Dar gelirliye ev alma müjdesi
Dar gelirli aileler için sevindirici haber Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’den geldi. Ekben, dar gelirli ailelerin konut sahibi olabilmeleri için yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Dar gelirliye ev müjdesi

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, birçok Avrupa ülkesinde de uygulanan sistemin Türkiye’ye entegre edileceğini açıkladı. Ekben, ar gelirli insanların tasarrufla konut sahibi olmalarını sağlamaya dönük ‘Yapı Tasarruf Sandığı’ sisteminin Türkiye’de de kurulmasını sağlayacaklarını açıkladı.

Para biriktirme sistemi gelecek

Yeni Şafak Gazetesi’nden Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, dar gelirli ailelerin konut sahibi olmalarını sağlamak için Avrupa’da örnekleri görülen ‘Yapı Tasarruf Sandığı’ benzeri bir uygulama geliyor. Gelecek olan bu yeni sistem ile dar gelirlilerin para biriktirerek konut sahibi olmaları ve aynı zamanda da bir tasarruf imkanının kolaylaştırılmasının amaçlanıyor. Sistem ile ilgili açıklamalar yapan Akben, “Bilindiği gibi, ülkemizde konut edindirmeye yönelik birtakım teşvikli para biriktirme mekanizması var. Bunun onunla da birleştirilerek bir sistem üzerinde çalışıyoruz; dar gelirliler konut sahibi olacak.” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sektör hakkında bilgiler veren Akben, Türk bankacılık sektörünün Eylül ayı itibarıyla sermaye yeterlilik oranının yüzde 17,2 seviyesinde, çekirdek sermaye yeterlilik oranının ise yüzde 14,4 seviyesinde bulunduğunu söyledi. Akben, söz konusu oranların muadil ülkelere göre çok güçlü olduğunun altını çizdi. Akben, sektörün kullandırdığı kredilerin 2 trilyon liraya eriştiğini kaydetti. Mevduat ve katılım fonlarının ise 1,6 trilyon TL düzeyinde olduğunu anlatan Akben, “Aynı dönemde sektörün toplam aktif büyüklüğü 3,1 trilyon TL seviyesine ulaşmıştır. Aynı dönemde kredi/mevduat oranının TL olarak yüzde 150,9’a, yabancı para olarak yüzde 76,8’e, toplamda ise yüzde 118,4’e çıkması etkin kaynak kullanımının göstergesi ve finansal derinleşmenin artması olarak değerlendirilmektedir.” açıklamasını da yaptı.

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın