Kira zam oranı Kasım 2018 (Tüik verileri)
TÜRK HALKI EN FAZLA HARCAMAYI KONUT VE KİRAYA YAPIYOR!

Hem ev sahiplerini hem de kiracıları ilgilendiren en önemli haberlerden biri şüphesiz Tüik tarafından açıklanan enflasyon verileri. Bu veriler aynı zamanda sözleşmesi o ay sona erecek olan kiracıların, kiralarına ne kadar zam yapması gerektiğini de belirliyor. Çünkü yasalara göre mal sahipleri kiraya, enflasyon oranında zam talebinde bulunabiliyor. Bu zammın azami oranı da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay açıklanan Üfe oranı ile belirleniyor. Peki kira zam oranı Kasım 2018 için ne kadar olacak? Kasım ayında sözleşme süresi dolacak olan kiracılar kiraya ne kadar zam yapacak? Üfe oranında zam yapmak zorunlu mu? İşte kiraya yapılacak zam ile ilgili tüm soruların cevapları…

Kira zam oranı Kasım 2018 (Tüik verileri)

Kira zammı neye göre yapılır?

Türk yasalarına göre ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişki Borçlar Kanunu kapsamında ele alınıyor. Bu yasaya göre yakın bir döneme kadar kiraya zam oranını Üfe ortalaması üzerinden belirleniyordu. Üfe’de yaşanan aşırı yükseliş sonrası kanunda yapılan bir değişiklikle kira zam oranları Tüfe oranına endekslendi. Ancak uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden sonra yenilenecek sözleşmelerde geçeri olacak. Yani yılbaşına kadar Üfe oranında zam uygulaması devam edecek.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren de konut kira zam oranları Üfe değil, Tüfe üzerinden hesaplanacak. Bu sayede kiracılar daha düşük oranda kira zammı yapmış olacak.

Kira zam oranları ne zaman belli oluyor?

Kasım ayı enflasyon verileri açıklanana dek yenilenecek kira kontratlarında zam oranı Tüik’in Ekim ayı verilerine göre belirlenecek. Ancak bu oranın zorunlu bir artış oranı olmadığını belirtelim. Bu artış oranı mal sahibinin isteyebileceği en yüksek oranı ifade ediyor. Yani Üfe yüzde 20 ise mal sahibi yüzde 30 zam isteyemiyor. Kiracı ise bu orandan daha düşük miktarda zam yapılmasını talep edebiliyor. Karşılıklı anlaşmazlık yaşanması durumunda kira zam oranı mahkemece belirleniyor.

Kira zam oranı Kasım 2018

Tüik verilerine göre Ekim ayında 12 aylık Üfe ortalaması yüzde 23,73 oranında artış gösterdi. Bu veri aynı zamanda kira zam hesaplamasında da kullanılıyor. Buna göre kira zam oranı Kasım 2018 için yüzde 23,73 olacak.

Kira artış hesaplama örneği

2017 Kasım-2018 Ekim ayları arasında ödenen aylık kiranın 2.000 TL olduğunu düşünelim. 2018 yılı Ekim ayında 12 aylık Üfe yüzde 23,73 olduğuna göre, kira artışıyla birlikte yeni kira hesaplaması şöyle olacak;

Aylık kira + (Aylık kira x (Tüfe/100)

2.000 + (2.000 x (23,73 / 100))=

2.000 + (2.000 x 0,237)=

2.000 + 474=

2.474 TL

Begüm Sarıyağ/Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın