Küçük yatak odası dekorasyon önerileri! İşte 2020 yılı trendleri!
Küçük yatak odası dekorasyon önerileri! İşte 2020 yılı trendleri!

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri ve püf noktaları neler? 2020 yılı küçük yatak odası dekorasyonu trendleri neler? Yatak odası renkleri nasıl olmalı?

Küçük yatak odası dekorasyon püf noktaları ve 2020 yılı trendleri!

Türkiye son yıllarda modernleşti. Modernleşme beraberinde bazı sorunlar ve bazı çözüm önerilerini de getirdi. Modernleşmenin etkisiyle aile yapılar değişti, aileler küçüldü ve boşanmalar arttı. Bu da küçük konutlara talebi artırdı. Günümüzde ne kolay ve en çok satılan daire türü 1+1 daireler veya 2+1 küçük metrekareli daireler. Fiyatları da uygun olan bu daireleri bazen geniş aileler bile tercih edebiliyor. Haliyle, bu dairelerin yatak odaları, 3+1, 4+1 daireler kadar geniş olmuyor. Peki o zaman bu yatak odalarını nasıl döşemeliyiz? Yatağı nasıl konumlandırmalı, nasıl yerden tasarruf etmeliyiz? İşte size küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 1 – Açık renk tercih edin

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Günümüzde koyu renkler moda. Özellikle aksesuarlar koyu renkli duvarların önünde bir başka duruyor. Ancak yatak odanız küçükse, ilk tavsiyemiz koyu renkli duvar ve yatak takımından uzak durun. Hatta beyaza boyayın. Çünkü koyu renk, odayı olduğundan daha küçük gösterir. Oysa beyaz, hem odanın daha ferah olmasını sağlar, hem de yatak odanızı olduğundan daha büyük gösterir.

Ancak odanız açık renk ise, iyi bir uyku için ışık geçirmeyen bir perde kullanmanızı öneririz.

Eğer dekoratif duruşa da çok önem veriyorsanız, kullanacağınız küçük gümüş veya altın renkli aksesuarlarla odayı çok şık bir hale getirebilirsiniz.

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 2 – Yatak başınız küçük olsun

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Bir yatak başı odanın ne kadar küçük veya büyük göründüğünü ne kadar etkileyebilir?İnanın çok etkiler. Çünkü küçük bir odada yer alan her büyük cisim, odanın boyutunun beyinde oluşan algısını etkiler. Mesela küçük bir yatak odasında kocaman bir yatak başı kullandığınızı düşünün. Beyinde oluşacak ilk algı; “Yatak odası ne kadar da küçük, yatak başı bile zar zor sığmış” olacaktır. Halbuki kıyaslanabilir öğeler ne kadar küçük olursa, beyinde yaratılan büyüklük algısı da yanılır. Mesela inşaat projelerinin örnek dairelerinde yatak odası küçükse, kısa yatak kullanılır. Yatağın 15-20 santim normalde kısa olmasını beyin fark edemez. Beyin “Yatakla dolap arasında normalden ne kadar da fazla boşluk kalıyor, demek ki bu yatak odası büyüklük olarak bize yeter” şeklinde düşünür.

O nedenle siz siz olun, küçük bir yatak odanız varsa, büyük bir yatak başı kullanmayın. AKsine, yatağın boyutunu çok da aşmayan hem kısa hem de çok az yüksek bir yatak başını tercih edin.

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 3 – Yatağı duvara yaslayın

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Yatak odası dekorasyon dergilerini karıştırdıysanız, tüm örneklerde yatakların harika bir şekilde ortalandığını görürsünüz. Ancak hayat dekorasyon dergilerinden biraz farklıdır. Arkadaşlarınızın evlerine dikkat ettiyseniz, pek çoğunda çeşitli nedenlerle yatağın ortalanamadığını fark etmiş olmalısınız. Siz daha fazlasını yapın, yatağın uzun kenarını bir duvara, başını bir duvara yaslayın.

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 4 – Ayna kullanın

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Kesinlikle ayna kullanın. Aynalar sihirbazdır. Küçük bir odanın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlayabildiği gibi, pencereden gelen ışığı yansıtacak şekilde konumlandırırsanız odanızı da çok ferah gösterir.

Bunun için bir duvara çerçevesiz boy aynası dahi koyabilirsiniz. Dolap kapaklarını da aynalı yapmak iyi bir fikir olabilir.

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 5 – Minimalist düşünün

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Öncelikle bir yatak odasında olmazsa olmaz tek şey yataktır. Geri kalan her şeyden taviz verilebilir, bunu unutmayın. Bu yüzden yatak odanız küçükse mümkün olan en az mobilyayı kullanın. Bazı mobilyaları kullanmak zorunda kalırsanız da en küçüklerini tercih edin. Yatağın bazalı olması, bazı şeyler kolayca saklamanıza imkan verebilir. Bu seçeneği asla göz ardı etmeyin.

Minimalist bir yatak odası size odanın çok boş olduğunu hissettirebilir. Ancak aynı zamanda odanın da ferah olmasını sağlayacaktır.

Küçük yatak odası önerileri 6 – Yatak altını doldurun

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Bazanız yok mu? üzülmeyin, ne yapıp edin ama o yatağın altını doğru kullanın. Bunun için en mantıklı yöntem çekmeceli yataklardan almaktır. Çekmeceler bazaya kıyasla çok daha kullanışlıdır. Ancak çekmeceli bir yatak almadan önce çekmeceleri rahatlıkla açabilecek, boşaltıp doldurabilecek bir boşluk var mı kontrol etmelisiniz. Çünkü yatak altı çekmecelerin derinliği diğer çekmecelerden daha fazla olabilir ve yeterince açmazsanız, çekmecenin bir kısmı kullanışlı olmaz. Eğer çekmeceleri açmak, içindekileri almak zor olacaksa, dekoratif saklama kutularını kullanabilirsiniz.

Küçük yatak odası önerileri 7 – Duvar kağıdı kullanın

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Duvar kağıdı kullanmak zordur. Üstelik çoğu duvar kağıdı, yatak başlığı gibi odayı küçük gösteren etkiyi verir. Ancak doğru duvar kağıdının kullanılması, odayı olduğundan çok daha büyük gösterebilir. Ayrıca önüne konulacak aksesuarları da ön plana çıkarabilir. Ancak duvar kağıdı hem sadece tek duvarda olmalı hem de deseni odayı ferah ve büyük gösterecek şekilde olmalı. Mesela çok küçük ve tamamen simetrik desenli duvar kağıtlarını tercih etmemelisiniz.

Küçük yatak odası önerileri 8 – Çatı katına ne dersiniz?

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Yüksek tavan evler eskiden modaydı, günümüzde yine moda hale geldi. Eğer küçük ama yüksek tavanlı bir eviniz varsa, yatağınızı asma kat gibi kullanabilirsiniz. Evet bu fikir çoğu kişinin hoşuna gitmese de, altına oldukça geniş bir gardırop veya çalışma masası koyma imkanı, sizin bu fikri sevmenizi sağlayabilir.

Küçük yatak odası önerileri 9 – Tasarım komodinler

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri

Komodinler her yatak odasında bulunur. Yatağın her iki tarafında da yer alan komodinler aslında çok kullanışsızdır. Çünkü içine yeterince eşya konulmayacak kadar da küçüktür. O yüzden klasik komodin kavramının dışına çıkın. Yaratıcı komodinleri düşünün. Mesela bir taburenin üzerinde yer alan ahşam bir çekmece veya tahta bir bavul. Bu tasarım işlevsel açıdan komodin görevi görür. Ancak aynı zamanda çok şık bir aksesuardır. Elbette tabureyi de başka işlevleriyle de kullanabilirsiniz.

Küçük yatak odası önerileri 10 – Raf kullanın

Raflar sanılandan daha büyük etkileri olan, görünürde çok daha az yer kaplayan yardımcı dekoratif ürünlerdir. Yerle bir irtibatı olmayan raflar, alanı daraltma hissi vermez ama üzerinde barındırdıklarıyla toparlayıcı görevi üstlenir. Bu nedenle küçük bir yatak odasında raf kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Raflar sayesinde yerde bulunan komodinleri kaldırabilir, odanın çok daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca raflar dizüstü bir bilgisayarla çalışma masasına, bir kitaplığa veya dekoratif saklama kutularıyla bir küçük bir gardırop dönüşebilir.

Küçük yatak odası önerileri 11 – Renkli küçük yastıklar kullanın

İlk tavsiyemizi dinlediniz ve odanızı beyaza boyadınız. Ama hastane gibi oldu. Üzülmeyin, renkli ama normalde 5-10 santim küçük yastıkları kullanabilirsiniz. Rengarenk cıvıl cıvıl yastık kılıfları, beyazın olumsuz etkisini kıracaktır. Ancak normalden biraz küçü yastıklar, beyazın yarattığı büyük oda etkisine katkıda bulunacaktır.

Böylece hem yatak odanızın küçük olduğu izlenimini azaltabilir, hem de odanızın cıvıl cıvıl ve şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük yatak odası önerileri 12 – Odanıza uygun boyutta bir halı alın

Yatak odası halısı kavramı çok alışık olduğumuz bir kavram değil. Ancak yurtdışında çok kullanılır. Biz yatak odalarını dekore ederken duvarlara, yatak takımlarına, dolaplara bakarız. Ancak renkli ve şık bir halı bütün odak noktasını kendisinde toplayabilir. Burada yine dikkat etmeniz gereke nokta halının odaya büyük gelmemesi. Halı mümkün olduğunca küçük olmalı ve yataktan kesinlikle ayrı durmalıdır. Yatağın altından geçen halı, “Bu halı buraya sığmamış etkisi” yaratacaktır. Bu nedenle odanıza en uygun boyuttaki halıyı kullanmak önemli.

Küçük yatak odası önerileri 13 – Bitkileri yüzer raflara koyun

Aslında geceleri oksijen tüketen bitkilerin durması gereken yer salonlar. Ancak yine de yatak odanızı küçük bitkilerle süslemek isteyebilirsiniz. Bu durumda onları yerdeki saksılar yerine, raflara koymak daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. Yerde, yatağın, komodinin veya başka bir şeyin arkasında kalan, görünmez, üstüne oksijen tüketen bir yeşillik yerine, yukarıda ve her yerden görünür gerçek çiçekler, çok daha dekoratif durur.

Küçük yatak odası önerileri 14 – Duvarları küçük resimlerle süsleyin

Küçük yatak odaları için en uygun dekoratif ürünler, küçük resimlerdir. Çünkü hem odada hiç yer kaplamazlar, hem de odanın beyaz dokusunu kırabilirler. Resimlerin küçük olması, tıpkı diğer küçük aksesuarlarda olduğu gibi odanızı büyük gösterirler. Küçük resimler aynı zamanda rahat sökülüp taşınabilir olduğundan, özellikle evde kiracı iseniz küçük yatak odanızı neşelendirecek en iyi çözüm önerilerinden biridir. Ayrıca resimler her zaman içerisinde anılar barındırır. Dijitalleşme, insanların anılarını çabuk unutmasına neden oluyor. Her zaman göz önünde olacak resimlerle anılarınızı daha unutulmaz yapabilirsiniz.

Küçük yatak odası önerileri 16 – Şık bir avize alın

Odanız küçük ama şıklıktan da taviz vermek istemiyor musunuz? O zaman oldukça gösterişli bir avize tam size göre olabilir. Çünkü beyaz renkli bir odada, şık bir avize hemen hissedilir. İnsanlar odada bu kadar “Bana bak” diyen bir cisim varken de odanın büyüklüğü ile çok ilgilenmezler.

Küçük yatak odası önerileri 17 – Perdeler

Perdeler günümüzde tüm odaların en önemli aksesuarları olarak görülüyor. Belki de o yüzden iyi perdelerin fiyatları el yakıyor. Yine de küçük yatak odanızda perdeler büyü önem taşıyor.

Peki perdelerle ne yapabiliriz? Öncelikle tek parçalı değil, iki parçalı perde kullanmayı tercih edin. Ancak perdeler tüm duvarınızı kaplamasın. Pencerenizin çok ufak bir kısmını kapatsın. Böylece pencerenizin nerede bittiğine dair insanlarda bir fikir oluşmasın. Perdeleriniz mümkünse yere kadar uzansın. Bu perdelerinizin çok büyük olduğunu, ama buna rağmen duvarınızı kapatmaya yetmediğini düşündürür. Küçük yatak odalarında stor perde kullanmamaya özen gösterin.

Küçük yatak odası önerileri 18 – Aplikleri kullanın

Bir gece lambası veya yatak odası abajuru için yeriniz yok mu? O zaman aplikleri deneyin. Çünkü aplikler duvara asıldığından yer kaplamaz ve sadece lambanın durması için bir rafa ihtiyacınız kalmaz. Ayrıca istediğiniz yöne çevirebileceğiniz yapılarıyla, aydınlatma ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar.

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 19 – Raf masaları deneyin

Buraya kadar okuduysanız, küçük yatak odaları dekorasyonunda temel anlayışın, zeminde yer kaplamamak olduğunu anlamışsınızdır. Bu nedenle komodin gibi çok yer kaplayıp çok kullanışlı olmayan yatak odası mobilyalarını önermiyoruz. Ancak bazı kişilerin yatak odasında üzerine bir şey koyacak mobilyalara ihtiyacı olabilir. Hatta bazı kişiler, çalışmalarını yatak odasında yürütüyor dahi olabilir. İşte bu kişiler için önerimiz, yüzer raf şeklinde, çok da geniş olmayan masalar. Hatta katlanabilir olanları tercih edin. Rafa desen de yaparsanız, kapandığında ilgi çekici bir aksesuara dönüşebilir. Açıldığında ise ihtiyacınızı giderir.

Küçük yatak odası dekorasyon önerileri 20 – Beyaz duvarı kontrastlı aksesuarlarla süsleyin

Yatak odamız küçük. Bu nedenle beyaza boyadık. O zaman da hastane gibi durdu değil mi? Doğru. Bu yüzden aksesuar kullanımında kontrast renkleri tercih edin. Kontrast renkler hem odaya dekoratif bir hava katar hem de beyazın sıkıcılığını kırar.

Ancak kontrast yaparken üçüncü bir renk kullanmayın. Kontrast rengin tonlarına ise yer verebilirsiniz. Halı, perde, resimlerde kullanacağınız kontrast renklerle küçük ama çok şık bir yatak odası hazırlamanız mümkün.

Peki hangi renklerle kombine edebilirsiniz?

Deniz havası için turkuaz-beyaz

Fotojeniklik için siyah-beyaz

Romantizm için koyu pembe-beyaz

Bodrum havası için ise lacivert-beyaz

Sıcak bir yuva için turuncu-beyaz
1 Comment

Bir Yorum Yazın