyor.

Emlak vergisi borcunu sorgulamayı BURADAN yapabilirsiniz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın