3D yazıcıyla 10 bin dolar maliyetli ev üretildi
Teknolojik yenilikler konut sektöründe yeni çözümleri de beraberinde getiriyor. Teksas Merkezli ICON barınma sorununa katkı sağlamak için sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir çözüm geliştirdi. Firma 3D yazıcıyla 10 bin dolar maliyetle 1 gün içerisinde 55 metrekare ev yapmayı başardı.

3D yazıcıyla 10 bin dolar maliyetli ev

ICON ismindeki start-up devasa bir 3D yazıcı ile seri üretime uygun ev inşa etmeyi başardı. Üstelik evin kaba inşaatı sadece 12 ila 24 saat arasında bir zamanda gerçekleştirilebiliyor.

100 evden oluşan ilk 3D çıkışlı mahalle gelecek yıl El Salvador’da inşa edilecek.

SXSW olarak bilinen inovasyon festivalinde gelişmeyi duyuran firma, yayınladığı tanıtım filminde 1 günden az bir sürede evin çimentoyla nasıl inşa edileceğini gösteriyor. Evler bir oturma odası, yatak odası ve banyodan oluşuyor.

3d yazıcıyla 10 bin dolara ev üretildi

Maliyeti 4 bin dolara düşürmeyi hedefliyor

Vulcan modeli endüstriyel bir 3D printer kullanılarak üretilen tek katlı evin maliyeti ise 10 bin dolar. 55 metrekare net kullanım alanına sahip olan evler için firma maliyeti 4 bin dolara kadar düşürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

3d yazıcıyla 10 bin dolara ev üretildi

ICON kurucusu Jason Ballard buna rağmen maliyetin alışılageldik Amerikan evlerinden ucuz oluşuna dikkati çekiyor. ABD’de 18 ila 35 metrekare arasındaki ortalama stüdyo veya 1+1 evlerin fiyatı 40 bin dolar civarında.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın