TOKİ’NİN ERKEN ÖDEME KAMPANYASINDAN KİMLER YARARLANABİLİYOR?
TOKİ, kalan borcunu peşin ödeyenlere yüzde 20 indirim uyguluyor. Uygulama 21 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak ve 29 Eylül 2017 tarihinde sona erecek. Peki erken ödeme indiriminden TOKİ’ye borcu olan herkes yararlanabilecek mi? Hangi şartlar aranıyor? İşte cevapları.

1- TOKİ’nin 2017 yılı erken ödeme indirimi için hangi tarihlerde başvurmak gerekiyor?

TOKİ’nin yüzde 20 erken ödeme indiriminden yararlanmak için 21 Ağustos-29 Eylül tarihleri arasında satış sözleşmesi imzalanan bankaya başvurmak gerekiyor.

2- TOKİ’nin yüzde 20 erken ödeme indirimi borcu olan herkesi kapsıyor mu?

Hayır. İndirimden sadece taksit ödemesi 2016’dan önce başlamış olanlar yararlanabiliyor. 2016 yılından sonra taksitleri başlayanlar bu yıl erken ödeme indiriminden faydalanamayacak. Ayrıca borcunun bitmesine 12 aydan az kalmış olanlar da kampanyadan yararlanamayacak.

3- Borçlarını düzenli ödemeyenler veya aksatanlar da bu kampanyadan yararlanabilecek mi?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Borçlarını daha önce aksatmış olsalar bile, o ana kadar biriken tüm taksitlerini ödemeyenler kampanyadan yararlanamayacak. Ödenmemiş taksit olmaması kampanyaya katılımın ilk şartı. Ancak daha önce düzenli ödememiş olsalar bile taksit borçlarını başvuru öncesinde kapatanlar, kampanyadan yararlanabilecek.

4- Emlak vergisi borcu olanlar kampanyadan yararlanabilecek mi?

Hayır. Kampanyadan yararlanmak için emlak vergisi borcu dahil evin bütün vergilerinin ödenmiş olması gerekiyor.

5- TOKİ’ye ne kadar borç kaldığını nereden öğrenebiliriz?

Bakiye kapatma tutarı ilgili bankadan öğrenilebiliyor. Ancak kısaca kalan ay*ödediğiniz taksit tutarı toplam borcunuz oluyor. Bu tutarın üzerinden yüzde 20 indirim uyguladığınızda borç kapatma tutarınızı görmüş oluyorsunuz.

6- Banka kredisi ile borcumu kapatabilir miyim?

Elbette banka kredisi kullanarak borcunuzu kapatabilirsiniz. Ancak bunun için de satış sözleşmesi imzaladığınız banka ile görüşmeniz gerekiyor. Ayrıca banka kredisi kullanımında faiz ödemesi gerçekleşeceği için, karlı mı zararlı mı bir iş olacağını iyi hesap etmeniz tavsiye ediliyor. TOKİ her ne kadar faizsiz kredi verse de taksitler her 6 ayda bir kez artırıldığından çoğu zaman banka kredisi+yüzde 20 indirim daha avantajlı hale geliyor.