Çamlıca Kulesi’nde anten montajı başlıyor
Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi inşaatında anten montajı başlıyor.

İşte Çamlıca Kulesi’nin güncel havadan çekim görüntüleri

 

Aralık ayında açılması planlanıyor

Çamlıca’da görüntü kirliliği yaratan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi’nde sona gelindi. Anten montajına başlanan kulenin Aralık ayında açılması bekleniyor.

365 metre yüksekliğe ulaşacak

Yapımına 2016 yılı sonunda başlanan proje 365 metre yüksekliğe sahip olacak. Her gün yaklaşık 2,5 – metre yükselerek yapımına devam edilen Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi’nin ilk 200 metresi betonarme kısımdan, kalan 135 metrelik kısmı ise çelik anten montajından oluşacak. Projenin betonarme kısmı bitti. Şimdi 135 metre yüksekliğindeki çelik anten montajı başlayacak.

Antenin ağırlığı 1200 ton

1200 ton ağırlığındaki çelik anten, proje alanında 16 eşit parçaya bölünerek özel bir raylı sistem ile kule içerisine alınacak ve antenin birleştirme işlemleri kulenin içerisinde gerçekleştirilecek.

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi içerisinde kurulan özel bir hidrolik sistem sayesinde ise, 1200 ton ağırlığındaki anten kulesinin tek seferde 200 metreye çıkartılarak montajının yapılması planlanıyor.

Eyfel kulesinden daha yüksek olacak

Tamamlandığında Eyfel Kulesi’nden daha yüksek bir yapı haline gelecek olan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi İstanbul’un simgelerinden biri haline gelecek.

Küçük Çamlıca kulesi 2017 yılı Aralık ayında tamamlanacak

Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi’nin, 148’inci ve 153’üncü metrelerinde seyir terasları, 153’üncü ve 175’inci metrelerinde ise restoranlar hizmet verecek. İstanbul Anadolu Yakası’nın siluetine değer katacak olan Küçük Çamlıca TV – Radyo Kulesi’nin, 2017 yılının Aralık ayında açılması planlanıyor.

Projenin inşaatının time lapse çalışmasını İKM Prodüksiyon yapıyor

Proje 2 farklı noktadan profesyonel DSLR fotoğraf makinalarıyla her 10 dakikada bir kez fotoğraflandı. Şimdiye kadar her kamerada yaklaşık 40 bin, toplam 80 bin fotoğraf çekildi. İKM Prodüksiyon projenin şimdiye kadar gerçekleşmiş inşaat time lapse videosunu geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı.

İşte Çamlıca TV Kulesi’nin an be an yükselişini gösteren o inşaat time lapse videosu!

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın