Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantı tarihi belirlendi
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin yeniden tespiti için bir araya gelecek.

Genelde her yılın Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, bir sonraki yılın asgari ücretini belirleme aşamasında genellikle 4 toplantıda, bazen de 3 toplantıda sonuç aldığı görülmekte.

Bu seneki Aralık toplantısı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre; Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı, 2 Aralık Pazartesi günü gerçekleşecek. İlk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kimlerden oluşuyor ?

Komisyon, TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu üyelerden birinin başkanlığında;

  • TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,
  • Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci,
  • Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci

olmak üzere 15 üyeden oluşur.

Komisyonun sekreterya ve raportörlük hizmetleri TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilir. Raportörler, altı kişiyi geçmemek üzere Çalışma Genel Müdürlüğü personelinden görevlendirilir.

Asgari ücret nasıl belirleniyor ?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masada bulunuyor.

Asgari ücret belirlenirken ülkede geçinme durumu, sosyal ve ekonomik şartlar ele alınıyor. Asgari ücret, 16 yaşını dolduranlar ve doldurmayanlar için ayrı düzenleniyor. Asgari ücreti belirlemek için komisyon her yıl toplanabildiği gibi iki yılda bir de toplanabilir. Toplantıda enflasyon oranları, verilecek maaşlar belirleniyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karara bağlanır. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilir.

asgari-ucret-tespit-komisyonunun-toplanti-tarihi-belirlendi
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın