Kiracı hakları 2019
kiracı hakları 2019

Kiracıların hakları üzerine yazmış olduğumuz bu yazıyla aslında arka planda kalmış kiracıların haklarından bahsedeceğiz. Türk Borçlar Kanunu 6098 sayılı yasada kiracıların hakları açıkça belirtilmiş durumda. Kiracı hakları 2019 yılında ne durumda? Kiracı hakları nelerdir? Tüm detaylar sizin için derlediğimiz haberimizde…

kiracı hakları 2019

Kiracı hakları 2019 Kontrat süresi

Ev sahibiniz, kira kontratınızın süresi dolmadan sizi evden çıkarma hakkına sahip değil. Kontrat süresi bitimine bir ay kala ev sahibi, kiracıya ihtarname çekmediği sürece, yapılmış olan kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat özelliğine sahip olur.

Evin yapı masrafları

Kiracı, kiraladığı evin tadilat edilmesi gerekenleri, ev sahibinden talep edebilir. Gayrimenkulde kusurların giderilmesi için yapılan tüm masraflar ev sahibine ait. Konut sahibi ile anlaşma sağlanır ev sahibi direkt olarak kusuru giderirse sorun olmaz. Kiracı tadilatı yaptırabilir ancak kiradan düşerek ödeme yapar.

Kira bedelinde indirim istenebilir

Tadilat ve yapı kusurlarının giderilmesinin herhangi bir acelesi yoksa, kiracı ev sahibinden kira ücreti dahilinde indirim talebinde bulunabilir. Gayrimenkul zararlarının giderilmesi yada kira oranında indirim istemesi, kiracının haklarından birisidir. Kiracı hakları 2019 yılına ait bilgileri vermeye devam ediyoruz…

Kiracı her zaman haklı mıdır?

Kiralanan evden hayal edilen performans alınmıyor yada bekleneni karşılamıyorsa kiracı, kontrat süresinin dolmasını beklemeden çıkabilir. Kiracının sorunları varsa, haklı gerekçe bildirerek çıkma hakkına sahip.

Kira devri yapabilirsiniz

Kiracı, kiraladığı konut yada işyerini başka birine kiralama hakkına sahiptir. Gayrimenkule zarar vermemek şartı ile tamamen yada kısmen başkasına devretme, kiralama seçeneği kiracının gizli kalmış hakları arasındadır.

Demirbaş tadilatı haktır

Evin temel bölümlerinde oluşan sorunlar yada demirbaşların tadilatı, konut sahibine ait. Kiracı şahsi zevkine göre tadilat veya yenilikler yaptırıyorsa bu masraf kiracının sorumluluğundadır.

Kiracılar yönetici olabilir

Apartman yönetimlerinde genelde ev sahiplerinin yöneticilik yaptığını görürüz. Ev sahibinin vekaleti ile kiracılar da apartman yöneticisi olabilir.

Depozito hakkı

Ev kiralanırken depozito verilmiş ise kiracı çıkarken evi aldığı gibi boyalı, temiz bırakırsa depozitosunu geri alabilir. Depozitolar maksimum üç aylık kira bedelinden yüksek olmamalı.

Eskiyen ve yıprananlardan sorumlu, kiracı değildir

Kiracı, gayrimenkulü kiraladığı şekilde teslim etmek zorunda değil. Bakım, temizlik ve demirbaşların aynı şekilde teslim edilmesi gerekiyorsa da zamanla eskiyen ve yıpranan etkilerden kiracı sorumlu değildir.

Feshe gerek yok

Kiracıların gizli kalmış haklarından bir tanesi de kontrat süreisnin bitmesi veya kiracının çıkmak istemesinde, sözleşmenin feshine gerek yok. Kiracı, mülkte özenli şekilde yaşamışsa feshe gerek kalmadan sürecin sonlanmasını sağlayabilir.

Kentsel dönüşüm hakkı

Kiracı, kiralanan gayrimenkulün kentsel dönüşüme alınması ve tahliye edilmesi durumuyla karşı karşıya kalırsa devletten 2 aylık kira yardımı alabiliyor. Kiracıların bilinmesi gereken haklarından bir tanesi de bu.

Kiracının sahip olduğu yükümlülükler

  • Temel yükümlülük, kira bedellerinin düzenli şekilde ödenmesi,
  • Kira kontratında belirli bir tarih yok ise ve evin bulunduğu bölge için herhangi bir uygulama yoksa, kira ödeme tarihleri her ayın sonuna kadar yapılabilir.
  • Kiracı, kiralanan konutun ödemesinden sorumlu olduğu için ödenmemesi durumunda ev sahibi tarafından sözleşmenin fesih hakkı bulunuyor.
  • Kira kontratının kısmen yada tamamının değiştirilmesi sadece konut sahibinin yazılı izniyle mümkün olur.

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın