Kira sözleşmesi 2019
Kira sözleşmesi 2019
Kira sözleşmesi, herhangi bir mülkü kiralarken kiracı ile mülk sahibi arasında yapılır. Bu sözleşmede her türlü detay ve sürecin ilerleyişi açıklanır. İki tarafında haklarını göz önünde bulundurarak yapılacak olan sözleşme adeta hayati öneme sahip. Çünkü bu kontrat gereğince malın nasıl kullanılacağı, nasıl teslim edileceği, kira sözleşmesinde nelerin olduğu, ödemelerin ne zaman ve nasıl yapılacağı gibi konular da 2019 konut kira kontratının ön plana çıkan detaylarını bizlere anlatıyor. İşte sizin için derlediğimiz kira sözleşmesi 2019 hakkında detaylar.

Kira sözleşmesi neden önemli

Kiracı ve kiraya veren için imzalanması çok önemli olan bu sözleşme sayesinde iki tarafın da hakları hukuki olarak güven altında toplanır. Bunun yanında kiracı ve mülk sahibi arasında olan tartışmalar ve anlaşmazlıkların da çözülmesi için kullanılabilir.

Kira sözleşmesi 2019 örneği nasıl olmalı

Kira kontratını, konut kiralamak isteyenlerin ev sahipleri ile beraber ortak bir zeminde buluşarak yapmaları gerekir. Çünkü bu şekilde imzalamaları da uzun vadeli planlar için son derece önemli. İmza atmadan önce iki tarafında muhakkak konut kira sözleşmesini incelemesini tekrar altını çizerek belirtelim.

2019 kira sözleşmesi örneğine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Peki kira sözleşmesini nasıl doldurmalısınız

Sözleşme örneği için üç ana kısım lazım: Kiralama ile ilgili bilgiler, kiralanan mülkün demirbaşları, ve kira kontratı genel koşulları.
 1. Kiralama ile ilgili bilgiler: İlk bölümde kiralık mülkün cinsi, kiralanacak mülkün iletişim bilgisi ve adresi, kiralama sürecinin başlangıç ve bitiş tarihleri ve kira bedeli bulunur.
 2. Kiralanan mülkün demirbaşları: Farz edin ki kiracısınız ve bir evi kiraladınız. Bu evdeki demirbaşlar sizin sorumluluğunuzun altına girer. Aidat bilgileri, elektrik sayaçları, su sayaçları, kombi gibi demirbaşlar anlaşılan süre boyunca tamamen kiracının sorumluluğu altına girer. Bunun yanında anahtarlar da buraya yazılır.
 3. Kira kontratı genel koşulları: Bu iki maddenin dışındaki bütün bilgiler bu kısımda bulunmak zorundadır. Madde madde yazmak en önemli husustur. Planlanan tadilat, kiranın yatacağı banka hesabı, genel detaylar bu bölümde yer almak zorundadır.

İki nüsha olarak doldurulur, biri kiracıda biri kiralayan kişi yani mülk sahibinde bulunur.

Kira sözleşmesi 2019 için dikkat edilmesi gereken noktalar

 1. Sözleşmeyi okumadan hiçbir şeye imza atmayın.
 2. Karşınızdaki kişinin mülkün gerçek sahibi olduğundan emin olun. Bu sayede dolandırılma ihtimalinizi bir hayli düşürecek.
 3. Adres kısmı çok önemli. Sözleşmede geçen adresi mutlaka kontrol edin.
 4. Kira başlangıç ve bitiş dönemlerini kesin olarak belirleyin. 
 5. İki tarafın da TC kimlik no’su bulunmalı. Aksi takdirde resmiyete dökülemez.
 6. Kiranın nasıl ödeneceğini, her türlü ödeme bilgisini ve ödeme yolunu mutlaka kontratta belirtin, EFT kullanılacaksa yazılı bir açıklama hazırlayın.
 7. Kefiller varsa imzalar kefiller de varken atılmalıdır.
 8. Depozito veriliş sebebi ve hangi durumlarda iade edileceği net ve sade bir diller belirtilmelidir.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın